Rozdiel medzi slovenskými firmami patrí k najväčším v Európe. V čom je problém?

  • Na Slovensku majú spoločnosti medzi sebou obrovské rozdiely.
  • Spôsobujú to viaceré faktory.
Ekonomika Slovenské firmy majú veľké rozdiely
Slovenské firmy majú veľké rozdiely. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
Anycoin pc bannerKvakomat mobil

Na Slovensku existujú firmy, ktoré dosahujú v rámci Európskej únie mimoriadne vysokú úroveň produktivity, no zároveň aj také, ktorých produktivita patrí medzi najnižšie, píše TASR.

Prvenstvo v rámci kontinentu

Inštitút hospodárskych analýz (IHA) Ministerstva hospodárstva SR informoval, že táto rozdielnosť je jednou z najväčších v celej Európe.

Firmy majú medzi sebou priepasť

Podstatou disproporcie medzi podnikateľmi je rozdiel medzi mimoriadne produktívnymi obchodnými firmami a nízkoproduktívnymi stavebníkmi, ubytovňami, reštauráciami a niektorými priemyselnými spracovateľmi. Rozdiel vo firemných produktivitách na agregátnej úrovni je odrazom malej, konvergujúcej, exportne orientovanej ekonomiky s výraznou dovoznou náročnosťou a obmedzenou kúpnou silou domácností,” priblížil IHA.

Najväčší rozdiel je medzi týmito odvetviami

Najvyššie vnútroodvetvové nerovnosti v európskom porovnaní má obchod, priemyselná výroba a stavebníctvo.

Rozdiely vo výkonnosti firiem v rámci rovnakého odvetvia sú spôsobené predovšetkým odlišnou efektivitou využívania zdrojov a rozdielnym riadením na úrovni podnikov. Disproporcie zvyšuje podľa inštitútu taktiež narušené trhové prostredie.

Produktivita najvýkonnejších firiem v sektore obchodu, ktorý zaznamenal najväčšie rozdiely, bola v hodnotenom období takmer 17-krát vyššia ako produktivita najmenej výkonných.

Nerovnosť v obchodnom sektore, najmä v maloobchode, je prejavom vyššej koncentrácie príjmov v malom počte firiem, čo vedie k vysokej produktivite oproti zvyšku trhu.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nízku vnútroodvetvovú disproporciu na Slovensku má podľa IHA len priemyselná výroba.

V posledných rokoch dochádza k miernemu znižovaniu disproporcie medzi najviac a najmenej produktívnymi firmami. Dôvodom sú najmä nízkoproduktívne firmy, ktoré dokázali zrýchliť rast svojej produktivity.

K ich vyššej výkonnosti prispela pravdepodobne podpora zamestnanosti nízkokvalifikovaných pracovníkov a ich zapojenie do činností s nižšou technologickou a znalostnou náročnosťou. Ku zmierneniu disproporcie došlo aj pre stagnáciu výkonnosti špičkových firiem.

txbtxb