Prečo je teraz správny čas kúpiť Bitcoin. Alebo nie? (Názor)

Titulky Prečo teraz kúpiť Bitcoin
Prečo teraz kúpiť Bitcoin. Zdroj: shutterstock.com/Tapati Rinchumrus
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin za posledných 8 mesiacov stratil 75 % svojej hodnoty. V porovnaní s ostatným trhmi to nie je pre investorov žiadne prekvapenie. Dokonca niektoré akcie ako Netflix sú v 80 % strate. Znamená to pre všetky tieto technologické aktíva koniec, alebo príležitosť nakupovať za lacno?

Bitcoin a jeho koniec

Bitcoin aj napriek poklesu má naďalej rovnako silné fundamenty, rovnakú infláciu aj štruktúru fungovania. Stále spoločnosti investujú veľké peniaze do ťažby Bitcoinu, čo sa prejavilo v historicky najväčšom náraste hash rate, teda vo výkone baníkov na sieti.

Problém, ktorý stojí za poklesom, teda nie je možné hľadať vo fungovaní kryptomeny. Pokiaľ sa pozrieme na údaje ešte z roku 2020, keď sa počas krízy natlačilo centrálnymi bankami veľké množstvo peňazí, čiastočne máme problém identifikovaný.

Ako vplýva politika centrálnych bánk na Bitcoin a akcie?

Aby sa výrazne znížil dosah koronakrízy na ekonomiku, väčšina centrálnych bánk na svete začala vo veľkom tlačiť peniaze, ktoré sa nalievali do trhov vrátane Bitcoinu. To spôsobilo, že počas niekoľkých mesiacov najväčší akciový index sveta S&P 500 urobil 100 % zisk (priemerný dlhodobý ročný zisk je iba 10 %). A Bitcoin zo 4 000 dolárov vyrástol na historické maximum 67 000 dolárov, čo je viac ako 1 600 % zisk.

Zmena politiky bánk v závere minulého roka výrazne ovplyvnila vývoj na globálnych trhoch. A to dosť prekvapivo aj Bitcoin, keďže zrkadlovo kopíruje vývoj akcií, čo je signál, že pokiaľ sa neprestane so zvyšovaním úrokových sadzieb, môžeme na kryptomenovom trhu očakávať ďalšie poklesy.

O vplyve centrálnych bánk a ďalších fundamentoch, ktoré môžu ovplyvňovať cenu Bitcoinu, sme písali v ďalšom článku: Výhľad pre Bitcoin na júl je naďalej negatívny. Čo bude najviac ovplyvňovať cenu?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Príde ďalší pokles, alebo je čas nakúpiť?

Výsledkom agresívneho tlačenia peňazí z posledných 2 rokov je aktuálne vysoká inflácia, čo núti hlavne menších investorov vyberať peniaze z trhov, keďže vládne panika. A práve vtedy treba nakupovať, keď sú trhy dole a naopak, keď sú hore, tak predávať. Ako ju ale využiť v praxi?

Nikto skutočne nevie, kedy Bitcoin nájde dno. Záleží od veľa faktorov, ktoré sa menia každý deň. Preto nám nezostáva nič iné, ako nastaviť investičný systém a spoliehať sa naň. Cieľom nemusí byť hľadanie dna. Môžeme si náš nákup rozdeliť na viac častí a kupovať postupne. Prípadne zvoliť metódu DCA, podľa ktorej si každý mesiac z výplaty odložíme časť kapitálu a investujeme na burze.

Veľmi častý problém začiatočníkov je, že po 10 % poklese v panike predávajú. V minulosti ale Bitcoin zažil aj viac ako 85 % poklesy a následne spravil zhodnotenie v rádoch stoviek percent. Pokiaľ by sme sa rozhodli nakúpiť napríklad teraz a cena Bitcoinu ešte spadne o 5 000 dolárov, nemusíme skutočne pre to panikáriť. Tak ako cena Bitcoinu spadne, tak rýchlo sa zatiaľ v každom prípade v minulosti vrátila späť na historické maximá. Úplne rovnako to bolo aj na akciovom trhu a indexe S&P 500.

Na burze sa investuje s dlhodobým plánom na niekoľko rokov až desaťročí. Preto je chyba počítať s veľkým zhodnotením počas mesiaca (to investovanie neponúka). Najčastejšie sa investičný horizont nastavuje na viac ako 5 rokov. Môžeš si o tomto pravidle prečítať v ďalšom článku: Pravidlo piatich rokov – zásadná stratégia, ktorú by mal poznať každý investor!

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.