Kryptosvetom otriasa nová oblasť. Vo svete vedy a medicíny môže vyvolať revolúciu

  • DeSci je novovznikajúca oblasť s extrémnym potenciálom
  • Teraz do nej vstupuje aj Changpeng Zhao
Novinky Do oblasti DeSci vstupuje známy CZ
Do oblasti DeSci vstupuje známy CZ. Zdroj: shutterstock.com/Pressmaster/Billion Photos
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Veľká postava kryptosveta, bývalý CEO burzy Binance Changpeng Zhao, má namierené do iných vôd. Dohoda s americkou administratívou mu zakazuje pôsobiť v Binance, čo viditeľne mieni dodržať. To však neznamená, že sa musí stiahnuť z kryptosveta ako takého. Momentálne mieri do novorozvíjajúceho sa odvetvia DeSci.

Decentralizovaná medicína

V kryptokomunite sú už známe možné využitia blockchainu ako sú DeFi (decentralizované financie), metaverse, či NFT. Menej je však ešte známa oblasť DeSci, čo je skratka pre rozvíjajúcu sa oblasť decentralizovanej vedy.

Je to oblasť definovaná ako globálna, otvorená alternatíva k súčasnému vedeckému systému a zároveň aj technológia, ktorá umožňuje vedcom získavať financie, uskutočňovať experimenty, zdieľať údaje, distribuovať poznatky a ďalšie kroky smerujúce k rozvoju poznania.

Práve to je aktuálnou cieľovou stanicou pôsobenia populárneho CZ. Bývalý CEO burzy Binance sa nemieni stiahnuť z pôsobenia v oblasti blockchainu a digitálnych technológií. Dohoda s americkým Ministerstvo spravodlivosti (Department of Justice) mu zakazuje len pôsobenie v štruktúrach Binance.

CZ pravdepodobne využije tieto možnosti a pre svoju budúcnosť si vybral decentralizovanú vedu.

Changpeng Zhao momentálne čelí zákazu opustiť Spojené štáty americké z dôvodu ukončenia procesu a vyhlásenia rozsudku. Sám priznal vinu na aktivitách súvisiacich s praním špinavých peňazí a nedodržiavaním medzinárodných a lokálnych pravidiel v tejto oblasti. Na tomto základe sa dohodol s americkou administratívou na vine a čaká na uzatvorenie tejto dohody.

Vzhľadom na povahu DeSci mu však toto obmedzenie žiadnym spôsobom neznemožňuje pôsobenie v tejto oblasti. Jeho angažovanosť môže spôsobiť rýchly rozvoj decentralizovaného vedeckého bádania a financovania výskumov.

97%

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance.

Najlepšej a najlacnejšej burze na svete.

Sponzorovaný obsah

Význam DeSci

Cieľom DeSci je vytvoriť ekosystém, v ktorom sú vedci motivovaní k tomu, čo dnešnej podobe vedy chýba. Je to otvorené a transparentné zdieľanie svojho výskumu a zároveň zaslúžené uznanie za svoju prácu. DeSci umožňuje jednoduchý prístup a príspevkom na výskum.

Filozofiou DeSci je myšlienka, že vedecké poznatky by mali byť dostupné každému, a že proces vedeckého výskumu by mal byť transparentný. To sa v súčasnosti nedeje a práve to je inováciou, ktorú novovznikajúca oblasť prináša.

Dôležitú rolu aj v tejto oblasti má blockchain, ktorý zabezpečuje dôveryhodnosť celého systému distribúcie prostriedkov ich a prideľovania jednotlivým projektom.

Budúcnosť DeSci

DeSci vytvára oproti dnešnému stavu decentralizovanejší a distribuovaný model vedeckého výskumu. To ide v súlade so súčasnými trendmi. Systém je vďaka tomu odolnejší voči cenzúre a kontrole zo strany centrálnych orgánov.

Spoločnosti angažované v novovznikajúcej oblasti DeSci dúfajú, že dokážu vytvoriť prostredie, v ktorom môžu prekvitať nové a nekonvenčné nápady. Kľúčom k tomu je kryptokomunitou donekonečna omieľaná decentralizácia. Tá sa v prípade DeSci týka primárne prístupu k financovaniu, vedeckým nástrojom a komunikačným kanálom.

V súčasnosti je význam oblasti decentralizovanej vedy pomerne marginálny. To sa však môže zmeniť napríklad aj vstupom CZ do vedeckého sveta.

DeSci sa tak stáva horúcim kandidátom na rozvoj a rast. Je možné, že práve táto oblasť zmení vedecké poznanie, ako ho poznáme v súčasnosti. Pomôcť tomu môže aj rast v nasledujúcom rastovom cykle Bitcoinu, ktorý odborníci predikujú.

Dnes už existuje hneď niekoľko súvisiacich kryptomien so zameraním na DeSci. Ide napríklad o VitaDAO, ResearchCoin, Rejuve.AI, GenomesDAO či viaceré ďalšie.

Mohlo by vás zaujať: Bývalému šéfovi Binance hrozí väzenie. Kedy súd rozhodne?

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.