Penzisti zostanú sklamaní. Sľubované príspevky dostane len 1 % dôchodcov

  • Minister práce avizoval, že príspevok na pobyt dostane 14 000 dôchodcov.
  • V skutočnosti štát poskytol dotácie v nižšej sume.
  • Mnohí penzisti tak príspevok nedostanú.
Ekonomika Príspevok na pobyt dostane menej seniorov, ako sľuboval minister
Príspevok na pobyt dostane menej seniorov, ako sľuboval minister. Zdroj: shutterstock.com/Inside Creative House
BITmarkets BITmarkets

Len nedávno sme vás informovali o tom, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny navýšilo celkový počet dôchodcov, ktorým poskytne príspevok na rekondičný pobyt. Podľa aktuálnych správ sa však penzisti nemajú prečo radovať. Štát v tomto roku nerozdá toľko príspevkov, koľko ešte pred pár dňami minister práce sľuboval, informoval o tom portál Finsider.

Príspevok na rekondičné pobyty získajú viacerí penzisti

Príspevok na rekondičný pobyt pre dôchodcov stúpol v júli minulého roka z 50 eur na súčasných 100 eur. V tomto roku sa dotácia mala rozšíriť na väčšiu skupinu penzistov. Doteraz mohlo získať príspevok len 7 500 dôchodcov, avšak vo februári minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš oznámil, že v tomto roku štát prispeje na rekondičné pobyty až 14-tisícom slovenských penzistov.

Dnes som podpísal rozhodnutie, ktorým sme zdvojnásobili objem peňazí na obľúbené rekondičné pobyty seniorov. Po novom dosiahne celková suma 1,4 milióna eur a k poukazom sa dostane 14 000 dôchodcov.

Suma nebola presná

Portál Finsider priniesol informácie o tom, že v skutočnosti však ministerstvo odkleplo dotácie na seniorské pobyty v nižšej sume.

Štátnu dotáciu poskytuje ministerstvo pre vybrané kúpeľné zariadenia. Vybrali ich tri poverené organizácie. Medzi ne patrí Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS), Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) a Odborový zväz potravinárov SR.

Minister práce oznámil, že na seniorské rekondičné pobyty vyčlenil 1,4 milióna eur, takže 100-eurový príspevok by tak získalo 14 000 slovenských penzistov.

Avšak, reálne bola na tieto pobyty schválená nižšia suma, a to vo výške 1,26 milióna eur.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Ministerstvo schválilo nižšie dotácie ako avizovalo

Poverené organizácie síce žiadali vyššie príspevky, no štát im schválil dotácie v nižšej sume. Jednota dôchodcov žiadala od ministerstva 800-tisíc eur, no získala len 700-tisíc eur. Konfederácia odborových zväzov dostala taktiež o sto tisíc eur menej. Namiesto požadovaných 600 000 eur im štát poskytne len 500-tisíc eur.

Najmenej sa ujde zväzu potravinárov, ktorý žiadal o dotáciu vo výške 254-tisíc eur, no ministerstvo mu schválilo len sumu 60 000 eur.

Rekondičný pobyt so štátnym príspevkom si tak v roku 2024 užije len 12 600 slovenských penzistov, aj keď minister práce len nedávno sľuboval, že ich bude až 14 000.

Prečítajte si aj: Skupina Slovákov môže ísť do dôchodku skôr. Musia splniť túto podmienku

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.