Podvod OneCoin je pravdepodobne najznámejšia Ponziho schéma v histórii kryptomien. Noví účastníci trhu si na to pravdepodobne nespomenú, no pred niekoľkými rokmi sa tento údajne veľmi prosperujúci projekt rozrastal aj na Slovensku. Podľa údajov z portálu Coinpage FBI konečne po rokoch zistila polohu kryptokráľovnej Ruji Plamenovej Ignatovej.
Ruja bola nájdená v srdci Londýna 5 rokov po tom, čo bola nezvestná a v októbri 2017 zmizla. OneCoin sľuboval zabezpečené zisky na základe záhadného algoritmu, no v skutočnosti vyplácal starších investorov cez vklady nových. Tento systém pripravil ľudí o približne 4 miliardy dolárov, pričom v Číne sa v trestnom konaní vrátilo takmer 1,7 miliardy naspäť.
Väčšina vrchných predstaviteľov bola už zatknutá. Ruja je jediná žena, ktorá je na zozname 10 najhľadanejších utečencov podľa FBI. Prezradil ju predaj podkrovného bytu, ktorý kúpila v mene spoločnosti. Podľa nových pravidiel sa ale muselo uviesť celé meno príjemcu spoločnosti.
Byt bol vedený vo vlastníctve firmy Abbots House Penthouse Limited a Ignatová bola doteraz vynechaná v katastri nehnuteľností. Úrady ponúkli dokonca odmenu 100 000 dolárov za akékoľvek informácie, ktoré by pomohli vyšetrovaniu a vydali varovanie, že Ruja môže podstúpiť aj plastickú operáciu.
OneCoin bol aj na Slovensku
Tí, čo sa pohybujú vo svete kryptomien už dlhšie obdobie, pravdepodobne budú poznať obrázok nižšie. V čase najväčšieho rozmachu OneCoin-u sa na Slovensku pohybovali mnohí nevedomí investori, ktorí ponúkali bezrizikovú investíciu ďalším, aby mali za nich provízie. Ak sa zaujímate o detailnejšie fungovanie tohto podvodu, môžete si prečítať článok OneCoin: kryptomenová Ponzi schéma, ktorá zarobila miliardy.
Snažili sa presvedčiť potenciálnych nových záujemcov o tom, že OneCoin zabezpečuje pravidelné zisky. Ich jediným cieľom ale bolo získavanie peňazí za sprostredkovanie. Ak ste totiž do projektu prilákali dostatok nových záujemcov, mohli ste byť ziskoví a to aj napriek tomu, že ste sám OneCoinu neverili.
Podobných podvodov vzniklo viac, ako napríklad Davor coin alebo Bitconnect. Viac sa o kryptomenových podvodoch môžete dočítať v článku Pozor, toto sú najhoršie kryptomenové podvody. Ako sa nenechať okradnúť.
Každý človek by si mal uvedomiť, že neexistuje žiadny systém na základe ktorého vám niekto zabezpečí pravidelné zisky bez akéhokoľvek rizika a námahy. Ak aj niekto vynašiel napríklad obchodného robota, ktorý je vysoko ziskový, určite sa oňho nebude deliť s celým svetom. Preto odporúčame dať ruky preč od podobných až príliš dobre vyzerajúcich investičných príležitostí.
Mohlo by ťa zaujímať: Anketa – Sú kryptomeny podvod, alebo budúcnosť bankovníctva? Takto to vnímajú Slováci