- Na Slovensku majú spoločnosti medzi sebou obrovské rozdiely.
- Spôsobujú to viaceré faktory.
Na Slovensku existujú firmy, ktoré dosahujú v rámci Európskej únie mimoriadne vysokú úroveň produktivity, no zároveň aj také, ktorých produktivita patrí medzi najnižšie, píše TASR.
Inštitút hospodárskych analýz (IHA) Ministerstva hospodárstva SR informoval, že táto rozdielnosť je jednou z najväčších v celej Európe.
Firmy majú medzi sebou priepasť
„Podstatou disproporcie medzi podnikateľmi je rozdiel medzi mimoriadne produktívnymi obchodnými firmami a nízkoproduktívnymi stavebníkmi, ubytovňami, reštauráciami a niektorými priemyselnými spracovateľmi. Rozdiel vo firemných produktivitách na agregátnej úrovni je odrazom malej, konvergujúcej, exportne orientovanej ekonomiky s výraznou dovoznou náročnosťou a obmedzenou kúpnou silou domácností,” priblížil IHA.
Najvyššie vnútroodvetvové nerovnosti v európskom porovnaní má obchod, priemyselná výroba a stavebníctvo.
Rozdiely vo výkonnosti firiem v rámci rovnakého odvetvia sú spôsobené predovšetkým odlišnou efektivitou využívania zdrojov a rozdielnym riadením na úrovni podnikov. Disproporcie zvyšuje podľa inštitútu taktiež narušené trhové prostredie.
Produktivita najvýkonnejších firiem v sektore obchodu, ktorý zaznamenal najväčšie rozdiely, bola v hodnotenom období takmer 17-krát vyššia ako produktivita najmenej výkonných.
Nerovnosť v obchodnom sektore, najmä v maloobchode, je prejavom vyššej koncentrácie príjmov v malom počte firiem, čo vedie k vysokej produktivite oproti zvyšku trhu.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Nízku vnútroodvetvovú disproporciu na Slovensku má podľa IHA len priemyselná výroba.
V posledných rokoch dochádza k miernemu znižovaniu disproporcie medzi najviac a najmenej produktívnymi firmami. Dôvodom sú najmä nízkoproduktívne firmy, ktoré dokázali zrýchliť rast svojej produktivity.
K ich vyššej výkonnosti prispela pravdepodobne podpora zamestnanosti nízkokvalifikovaných pracovníkov a ich zapojenie do činností s nižšou technologickou a znalostnou náročnosťou. Ku zmierneniu disproporcie došlo aj pre stagnáciu výkonnosti špičkových firiem.