V posledných článkoch sme často spomínali pravidlo piatich rokov. Je to veľmi dôležitá stratégia, ktorá nám pomôže pochopiť trhy a nastaviť našu stratégiu, aby sme minimalizovali riziko. V tomto návode sa pozrieme, ako na to a čo presne je pravidlo piatich rokov.
Pravidlo piatich rokov
Pojem pravidlo piatich rokov je pre väčšinu Slovákov neznámy pojem. Dokonca ani na Google vyhľadaní sa nedá nájsť jediný článok, ktorý by sa priamo zaoberal touto tematikou. V skratke si ho môžeme predstaviť ako investičné obdobie, počas ktorého je vysoká pravdepodobnosť, že trh bude vyššie ako naša vstupná cena.
Keďže trh je cyklický, nie vždy musíme mať šťastie, že okamžite zarobíme. Niektoré krízy dokonca trvajú aj roky a napríklad Bitcoin v minulosti počas poklesov stratil viac ako 85 % svojej hodnoty. Následne ale prekonal niekoľkokrát historické maximum. Podobne je to aj na akciovom trhu, ktorý zažíva horšie, aj lepšie obdobia.
Ako ho použiť pri Bitcoine?
Na úvod treba povedať, že analýza cyklov Bitcoinu je dosť neobjektívna, pretože jeho história má niečo cez 10 rokov. V budúcnosti môže byť cenový vývoj úplne odlišný od minulosti.
Aj napriek tomu môžeme na historickom grafe sledovať tvorbu približne 4 – 5-ročných cyklov, počas ktorých približne jeden rok Bitcoin rastie, jeden rok klesá a ďalšie dva roky mierne rastie, prípadne konsoliduje. Celkovo sa takéto cykly za celú minulosť zopakovali zatiaľ tri.
Pokiaľ by sme hocikedy v minulosti investovali do Bitcoinu a počkali aspoň 5 rokov, tak by sme zatiaľ nikdy neboli v strate. Najbližšie k porušeniu tohto pravidla má Bitcoin v súčasnosti, keď sa vrátil na cenu 20 000 dolárov, kde už bol v roku 2017. Ale iba niekoľko dní. Potom nárazovo spadol na 3 200 dolárov.
Ako ho použiť na akciovom trhu?
V prípade akciového trhu nebudeme rozoberať každú akciu jednotlivo, ale ukážeme si príklad s indexom S&P 500, ktorý odzrkadľuje výkon najznámejších akcií sveta. V tomto prípade už môžeme sledovať a analyzovať viac ako 100-ročnú históriu, v ktorej sa udialo niekoľko cyklov.
Iba v troch prípadoch (kríza 30. rokoch, kríza 70. rokov a hospodárska kríza) by toto pravidlo nefungovalo. Ak nepočítame nárazový nárast z 1929 roku, tak by sme museli čakať maximálne 10 rokov na nové historické maximum. To znamená, že ak by sme aj nakúpili v tej najnevhodnejšej chvíli, vo väčšine prípadov by sme už do 5 rokov mali byť ziskoví.
Pokiaľ ale nechceme čakať dlhé obdobie, prípadne sa snažiť hľadať dno na trhu, alebo počkať na pokles, stále môžeme použiť stratégiu DCA, podľa ktorej nakupujeme pravidelne do portfólia. Bez ohľadu na to, či je cena hore, alebo dole.
Pokiaľ ťa zaujíma metóda DCA, môžeš si prečítať náš ďalší článok: DCA: najlepší obchodný systém na kryptomeny – oplatí sa používať?
Záver
Pravidlo piatich rokov nám neukazuje kedy predať alebo nakúpiť. Pomáha nám v pochopení cyklov na trhu a v určovaní, aký investičný horizont zvoliť. Už podľa názvu, aby sme predišli stratám na burze, je optimálne si zvoliť náš investičný horizont na 5 a viac rokov, počas ktorých budeme iba nakupovať (nie predávať). Tým eliminujeme riziko prípadnej straty kapitálu počas poklesov a paniky na trhoch.
Niekedy pokles je nepríjemný a núti nás uvažovať, či vôbec má zmysel investovať, alebo radšej prečkať ťažké časy na trhoch. Pokiaľ sa cítime nekomfortne alebo nutne potrebujeme peniaze, tak je lepšie ešte pred investovaním zvážiť toto riziko a skôr sa burze vyhnúť.
Určite ti môže pomôcť pri investovaní aj náš druhý článok: Ako z investovania malého kapitálu vybudovať „pasívny príjem” na burze