[Osobnosť] Steven Jobs • Umelec schopný meniť realitu, alebo len obrovský blázon?

Okazio PCBitmarkets

Niečo na tom Stevenovi Jobsovi bolo, celý rad pozoruhodných vlastností. Bol úplne iný než všetci ostatní a také bolo aj všetko, čo kedy vytvoril. Vyznával zmysel pre detail a remeselnú dokonalosť umelca. To, nad čím ostatní len mávli rukou, on považoval za zásadné a odmietal o tom diskutovať. Raz bol taký chudobný, že si na jedlo zarábal vratnými fľašami. Potom našiel zmysel svojho života a stal sa z neho dosť veľký blázon na to, aby zmenil svet.

V minulej časti ste čítali: „…ak robíte to, čo vás baví, tak ste v určitom ohľade veľmi bohatí a úspešní. Verím, že sa medzi vami nájdu takí, ktorí snívajú presne o tom.”

Osobnosť Stevena Jobsa

Bol taký chudobný, že nemusel riešiť peniaze. Mal veľa priateľov a často robil úplne šialené kúsky. Na Stevenovi je toľko zaujímavých vecí, že ani neviem, ktorou začať. Podnikol cestu do Indie za svojím duchovným guruom, a keď sa vrátil, jeho vlastná matka ho nepoznala. Bol adoptovaný, ale jeho rodičia ho milovali. V detstve sa rozhodol, že nechce mať nič spoločné so všemocným Bohom, ktorý nečinne prizerá na zlé veci. Namiesto toho neskôr inklinoval k zen budhizmu.

Jobs desil ľudí. Mal zlú povesť, bol človekom, pred ktorým ste sa museli mať stále na pozore, pretože ste nikdy nevedeli, ako sa bude správať. Steven navyše veril, že sa vďaka čisto vegánskej strave vôbec nemusí kúpať, čo jeho kolegov, povedzme, doháňalo k slzám. V mladosti fajčil marihuanu a niekoľko mesiacov strávil v hippie komunite.

Hlavne však dokázal byť nesmierne presvedčivý, a keď sa o niečo usiloval, vedel doslova zmeniť realitu. Ľudí buď nadchol, alebo zrazil na kolená. Buď vás motivoval k najlepším možným výsledkom, alebo vás vyhodil. Našiel si dôvod, prečo žiť, a robil to najlepšie, ako len vedel. Bol taký bohatý, že nemusel riešiť peniaze.

Bol Jobs blázon?

Iba ľudia dosť šialení na to, aby chceli zmeniť svet, to nakoniec naozaj dokážu, hovorieval Steven. Odhodlanie, s akým sa pustil do výroby osobných počítačov, bolo prekvapujúce aj pre jeho kolegov Stephana Wozniaka a Ronalda Wayna, s ktorými v garáži svojho otca založil firmu Apple.

Jobsov emočný stav bol pravdepodobne do značnej miery poznamenaný jeho životným osudom. Vlastná matka sa ho vzdala a dala ho na adopciu. Škola mu prakticky nemala čo ponúknuť a on bol dostatočne múdry na to, aby si to uvedomoval. Patril k top osobnostiam, ktoré nedokončili školu.

Bol perfekcionista a nemienil robiť kompromisy na úkor kvality. Často sa rozčuľoval, kričal, nadával kolegom a urážal ich prácu slovami: „toto je nahovno.” Niekto v ňom videl človeka, ktorý je posadnutý bezvýznamnými detailami, a ktorý má až perverznú radosť zo slovného ubližovania ľuďom. On to, samozrejme, videl inak. Akokeby vždy vedel, že je výnimočný, a že čoskoro dokáže niečo veľké.

Zároveň snáď aj tušil, že nebude mať veľa času. To sa potvrdilo, keď vo veku 56 rokov zomrel na rakovinu. Nestrácal čas a nebral ohľad na okolie. Odmietal trpieť v tíme priemerných či dokonca podpriemerných ľudí, pretože veril, že špičkoví pracovníci potrebujú okolo seba len ďalších skutočných odborníkov a špičkových ľudí, inak nemôžu naplno využiť svoj potenciál. Preto ani nikomu nezazlieval, keď mu dokázal, že nemá pravdu, ba naopak. Bolo to úplne v súlade s jeho vlastným presvedčením.

Je pravdou, že svoje emócie prejavoval akosi nespútane. Kričal, vyškieral sa, vrhal uprené pohľady do očí, oháňal sa rukami, vyvádzal a rozčuľoval sa, nadával a vôbec mu nerobilo problém rozplakať sa. To všetko však znovu len poukazuje na jeho výnimočnosť a na skutočnosť, že narozdiel od väčšiny ľudí neskrýval svoje emócie. Najviac zo všetkého sa však vyznačoval pevným odhodlaním uskutočniť svoje neuskutočniteľné vízie. Zatiaľ čo všetci tvrdili, že niečo nejde, on bol práve tým bláznom, ktorý to urobil.

Záver

Dnešná osobnosť vo mne zanechala silný pocit, že keď niečomu úplne a vášnivo prepadnete, získate toľko pevného odhodlania, aby ste dokázali zmeniť svet. Steven Jobs bol presne takou osobou. Práve to je na ňom pozoruhodné, bez ohľadu na to, čo si kto myslí o jeho spôsoboch.

V ďalšej časti na túto myšlienku nadviažeme, a ako je to už v rubrike Osobnosti na Kryptomagazíne zvykom, opäť vám dávame možnosť ovplyvniť to, ako bude druhá časť vyzerať. Napíšte nám teda prosím do komentárov pod článkom svoje otázky a námety ohľadom Stevena Jobsa, a my ich zoradíme do pokračovania článku o vizionárovi, ktorý stál pri zrode osobných počítačov.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Zdroje:
ISAACSON, Walter. Steve Jobs. Praha: Práh, 2011. ISBN 978-80-7252-352-8.
https://cs.wikipedia.org/

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Freedum fighters PCOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.