Plastové znečistenie je viditeľné už aj vo fosílnych záznamoch. Keď raz ľudstvo budúcnosti bude charakterizovať éru našej súčasnosti, stanú sa plasty tým, čo nás bude definovať?
Sú plasty našim odkazom budúcim generáciám?
V nedávnom výskume, ktorý je prvou detailnou analýzou plastov v sedimentoch, vedci skúmali ročné vrstvy sedimentov pri pobreží Kalifornie spätne až do roku 1834. Vedci objavili plast vo vrstvách, pričom jeho množstvo presne odráža exponenciálny nárast výroby plastov za posledných 70 rokov.
Väčšina plastových častíc v sedimentoch bola pôvodne vláknami zo syntetických tkanín používaných v odevoch, čo naznačuje, že plasty prúdia odpadovou vodou voľne do oceánu.
„Naša láska k plastom je zapísaná v našich fosílnych záznamoch,”
– uviedla vedkyňa Jennifer Brandon:
„Je to zlé pre zvieratá, ktoré žijú na dne oceánu: pre korálové útesy, mušle, ustrice a tak ďalej… Všetci sa v škole učíme o dobe kamennej, dobe bronzovej a železnej – bude súčasnosť známa ako doba plastová? Je to desivé, že toto je to, prečo si budú našu generáciu pamätať.”
Plasty majú potenciál stať sa tak výraznou charakteristikou našej doby, že práve ony budú charakterizovať nás a našu ľudskú aktivitu z pohľadu budúcich generácií – teda, ak ešte bude existovať pohostinná Zem, na ktorej budú nasledujúce generácie schopné prežiť.
Množstvo plastov v sedimentoch rastie
Podľa štúdie sa od roku 1940 množstvo mikroplastov v sedimentoch zdvojnásobilo každých 15 rokov.
„Je to veľmi jasný podpis. Plast bol vynájdený a takmer okamžite ho môžeme vidieť v sedimentárnom zázname,”
– uviedla Brandon.
Plasty perieme priamo do oceánu
Podľa inej štúdie z roku 2016 sa počas jednej várky prania uvoľňuje až 700 000 mikroplastických vlákien. Podľa Jennifer Brandon tieto mikroplasty nie sú zlikvidované a dostávajú sa ďalej do prírody:
„Nefiltrujeme ich správne v domácnosti alebo v čistiarňach odpadových vôd. Myslím si, že toto sú ďalšie veľké otázky: čo urobíme s našou odpadovou vodou a z čoho vyrábame naše šaty? Pretože celkom jasne perieme plasty priamo do oceánu.”
Kedy nastane koniec doby plastovej?
Množstvo miliónov ton plastov sa každoročne vypustí do životného prostredia, plasty sa ďalej rozkladajú na malé častice a vlákna, ktoré sa už viac biologicky nedegradujú. Mikroplasty sa už našli všade – v najhlbších oceánoch, vo vysokých horách a dokonca aj vo vzduchu v Arktíde. Táto všadeprítomnosť značí celkové znečistenie planéty.
Podľa Brandon neexistuje dôvod domnievať sa, že by bol exponenciálny nárast znečistenia plastami aktuálne znižovaný, pretože výroba plastov ešte včera naďalej rástla a stále rastie.
„Dúfam, že naša štúdia ukazuje, že ide o veľmi závažný problém,”
– uviedla vedkyňa na záver.
Čo čítať ďalej?
Mikroplasty v pitnej vode pre nás nie sú nebezpečné – zatiaľ!
Zdroj:
theguardian.com
sciencemag.org