Bitcoin ešte pred niekoľkými týždňami bol od maxima vzdialený o 75 %. Ako sme informovali nedávno, tohtoročný január bol jeden z najlepších v histórii a najznámejšia kryptomena vyrástla o 40 %.
Príbeh o tom, ako bitcoin je „podvod”
Kto nás sleduje na Facebooku, tak mu určite neušlo, že pod zdieľanými článkami bol bitcoin veľmi často označovaný za podvod. Podobnú skúsenosť majú aj iné komunity a magazíny. Rok 2022 možno nebol pozitívny. A treba si naliať čistého vína. Ako má bežný čitateľ, ktorý iba okrajovo počuje o kryptomenách, vnímať digitálne aktíva? Hlavne, keď počuje iba o samých krachoch.
Bitcoin bol už v roku 2021 na prepálenej hodnote a po takmer 2 000 % zisku od maxima z 3 200 dolárov bolo na mieste očakávať korekciu alebo dokonca bear market. Fundamentálne udalosti ako vojna na Ukrajine a práve spomenuté krachy búrz a spoločností len dopomohli ku ešte väčšiemu pádu.
Za negativitu môžu burzy
Na vine sú v prvom rade zlyhania jednotlivcov, ktorí stáli za platformami ako FTX, Celsius a Terra. Zároveň sa dávno vytratila kryptomenová slušnosť držať prostriedky na svojich peňaženkách. Preto z veľkej časti je to aj chyba kryptomenovej komunity.
Trend držania peňazí na burzách síce od roku 2020 klesá, ale stále sa nájde veľký počet búrz, ktoré držia od používateľov desiatky miliárd, ktorých využitie je verejnosti neznáme. Audit z konca minulého roka zlyhal a zdá sa, že trend vykazovania rezerv je úplne mŕtvy.
Práve toto je najpodstatnejšia vec, ktorú aktuálne kryptomenový svet potrebuje. Aby každá spoločnosť spravujúca cudzí kapitál v kryptomenách aspoň raz do mesiaca vykazovala rezervy a záväzky ku používateľom. Kto tak neurobí, môže byť terčom kritiky, pretože pravdepodobne sa snaží niečo nekalé skrývať.
Aj tak v bitcoine vidím potenciál
Problém sme pomenovali. Poďme sa teraz pozrieť na riešenie a ako v súčasnej situácií sa pohybovať v divokom kryptomenovom svete. Práve v čase, kedy bitcoin zažíval neprávom v dôsledku krachu FTX najväčšiu kritiku, bol výrazne dole v porovnaní s aktuálnou cenou 24 000 dolárov.
Nie som zástanca časovania vstupu do trhu. Nakupujem kryptomeny pravidelne a cenu neriešim. Práve v čase, keď bol bitcoin najnižšie, tak sa o neho nikto posledné mesiace nezaujímal a mnohí naň nadávali. Mimochodom, úplne rovnaký scenár si pamätám ešte z rokov 2016 a 2019, kedy tiež bol bitcoin na dlhodobých minimách. Všetci sa o neho začali zaujímať až keď cena rapídne vyletela na historické maximum.
Ak chceš, môžeš ma sledovať aj na novom Twitter účte, kde som začal aktívne prispievať s mojimi postrehmi a názormi. Často ešte skôr, ako napíšem článok. Dôležité informácie z kryptomeného sveta ti už neuniknú.
V čase, kedy sa najviac hovorí, že kryptomeny sú mŕtve sa robia najväčšie zisky. Mentalita ľudí je úplne opačná. Keď všetko padá, tak je zlé a keď je BTC na ATH, tak je to budúcnosť peňazí.
Mňa to od roku 2019 prestalo baviť riešiť a kupujem pravidelne #DCA pic.twitter.com/ZkkjTjb8K8
— Ľuboš Kovár (@lbskvr_official) February 4, 2023
Ku fundamentálnej stránke bitcoinu nie je potrebné sa znovu vyjadrovať. Na konci článku zanechávam niekoľko príspevkov, ktoré slúžia ako protiargument tvrdeniam, že bitcoin spadne na nulu a nemá potenciál.
Kryptomeny sú špekulatívne aktívum, ktoré určite nie sú vhodné pre každého investora. Hlavne ak má niekto rád skôr fixnejšie a stabilnejšie zhodnotenie. Niekedy treba aj 4 roky čakať, kým sa zopakuje celý cyklus poklesov, pádu na dno a opäť masívneho nárastu. Kto ich nakupuje, mal by dopredu rátať, že zbohatnúť na nich za niekoľko mesiacov je skôr záležitosť šťastia, ako kvalitného investovania.