[Osobnosť] Jaroslav Dušek – 5 dohôd, ktoré zmenia váš život k lepšiemu (2. diel)

Novinky [Osobnosť] Jaroslav Dušek – 5 dohôd, ktoré zmenia váš život k lepšiemu (2. diel)
[Osobnosť] Jaroslav Dušek – 5 dohôd, ktoré zmenia váš život k lepšiemu (2. diel), zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/marta_shershen
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Milí čitatelia, s veľkou radosťou vám prinášame pokračovanie článku nesúce meno Jaroslav Dušek a toltécke múdrosti, z ktorých vychádza nejedna jeho prednáška či vystúpenie a odkiaľ taktiež pramení jeho láskavý prístup k životu a ľuďom. V prvej časti sme zistili, že sami seba možno úplne zbytočne trápime kvôli dohodám prameniacich zo strachu a falošným názorov o tom, kto sme, čomu veríme, čo cítime a ako sa máme chovať. Dnes sa bližšie pozrieme na jednotlivé dohody, ktoré nám pomôžu tieto škodlivé vírusy z našej mysle odstrániť. V závere článku vám ponúkneme návod na život podľa Jaroslava Duška.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Kytka.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzivny pohľad do sveta kryptomien na trading11.com.

Prvá dohoda: Nehrešte slovom („Mierte slovom presne”)

Slovo má veľkú moc. Niekto vyjadrí svoj názor, upúta našu pozornosť a môže zmeniť našu predstavu k lepšiemu či horšiemu, pokiaľ to dovolíme. Táto dohoda znamená nepoužívať svoje slovo proti druhým ani proti sebe. Pokiaľ svojim slovom škodíme druhým, škodíme taktiež sebe, pretože sa nám to vráti. Keď niekomu ublížime, pravdepodobne sa vám to pokúsi oplatiť.

Prvá dohoda je zo všetkých najdôležitejšia (zároveň najnáročnejšia) a ostatné dohody z nej viac či menej vyplývajú. Hovorí, aby sme nezneužívali slovo k šíreniu nenávisti, ohováraniu, urážkam, obviňovaniu a hnevu. Začať môžete sami u seba, tým že si prestanete hovoriť veci ako: „nikdy sa mi nič nepodarí, som idiot, tlstý, za všetko môže on/ona, môj život nestojí za nič”.

V tomto kontexte je treba dodať, že by každý rodič mal byť veľmi obozretný na to, ako rozpráva na svoje deti. Ak vyjadrujete svoj názor na deti, môžete im veľmi ublížiť. Malé dieťa každé vaše slovo berie veľmi vážne a všetko si berie k srdcu. Pokiaľ mu, či už nevedome, predáte svoj citový jed, môže si takúto bezmyšlienkovito povedanú vetu pamätať dlhé roky. Koľko veľkolepých osobností by možno nikdy nedosiahlo svojich úspechov, keby im ich rodičia v detstve hovorili napríklad že sú hlúpi a že sú s nimi len samé problémy?

Druhá dohoda: Neberte si nič osobne

Druhá dohoda je v istom zmysle obrana proti ľuďom, ktorí sa neriadia prvou dohodou. Nič z toho čo druhí robia nerobia kvôli vám. Robia to kvôli sebe. Keď vám povedia svoj názor na vás, vypovedá to v skutočnosti viac o nich. Nie je to teda váš problém, ale ich. Pokiaľ máte radi sami seba a ste so sebou a svojim životom spokojní, tak nemáte žiadny dôvod brániť sa a rozčuľovať, pokiaľ vám niekto povie niečo, čo sa vám nepáči.

Nebudete si brať k srdcu cudzie názory o vás a venovať im svoju vlastnú pozornosť, a to ani v prípade, keď vás niekto začne chváliť. Pokiaľ ste šťastní a veríte sami sebe, tak nepotrebujete presviedčať druhých o svojej pravde. Váš uhol pohľadu je len váš a ostatní majú taktiež ten svoj, ktorý sa od toho vášho môže líšiť a to vôbec nevadí.

Tretia dohoda: Nevytvárajte si žiadne domnienky

Táto dohoda vlastne hovorí, aby sme sa nevyhýbali komunikácií s druhými kvôli vlastnej lenivosti. Nepredpokladajte, že ostatní budú vedieť čo si prajete a to by mali robiť, aby ste boli spokojní. Pokiaľ si vytvoríte domnienku o tom, že váš partner alebo partnerka vie čo chcete, bez toho aby ste mu to povedali, zarábate si na problémy. Potreba vedenia bez komunikácie následne vedie k ospravedlňovaní vlastného bláznovstva. Niekedy sa tak bohužiaľ stane, že sa natoľko snažíte obhájiť túto negatívnu dohodu (ostaní by mali vedieť čo chcem), že sa kvôli tomu s niekým príšerne pohádate.

Štvrtá dohoda: Vždy robte všetko, ako najlepšie zvládnete

Táto dohoda vám pomôže odstrániť zo svojej mysle mnoho strachov a obáv. Vaše najlepšie schopnosti budú niekedy výnimočné, inokedy podpriemerné, ale pokiaľ si budete môcť povedať, že ste sa snažili a robili ste nejakú vec najlepšie, ako to v danej situácii šlo, tak sa nebudete z ničoho obviňovať. Za všetkých okolností usilujte o to, aby ste všetko vykonali ako najlepšie dokážete. Bude vás to tešiť. Nebudete pracovať pretože musíte, ale pretože chcete. Pri tom čo robíte nemyslite na odmenu, ale majte dobrý pocit zo samotného konania.

Podľa tejto dohody nie je ani potreba, aby ste tieto dohody dodržovali bez jediného zaváhania. Môžete urobiť chybu, nemusíte byť dokonalí. Jediné čo je potreba je, aby ste po každej chybe vždy začali znova a opäť všetko robili, ako najlepšie to za daných podmienok ide. Nemusíte teda ani preháňať, ani byť bezchybní. Táto dohoda vám prinesie šťastie zo života aj z každého konania.

Piata dohoda: Buďte skeptickí, ale naslúchajte

Posledná z dohôd je určitým dodatkom k tým predchádzajúcim. Mohlo by sa zdať, že žijeme každý v inom svete a ostatní sú pre nás určitou hrozbou, ale tak to nie je, pretože pokiaľ sa dokážete riadiť druhou dohodou, tak sa vás nič nemôže dotknúť ani vám ublížiť. V takom prípade môžete bez obáv načúvať druhým.

Táto dohoda ďalej hovorí, aby ste prijímali seba aj ostatných takých, aký sú. Nesúďme, neprežívajme pokiaľ možno žiadne konflikty, nevnucujme druhým, čo si o nich myslíme. Držme si svoju imunitu proti rôznemu ohováraniu a citovým jedom, ale aj tak naslúchajme. Ako asi cítite, jedná sa o pomerne pokročilú techniku, ktorá vyžaduje značnú vnútornú silu. Je možné, že sa touto dohodou riadi nejeden psychológ, nemyslíte?

Záver

Tieto pozitívne dohody by vám mali pomôcť odstrániť svoje negatívne dohody, ktoré ste si behom svojho života mohli vytvoriť. Keď sa zmeníte, zmení sa aj posolstvo, ktoré predávate ostatným ľuďom, a predovšetkým svojim deťom. Pokiaľ vám vaši rodičia ublížili, bolo to preto, že i im bolo ublížené, neurobili to schválne, takže sa na nich nemusíte hnevať. Čo však môžete urobiť je zastaviť toto predávanie bolesti tým, že zmeníte seba. Jaroslav Dušek tieto dohody rozpracoval do 24 konkrétnych praktických bodov, ktoré vám prinášame záverom ako určitý bonus.

Návod na život podľa Jaroslava Duška

  1. Keď sa ti niečo páči – povedz to
  2. Keď sa ti niečo nepáči – povedz to.
  3. Keď je ti za niekým smutno, zavolaj mu.
  4. Keď niečomu nerozumieš, opýtaj sa.
  5. Keď sa chceš s niekým stretnúť, pozvi ho.
  6. Keď niečo chceš, popros.
  7. Nikdy sa nehádaj.
  8. Ak chceš, aby ti porozumeli, vysvetľuj.
  9. Keď si sa previnil, povedz to rovno a nehľadaj výhovorky.
  10. Mysli vždy na to, že každý má svoju pravdu – a tá sa nemusí vždycky zhodovať s tou tvojou.
  11. Nestýkaj sa so zlými ľuďmi.
  12. Najdôležitejšia v živote je láska. Všetko ostatné sú zbytočnosti.
  13. Naše problémy sú iba v našej hlave.
  14. Okolitý svet nie je ani dobrý ani zlý – je mu úplne ľahostajné, či vôbec existuješ.
  15. Z každej udalosti sa snaž získať pre seba niečo užitočné.
  16. Nebuď suchár.
  17. Pamätaj, že nikomu nie si nič dlžný.
  18. Nezabudni, že nikto nie je nič dlžný tebe.
  19. Neľutuj ani času ani peňazí na šťastie z poznávania sveta.
  20. V živote vždy spoliehaj iba sám na sebe.
  21. Ver svojim pocitom.
  22. K ženám (ale aj k mužom), rovnako ako k deťom buď trpezlivý a trochu zhovievavý.
  23. Pokiaľ máš zlú náladu, zamysli sa nad tým, že až zomrieš, nebudeš mať ani tú.
  24. Ži dnes, pretože včerajšok už nie je a zajtrajšok byť nemusí.

Naše najnovšie video si môžete pozrieť TU.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.