jeff bezos zaraba na koronaviruse

Najbohatším človekom planéty nie je Bill Gates, ale šéf Amazonu Jeff Bezos, a to už od konca roku 2017. Magazín Forbes, ktorého rebríčku 100 najbohatších ľudí Jeff aktuálne dominuje, vyčíslil aktuálny majetok najbohatšieho muža sveta na 112 miliárd dolárov. Kvôli aférke s milenkou ho však po 25 rokoch manželstva čaká rozvod. Jeff začínal v garáži a sníval o tom, že dostane ľudí do okolitého vesmíru.

Naposledy sme písali: Milióny ľudí čítali knihu človeka, ktorý sa naučil uskutočniť svoj sen.

Koľko peňazí má najbohatší človek na svete?

Tento diel Osobností patrí mužovi menom Jeff Bezos, ktorý vlastní majetok v hodnote asi 112 miliárd dolárov, čo je podľa aktuálneho kurzu niečo cez 98 miliárd eur. To by takmer stačilo na zaplatenie štátnych dlhov Českej republiky a Slovenska, ktoré dohromady činia asi 144 miliárd eur (viď tento článok). V priebehu roku 2019 sa pritom jeho majetok vyšplhal až nad 180 mld. USD.

Svoje bohatstvo však nemá uložené v peniazoch. Ako zakladateľ spoločnosti Amazon vlastní 16 % akcií. Tie predstavujú najväčšiu časť jeho majetku. Ďalej mu patrí napríklad denník The Washington Post a okrem Amazonu založil tiež spoločnosť Blue Origin, ktorá vyvíja opakovane použiteľné rakety, na ktorých chce do kozmu voziť ľudskú posádku. Okrem toho investoval napríklad do pôdy, Twitteru či Uberu a vlastní tiež filmovú databázu IMDb.

Rozvod

Aktuálne sa v médiách šíri správa o rozvode najbohatšieho muža sveta. Jeff Bezos časť svojho bohatstva odovzdal svojej bývalej manželke, s ktorou má 4 deti – 3 vlastných synov a adoptovanú dcéru. Jeff, ktorý 12. januára oslávil 57. narodeniny, si za rozvod  môže sám, prevalilo sa totiž, že má milenku.

So svojou ženou Mackenzie Bezosovou, ktorá sa po rozvode stala najbohatšou ženou sveta, sa oženil v roku 1993. Sám prezradil, že jej podpora hrala v začiatkoch firmy veľkú rolu a v prvom roku dokonca viedla účtovníctvo. Nakoniec sa rozviedli ako priatelia.

Americký kongres rozhoduje o ďalšej finančnej injekcii – Pomohlo by to chradnúcej ekonomike?

Amazon

Spoločnosť Amazon, ktorej patrí internetový obchod Amazon.com, je po Apple druhou firmou v histórii, ktorá kedy prekonala míľnik 1 bilión dolárov v trhovej kapitalizácii. To dosiahli v septembri 2018, kedy sa jedna akcia Amazonu obchodovala približne za 2 050 USD. V dobe písania tohto článku sa Amazon obchoduje za 2409 $. Na začiatku roku 2015 to však bolo iba cca 500 dolárov.

Pri pohľade na graf sa zdá, že Amazonu táto kríza prospieva. Ako jeden z mála amerických gigantov totiž počas nej vyskočil na nové historické maximum!

1W AMZN - CBOE
1W AMZN – CBOE

Ide o obrovský nadnárodný internetový obchod, ktorému sa podarilo doslova dobyť svet. O jeho čínskom konkurentovi Alibaba, ktorý vo svojom byte s pomocou pár priateľov založil „čínsky Bill GatesJack Ma, sme písali v tomto článku. Jeff začínal podobne. Amazon bol pôvodne iba obyčajným internetovým kníhkupectvom, ktoré prevádzkoval z garáže.

Akciám Amazonu prospela aj súčasná kríza. Koronavirus totiž uzavrel ľudí vo svojich domovoch a tí tak na svoje nákupy ešte viac využívajú Amazon. Navyše, Amazonu pravdepodobne prospeje aj začínajúca obchodná vojna s Čínou:

Zaujímavosťou je, že sa Jeff Bezos už v roku 2013 vyjadril, že Amazon bude v budúcnosti doručovať balíčky pomocou dronov. To by mohlo trochu odľahčiť preplnené cesty, ale ako by vyzerala obloha plná poletujúcich predmetov? Čo si o tom myslíte?

Vesmír

Jeff bol vesmírom fascinovaný už odmala a táto jeho záľuba sa premenila v sen, ktorého sa stále drží. Ako sme už písali, založil firmu Blue Origin s odvážnym cieľom dostať milión ľudí do vesmíru. Zatiaľ je všetko v štádiu prvých skúšobných suborbitálnych letov, ktoré podnikajú, a postupne zvyšujú latku.

Na prvý skúšobný let sa vydala raketa Charon, ktorá dosiahla výšku len 98 metrov. O desať rokov neskôr, v roku 2015, sa už raketa New Shepard 2 pozrela za hranice okolitého vesmíru a úspešne sa tiež vrátila späť. Tá istá raketa potom suborbitálny let úspešne zopakovala ešte štyrikrát. Ďalšia raketa sa má volať New Glenn, na počesť prvého amerického astronauta, ktorý obletel Zem, Johna Glenna.

Elon Musk vlastní Bitcoiny! A vieme aj koľko – prezradil to v rozhovore s JK Rowling

Záver

Hoci sa najbohatší muž sveta Jeff Bezos so svojou ženou Mackenzie podľa vlastných slov rozvádzajú ako priatelia, môže sa ľahko stať, že o svoje prvenstvo po rozvode príde. Aktuálne sa jeho majetok pohybuje okolo 112 miliárd dolárov, čo je v prepočte asi 98 miliárd eur. Jeff rozbiehal internetové kníhkupectvo (neskôr úspešný medzinárodný e-shop) Amazon v garáži, teda na rovnakom mieste, kde začínal aj Steve Jobs budovať počítačovú spoločnosť Apple.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Zdroje:
http://www.forbes.cz/
https://www.ccn.com/
https://wikipedia.org/
https://wikipedia.org/
https://www.patria.cz/
https://wikipedia.org/