Prečo platiť mining poolu? Nie je lepšie radšej ťažiť samostatne?

Solaxy PC bannerMind of Pepe mobil

Začínate ťažiť kryptomeny? Potom sa musíte už pri nastavovaní svojej zostavy rozhodnúť, akým spôsobom budete vlastne chcieť ťažiť. Tu sa naskytujú dve možnosti. Buď môžete s ťažbou začať úplne sami, alebo sa môžete zoskupiť s ďalšími ťažiarmi v tzv. mining poole. Najväčší rozdiel potom pre vás fakticky bude to, ako často vám bude vyplácaný zisk v podobe danej kryptomeny.

Mining pool

V prípade ťažby s využitím nejakého mining poolu ide o to, že si vyberiete pool a tomu vlastne prepožičiate svoj výkon. Všetci ťažiari, ktorí takto danému poole dodávajú svoj výkon, ťažia spoločne. To znamená, že aj odmeny získavajú spoločne. Preto, ak vyťaží blok ktokoľvek z poolu, odmena za jeho vyťaženie je rozpočítaná medzi účastníkov v závislosti od toho, aký vysoký výkon poolu dodávajú.

To sa samozrejme týka aj poplatkov za transakcie v danom bloku. Tu je najväčšou výhodou pravidelnosť a výrazne vyššia stabilita ziskov. To sa oplatí najmä pri domácej či malej priemyselnej ťažbe (pre predstavu malá farma s výkonom 50 000 MH/s pri súčasnej výťažnosti vyťaží každý deň cca 3,3 – 3,9 ETH).

Môze vás zaujímať: Mining je opäť lukratívny! TOP rady na ťažbu malých coinov

Oplatí sa teda niekomu ťažiť samostatne?

Tu je dôležité uviesť jeden základný fakt. Ak ťažíte sami, hľadáte sami aj samotný blok. Keď sa vám ho teda podarí vyťažiť, celá odmena, ktorá z neho vyplýva, je vaša. To by teda malej priemyselnej farme z minulého príkladu prinieslo približne 1 – 2 bloky denne. To vám však nedá istotu, že presne tento počet blokov každý deň vyťažíte. Ide len o priemer za dlhší časový horizont.

Môže sa teda stať, že za niekoľko dní nevyťažíte žiadny blok a potom za jeden deň nájdete blokov 5. A čím menšia bude vaša operácia, tým menšiu šancu na nájdenie bloku budete mať (pri 10-krát menšej farme nájdete blok v priemere raz za 8 dní – môže sa ale stať, že vám nájdenie bloku bude trvať pokojne aj mesiac, zasa však ide o priemer).

Ďalšou možnosťou je kombinácia týchto dvoch variantov. To znamená, že ťažíte na poole, ale s podmienkou, že všetko čo vyťažíte, končí pri vás a vy platíte len poplatok poolu (spravidla v rádoch nižších jednotiek percent, priemer je okolo 1,5 %). To vám uľahčí veľa povinností spojených s ťažbou, kedy ale samozrejme záleží na tom, akú kryptomenu na ťažbu zvolíte. Pri niektorých totiž aj samotné nastavenie samostatnej ťažby nie je nič jednoduché.

Chceš ťažiť ziskovo? Vytvor si mining laboratórium! Poradíme ti, ako na to

Samostatná ťažba sa potom často oplatí na malých menách, kde nie je taký výkon. Tu sa potom navyše naskytá možnosť vytvorenia vlastného poolu, čo môže byť ešte ziskovejšie. Tu ale odporúčame radšej počkať – my sme prvý vlastný pool na ťažbu Etherea začali riešiť až od 300 000 MH/s, dovtedy sme ťažili v investičných združeniach už fungujúcich.

Či už chceš ťažiť v poole alebo samostatne, priprav sa, že to nebude jednoduché. Mining je hotová veda. Ak sa o ňom chceš dozvedieť viac a zlepšiť tak svoj profit, určite by si sa mal zúčastniť nášho mining webináru. Je ZDARMA no ak máš záujem, poponáhĺaj sa. Počet miest je obmedzený!

>>>Prihlásiť sa na mining webinár<<<

České pooly a dane

Zdanenie kryptomien je vec, na ktorej sa množstvo odborníkov po celom svete stále nemôže zhodnúť. Rovnako tak je to v prípade ťažby, keď sa pri ťažbe českou spoločnosťou na slovenskom poole naskytá výklad, podľa ktorého dochádza k tuzemskému plneniu. To by potom z pohľadu finančného úradu znamenalo, že vaše operácie podliehajú DPH – jednoducho česká spoločnosť dodáva výkon inej českej spoločnosti za výplaty v kryptomenách.

Tieto výplaty potom predstavujú platbu za službu. Spornosť tejto problematiky podčiarkuje aj to, že my sami dostávame dva úplne odlišné názory na zdanenie ťažby týmto spôsobom, ktoré sa navzájom úplne vylučujú. Reálne tak rozhodne až kontrolný finančný úrad. Preto vo všeobecnosti odporúčame vyvarovať sa akéhokoľvek nárokovania DPH aj veciam spojených s tuzemským plnením, z ktorého sa DPH neodvádza.

Rád by som vás spoločne s našim ťažobným tímom pozval na unikátny webinár o ziskovej ťažbe kryptomien, kde sa dozviete všetko o aktuálnom ťažobnom know-how. TU sa môžete zaregistrovať!

Ing. Michal Bezvoda
Zakladateľ a spolumajiteľ Starmine holdingu
Spolumajiteľ a technický riaditeľ 10x laboratory s.r.o.

txbtxb