Podrobnejšia analýza hacku burzy Cryptopia – odcudzených bolo až 16 miliónov dolárov!

Novinky Hackerské útoky na burzy
Hackerské útoky a krádeže kryptomien, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/suebsiri
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O (ne)bezpečí v kryptosvete by sa dalo napísať niekoľko kníh, nieto ešte článkov. Aj tak sa však ľudia akoby nechceli poučiť. Niektorí si svojím prístupom k držaniu kryptomien naozaj koledujú o to, aby o ne prišli. Rovnako laxný sa niekedy zdá aj prístup kryptomenových búrz. Tie totiž zažívajú jeden hack za druhým. Takmer každý mesiac (možno každé dva nech nepreháňam) sa dopočujeme o novej burze, ktorá bola napadnutá. Tento mesiac to bola práve burza Cryptopia, ktorej škody už stihli byť aj vyčíslené.

16 miliónov dolárov definitívne ukradnutých

Dňa 20. januára uviedla spoločnosť Elementus, že novozélandská  kryptomenová burza prišla dokopy o kryptomeny v hodnote 16 miliónov dolárov. Malo ísť najmä o Ethereum a iné ERC-20 tokeny. Všetko sa to začalo dňa 13. januára, keď burza Cryptopia informovala verejnosť o neplánovanej „odstávke.” Malo však ísť iba o nezmyselné zakrytie hacku. Tie najhoršie obavy používateľov tejto burzy sa naplnili až o 2 dni neskôr. 15. januára Cryptopia verejne vyhlásila, že bola hacknutá pričom prišla o značnú časť svojich financií.

Podľa dát, ktoré sa podarilo vystopovať spoločnosti Elementus, sa ráno 13. januára začala presúvať značná časť ETH z peňaženiek Cryptopie. Následne bolo napadnutých ďalších takmer 76 000 peňaženiek, ktoré boli postupne vyprázdňované. Tento proces však trval až do 17. januára, čo so sebou prináša hneď niekoľko otázok. Ako je možné, že sa hackerom podarilo takú dlhú dobu mať moc nad peňaženkami Cryptopie? Ako je rovnako možné, že sa hackerom podarilo zmocniť sa až 76 000 peňaženiek? Prečo sa Cryptopii nepodarilo hackerov odstaviť už skôr? Otázok je určite ešte oveľa viac, avšak odpovede sa pravdepodobne tak skoro (ak vôbec) nedostavia.

Najväčšiu ranu dostalo Ethereum

Takmer 3,6 milióna dolárov bolo ukradnutých iba prostredníctvom Etherea. Hneď za ním nasledovala pomerne menej známa kryptomena – Dentacoin – ktorej bolo spreneverených až 2,4 milióna. Nasledovali Oyster Pearl v hodnote 2 miliónov dolárov, Lisk a Centrality obe takmer po viac ako 1,1 milióna dolárov. Zo zvyšných mien ako napríklad Mothership, Zap alebo Pillar bolo ukradnutých menej ako 1 milión dolárov. Rovnako boli ukradnuté aj ďalšie 3 milióny v nešpecifikovaných menách.

Záver

Cryptopia najprv hlásala straty v hodnote niekde medzi 3 až 10 miliónmi dolárov. Žiaľ, čísla sú podstatne vyššie. Možno práve preto sa už takmer 40 ľudí vlastniacich účty na tejto burze rozhodlo podať trestné oznámenie. Mali vraj vyhľadať právnu pomoc, ktorá by ich v tomto prípade mala zastupovať. Či sa však dostanú k nejakému výsledku je veľmi nejasné, ba až nepravdepodobné. Už len samotný fakt, že kryptomenový trh je veľmi neregulovaný, týmto ľuďom vôbec nenahráva do karát. A práve preto platí naše už staré známe (rovnako aj ošúchané): Pokiaľ nevlastníte privátne kľúče, nevlastníte ani kryptomeny.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
cointelegraph.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.