Pracovný týždeň pred nami, vyhorenie za rohom. Ako sa mu vyhnúť?

  • Cítite, že takto to už ďalej nepôjde?
  • Neviete si dať rady s pocitom vyčerpania a chcete to vzdať?
  • Skúste dodržiavať tieto rady.
Off topic Vyhorenie
Vyhorenie. Zdroj: shutterstock.com/Studio Romantic
BITmarkets BITmarkets

Pracovné vyhorenie je fenomén, ktorý dnes trápi mnohých z nás, a na zdravie a pracovný výkon má značný dopad. Existujú však spôsoby, ako sa mu vyhnúť a začať nový pracovný týždeň s energiou a entuziazmom.

V tomto článku vám ponúkneme rady a tipy, ako predchádzať vyhoreniu a zlepšiť svoj pracovný a osobný život.

Vyhorenie netreba podceňovať

Pred prevenciou a riešeniami by mal každý vedieť, ako rozpoznať príznaky vyhorenia.

Cítite sa často unavení, frustrovaní alebo bez motivácie? Máte problém so sústredením, spánkom alebo sa vám zhoršuje fyzické zdravie?

Ak ste na tieto otázky odpovedali kladne, možno čelíte vyhoreniu.

Neberte to na ľahkú váhu

Podľa Mayo Clinic nie je pracovné vyhorenie medicínskou diagnózou, ale môže byť úzko spojené s depresiou a inými zdravotnými stavmi.

Bežné príznaky zahŕňajú pocity vyčerpania, cynizmu voči práci, zníženú profesionálnu efektivitu a rôzne fyzické symptómy ako bolesti hlavy či tráviace problémy.

Ako predchádzať vyhoreniu

V prvom rade si stanovte reálne pracovné ciele. Prehnané očakávania vedú k frustrácii a pocitu neúspechu. Rozdeľte si úlohy na menšie, zvládnuteľné kroky. Pomôže vám to nielen v práci, ale aj pri domácich povinnostiach či osobných projektoch.

Nedostatok podpory môže významne prispieť k vyhoreniu. Rozprávajte sa so svojimi kolegami, priateľmi alebo rodinou o svojich pocitoch a obavách. Podpora okolia je dôležitá pre udržanie duševnej pohody.

Vyhorenie v práci

Vyhorenie v práci. Zdroj: shutterstock.com/insta_photos

Psychologička Lenka Valentíniová v článku Union poisťovne uvádza:

Priznanie, že nevládzeme, neteší nás naša práca a že to vplýva na naše vzťahy a fyzické zdravie, môže byť prvým krokom k zlepšeniu situácie.

Fyzická aktivita a relaxačné techniky ako jóga alebo meditácia môžu pomôcť takisto zmierniť stres. Valentíniová zdôrazňuje význam rovnováhy medzi pracovným a osobným životom a odporúča zaradiť do každodenného režimu aktivity, ktoré prinášajú radosť a relax.

Bez správnej stravy to nejde

Výživa a dostatok spánku majú veľký vplyv na našu energiu a schopnosť zvládať stres. Dbajte na pestrú stravu bohatú na vitamíny a minerály, obmedzte príjem cukru a kofeínu a snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim.

Na vytvorenie a udržanie work-life balansu musí byť vaše telo aj duševné zdravie harmonicky prepojené.

Ako sa naštartovať do nového pracovného týždňa?

Späť
Strana 1/3Ďalej
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.