Nikola Tesla – Takto vynašiel motor, ktorý dnes poháňa všetky elektromobily

Okazio PCCrypto All Stars mobil

Náš prvý článok o pánovi Teslovi zožal veľký úspech a mnoho pozitívnych ohlasov. Nie je to však iba naša zásluha. Faktom je, že je to úspech predovšetkým tohto úžasného človeka, ktorý tak zaujal našich čitateľov. Niektorí z vás navrhovali, aby sme sa v druhom dieli zamerali na jeho vynálezy a objavy a my súhlasíme. Nikola Tesla si jednoznačne zaslúži, aby sme o ňom vydali jeden úplne vážny a seriózny článok, v ktorom sa budeme venovať iba jeho úžasnej elektrine, ktorej zasvätil svoj život a žiadnym klebetám, senzáciám ani novinárskym kačiciam.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Tesla vytvoril viac ako 300 patentov. Jeho vynálezov, objavov a vylepšení je toľko, že by sa do tohto článku pri zachovaní rozumnej dĺžky nevošiel ani ich obyčajný zoznam, skutočne. Z tohto dôvodu sa zameriame iba na niektoré z nich.

Striedavý prúd – efektívny prenos energie

O čo ide pri tomto koncepte prenosu energie? Ide vlastne o dômyselný súbor niekoľkých vynálezov, ktoré tvoria funkčný celok. V prvom rade samotný striedavý prúd (AC – alternating current) – elektrina sa prenáša pri omnoho vyššom napätí a menšom prúde tak, že sa smer prúdu v čase mení. Dôležitú súčiastku potom tvorí trafostanica a transformátory, ktoré skokovo znižujú napätie na bežne použiteľnú úroveň. To umožnilo znížiť straty na rozvodnej sieti, mnohonásobne zvýšiť dosah a výrazne znížiť spotrebu kovu (medi) vďaka podstatne menšiemu priemeru drôtov.

Asynchrónny motor na striedavý prúd

Týmto vynálezom došlo k odstráneniu poslednej prekážky pre prijatie konceptu striedavého prúdu, kruh sa uzavrel, ako ten pomyselný, tak aj ten vo vnútri motora. Ako k tomu došlo môžete vidieť na obrázku, ktorý znázorňuje, ako sa vďaka dômyselnému systému točivého magnetického poľa statora, ktoré vzniká prechodom striedavého prúdu jeho vinutím, otáča rotor motora.

Röntgen – prvý snímok

Nikola Tesla urobil prvý röntgenový snímok, a to nohy svojho priateľa, spisovateľa Marka Twaina. Keďže ho však nikde nezverejnil, o svoje prvenstvo prišiel. Tesla celý jav označil ako žiarivú energiu.

Prvé rádio

Bezdrôtový prenos vynašiel Tesla, srbský vynálezca, fyzik a konštruktér elektrických strojov, zariadení a prístrojov, dlhodobo žijúci v Amerike. Tesla naviac predpovedal mobilné telefóny a televízne satelity, za čo sa mu vtedy mnohí vysmievali.

Pôvodne bol objav rádia pripísaný istému Marconimu, ktorý za to dokonca neprávom dostal Nobelovu cenu. Neskôr, bohužiaľ až 3 mesiace po Teslovej smrti, bol však patent vrátený Teslovi, pretože on bol ten, ktorý rádio skutočne vynašiel. Marconi neoprávnenie použil 17 jeho patentov, napriek tomu si dodnes môžete niekde prečítať, že vynašiel rádio.

Nové Tesla batérie 3x prežijú samotné auto a ponúkajú množstvo revolučných využití

Bezdrôtový prenos

Tesla sa s Marconim o prvý prenos cez Atlantik nepretekal. Veril, že patenty sú jeho a preto sa nie je o čom baviť. Navyše nechcel prenášať iba rádiový signál, ale veril, že je možné bezdrôtovo prenášať toľko elektriny, aby nebolo na jej prenos nutné používať žiadne káble. Na tento účel mala byť využitá pôda a jedna z vrstiev atmosféry – ionosféra. Tesla dokázal, že to možné je, ako sami vidíte na obrázku. Problém je de facto iba v tom, ako znížiť straty pri prenose.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Všeobecne sa ešte aj dnes uznáva názor, že koncept bezdrôtového prenosu veľkého množstva energie na veľké vzdialenosti nie je možný. Z toho si môžete ľahko odvodiť, aká pokroková bola táto myšlienka tesne pred rokom 1900. Predstavte si, že akýkoľvek prístroj na elektrinu (vrátane auta, lietadla…) jednoducho zapnete, kdekoľvek. Viete si predstaviť, čo by voľná energia znamenala pre svet? A ako by to napríklad ovplyvnilo ťažbu kryptomien?

Bol by na niečo podobné dnešný svet (aj po viac ako 100 rokoch) vôbec pripravený?

Teslove nedokončené vynálezy

Tesla mal veľké vízie. Okrem voľnej energie a jej bezdrôtového prenosu čakajú na jeho nasledovníkov aj ďalšie nedokončené projekty. Dnešná informačná doba je do istej miery potomkom práve Teslu, ktorý nám odkázal dostupnú elektrinu, bezdrôtový prenos informácií a predpovedal internet, mobily a satelity. Medzi nedokončené

projekty potom patrí Lietajúci stroj s iontovým pohonom (nie nepodobný mimozemskému lietajúcemu tanieru UFO), silové pole a obranná veža TELEFORCE, schopná eliminovať nebezpečenstvo akéhokoľvek vojenského útoku (teda akási dokonalá obrana, ktorá by ukončila všetky vojny a pokusy o ne).

Záver

Teslove patenty boli vykrádané, práca kopírovaná a stále mu niekto hádzal polená pod nohy. Nie je tajomstvom, že kvôli týmto špinavým obchodným a mocenským praktikám bol svet o niektoré z Teslových objavov s najväčšou pravdepodobnosťou ochudobnený. K tomu bohužiaľ napomohlo aj to, že v roku 1895, z údajnej nedbalosti niektorého z nájomníkov, vyhorela budova, kde mal Tesla laboratórium s jeho kompletnou prácou.

Nikola Tesla svojím striedavým prúdom zaistil, že sa k nám všetkým elektrina dostala pomerne ľahko. Vážme si teda to, čo máme. Od prvého rádia sa mnoho zmenilo, televízia je retro, máme mobily, počítače, internet, kryptomeny, ale jedno zostáva – striedavý prúd, ktorý nám tieto spotrebiče napája, a ktorý doposiaľ nebol nikým prekonaný a nahradený.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.