Pozor: ďalší hack! Tentokrát hlási problémy sieť BNB a protokol Ankr

Novinky
BNB terčom hacku. Zdroj: shutterstock.com/K.unshu
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Terčom posledného hackerského útoku je sieť BNB (BNB Chain), konkrétne protokol Ankr. Hack potvrdila spoločnosť na svojom twitterovom účte v piatok minulý týždeň. Odvtedy on-chain dáta odhalili ďalšie detaily o rozsahu hacknutia. Na správu upozornil kryptomenový denník Cointelegraph.

BNB terčom hacku

Sieť BNB sa stala opätovne terčom hackerského útoku, pričom tentokrát sa útočník zameral na decentralizovaný finančný protokol Ankr. Protokol umožňoval v rámci služby Ankr’s liquid staking investorom vložiť svoje tokeny BNB, pričom za odmenu dostali zabalenú Ankr verziu BNB (tzv. Reward Bearing Staked BNB). Hacker našiel chybu v protokole a vytvoril nesmierne množstvo tokenov aBNBc, čím devalvoval hodnotu takmer na nulu. Hacker ukradol stablecoin USDC v hodnote zhruba 10 miliónov dolárov a niektoré prostriedky vložil do tzv. mixéru Tornado Cash, aby anonymizoval ich pôvod.

Token aBNBc stratil takmer 100 % svojej hodnoty po hacku

Token aBNBc stratil takmer 100 % svojej hodnoty po hacku. Zdroj: Coinmarketcap

Predstavitelia protokolu ubezpečili investorov, že ich aktíva sú v bezpečí:

Všetky podkladové aktíva na Ankr Staking sú v súčasnosti v bezpečí a žiadne služby infraštruktúry nie sú zasiahnuté. V súčasnosti pripravujeme plán a zaväzujeme sa, že postihnutých používateľov odškodníme.”

Na udalosť stihla reagovať aj burza Binance, ktorá uistila investorov, že sa prípadom už zaoberá. Riaditeľ burzy Changpeng Zhao informoval, že v súvislosti s hackom burza pozastavila výbery a zmrazila 3 milióny dolárov, ktoré hackeri preposlali na burzu.

Počet hackov kryptomenových sieti rapídne narástol v roku 2022. Sieť BNB sa stala terčom hackerského útoku aj v októbri, keď sa hacknutím medzisieťového mosta (ang. bridge) podarilo útočníkom ukradnúť kryptomeny v hodnote 570 miliónov dolárov.

Pokiaľ používate DeFi a rôzne protokoly, vždy zvážte potenciálne riziká v pomere k zisku. DeFi je predmetom hackov už dlhší čas a ide o vysoko rizikové prostredie, kde pravdepodobnosť, že nakoniec o svoje prostriedky prídete, je vysoká.

Čítaj tiež: Tip týždňa: zbavte sa týchto 4 návykov a budete viac úspešní

txbKvakomat mobil

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.