Pasívny ročný príjem až do 6 % bez toho, aby ste niečo museli robiť? Tu je návod, ako na to

  • Dividendové akcie sú čoraz populárnejšie vďaka možnosti pasívne zarábať peniaze.
  • Ukážeme si, ako správne vybrať dividendové akcie, a ako a kde ich nakúpiť.
  • Vysoké percento dividendového výnosu nemusí vôbec znamenať vhodnú investičnú príležitosť.
Titulky Ako a kde kúpiť dividendové akcie
Ako a kde kúpiť dividendové akcie. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Sutthiphong Chandaeng
BITmarkets BITmarkets

Investovanie na akciovom trhu je čoraz populárnejšie. Jednou z najviac využívaných foriem investovania do akcií sú dividendové akcie. Vyhľadávajú ich investori, ktorí chcú pasívny príjem. Vďaka týmto akciám totiž investori pravidelne inkasujú dividendy, ktoré predstavujú časť zisku spoločnosti.

V tomto článku si vysvetlíme, čo sú to dividendové akcie a uvedieme si aj niekoľko príkladov.  Taktiež si povieme, ako a kde nakúpiť dividendové akcie, a podľa čoho si vybrať tie správne. Po prečítaní by ste mali mať jasný prehľad o tom, ako dividendové akcie fungujú a ako do nich investovať.

Čo sú dividendy?

V prvom rade je potrebné vysvetliť si, čo je dividenda. Ide o platbu od spoločnosti na účet investora vo forme odmeny v prípade, že sa firma rozhodla podeliť o svoj zisk. Vyplácanie dividend je väčšinou konzistentné a vyplácajú ich firmy, ktoré pôsobia na trhu dlhé roky a majú známy a fungujúci model biznisu.

Keďže dividendy sú zväčša vyplácané pravidelne, investori ich berú ako istotu. Avšak, to isté neplatí o raste spoločnosti, do ktorej investovali. Dividendový výnos priamo závisí od rastu firmy a preto sa nemožno na tento druh pasívneho príjmu spoliehať na 100 %.

Dividendy

Dividendy. Zdroj: shutterstock.com/Sutthiphong Chandaeng

Začať obchodovať

Prečo firmy vyplácajú dividendy?

Teraz si ale poďme vysvetliť, prečo vlastne firmy ponúkajú možnosť vyplácania dividend. Týmito platbami sa totiž spoločnosť oberá o peniaze, ktoré by mohla namiesto toho spätne investovať. Predstavte si napríklad firmu Coca-Cola. Takáto firma už v podstate nemá kde investovať a ani si nemusí robiť reklamu, pretože ju všetci na svete poznajú.

Spoločnosti vyplácajú dividendy z rôznych dôvodov. Najčastejšie preto, aby ukázali svoju finančnú stabilitu a udržali alebo prilákali investorov. Nie všetky akciové firmy ale vyplácajú dividendy. V skutočnosti ich väčšina nevypláca. Niektoré veľké spoločnosti z indexu S&P 500, vrátane Amazonu a Alphabetu, ich nikdy nevydali.

Dôvod vyplácania dividend

Dividendové akcie sú lákavé, avšak musíte byť opatrní pri ich výbere. Nie každá firma má opodstatnené dôvody, aby ich vyplácala vo vysokej miere.

Z týchto informácií je jasné, že dividendy sú síce forma investovania s pasívnym príjmom, no je potrebné dôkladne analyzovať firmu a nehľadať iba dividendy s najvyšším percentom. Výška percenta totiž vôbec nemusí znamenať najlepšiu voľbu. Poďme sa spolu pozrieť na príklady dividendových akcií a na to, ako a kde ich kúpiť.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: XTBTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.