Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predstavila svoj rámec pre vykazovanie kryptografických aktív (CARF). Podľa správy Crypto News bude zavedený nový daňový rámec špeciálne navrhnutý pre kryptomeny, ktorý je výsledkom dvojdňového zasadnutia rady na ministerskej úrovni zo 7. a 8. júna.
Nový rámec daňového výkazníctva pre kryptomeny
OECD je medzinárodná organizácia, ktorá stanovuje štandardy v rôznych oblastiach, vrátane daní. Normy nemajú vynucovací charakter a nie sú povinné, no tvoria základ pri formovaní národných regulácií. V oblasti kryptomien sa OECD najnovšie snaží o zabezpečenie správneho zdanenia.
Okrem úprav existujúceho spoločného štandardu vykazovania (CRS) sa nový rámec zameria na riešenie daňových únikov a podporu transparentnosti. Týka sa pravidiel pre zber daňových informácií a definovania aktív a subjektov zapojených do transakcií. Vznikne taktiež orgán, ktorý bude zodpovedný za presadzovanie nových pravidiel. Rámec bude priamo zameraný na kryptomenové burzy, peňaženky a deriváty kryptomien.
Takmer nikto nepriznáva zisky
Iniciatíva OECD vychádza aj zo skutočnosti, že celosvetovo len 0,53 % investorov do kryptomien oznámilo svoje aktivity miestnym daňovým úradom, podľa údajov Divly. Problémom ale nie je iba úmyselné vyhýbanie sa daňovej povinnosti, ale aj nedostatočné vzdelanie v danej oblasti.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Kryptomeny na Slovensku
Mnoho kryptomenových obchodníkov ani netuší, ako sa zdaňujú kryptomeny. Na Slovensku zisky z kryptomien podliehajú nielen dani z príjmu (19 % alebo 25 % v prípade zisku nad 37 981,94 eur), ale aj zdravotnému odvodu (14 %). Predmetom zdanenia je akákoľvek premena kryptomeny v zisku za iné aktívum. To znamená, že ak vymeníte jednu kryptomenu za druhú, transakcia tiež podlieha dani za predpokladu, že ste vymenili danú kryptomenu v zisku.
Ak sa viac zaujímate o tému daní z kryptomien, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:
- Táto krajina umožnila platiť dane v kryptomenách
- Tento Európsky štát zaviedol 0 % dane z kryptomien pre všetky typy podnikania
Na Slovensku je zdanenie kryptomien veľmi prísne a dokonca pre mnohých až likvidačné. Napriek tomu je potrebné, aby každý ziskové transakcie zdaňoval. Ak sa zaujímate o túto tému viac do hĺbky, odporúčame prečítať náš rozhovor s poslancom NRSR Petrom Cmorejom. V súčasnosti totiž na Slovensku vznikla iniciatíva, ktorá je zameraná na razantné zníženie daňového zaťaženia zo zisku z kryptomien.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovákov čaká ďalšia daň – dajte si pozor