Náhly pád jednej z najväčších kryptomenových búrz na svete prinútil investorov prehodnotiť svoje stratégie. Dôvera v digitálne aktíva je nalomená, pričom piatkové vyhlásenie bankrotu FTX podnietilo mnohé známe osobnosti k verejnému vyjadreniu. Čo hovoria svetoví odborníci?
Larry Summers, bývalý minister financií USA, vyhlásil, že táto udalosť predovšetkým vystrašila investorov, ale na druhej strane podnietila regulátorov urýchlene konať. Na otázku, či kryptomenový trh zažije kolaps podobný Lehman Brothers, reagoval, že to nie je pravdepodobné.
Predseda Icahn Enterprises Carl Icahn varuje, že ide o jedno z najdôležitejších nebezpečenstiev, ktoré našej ekonomike hrozí. Dobrou správou ale je, že na rozdiel od bánk podobné burzy nie sú súčasťou platobného a zúčtovacieho systému, čo znamená, že sa nemusíme báť veľkých následkov, zdôraznil Mohamed El-Erian, hlavný ekonomický poradca Allianz.
Jeremy Siegel súhlasil s názorom, že kryptomeny nezažijú krach podobný Lehman. Zaznamenali ale pád, ktorý patrí medzi jeden z najväčších v histórii, no peňažný systém na to nereagoval.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
FTX spôsobil nedôveru
Negatívne ovplyvnení budú najmä investori priamo spojení s burzou FTX. Globálna kríza je analógiou ku kolapsu skrachovanej kryptomenovej burzy, povedal Changpeng Zhao, zakladateľ Binance.
Podobnú myšlienku zdieľal aj generálny riaditeľ krypto-finančnej spoločnosti Galaxy Digital, Mike Novogratz. Ide predovšetkým o zásah do dôvery na kryptomenovom trhu, čo je veľký problém, keďže bez dôvery trh nemôže napredovať.
Michael Saylor, zakladateľ MicroStrategy, si myslí, že kryptomeny budú pokračovať v raste aj napriek nedávnym udalostiam, pričom zásah regulačných orgánov bude čoraz väčší a nevyhnutnejší, ako sme vás informovali.
Jeremy Allaire, generálny riaditeľ spoločnosti Circle, považuje za dôležité zamyslieť sa nad veľkými problémami na trhu. Nedostatočná transparentnosť a súvahy ukotvené v špekulatívnych tokenoch sú hlavnými príčinami podobných udalostí. Počet subjektov so silnejšími súvahami, ktoré sú schopné zachrániť tých, ktorí majú nízky kapitál a vysoký pákový efekt, sa v rámci krypto-ekosystému zmenšuje.
Zdá sa, že bankrot FTX prinútil všetkých účastníkov trhu zamyslieť sa nad budúcnosťou kryptomien, ktoré sú stále v rannej fáze adopcie. Netreba zabúdať na fakt, že centralizované burzy sú tretími stranami, ktoré na tomto volatilnou trhu operujú a majú kľúče od vašich kryptomien. Preto je dôležité uchovávať digitálne aktíva pod svojou kontrolou na externej peňaženke.
Mohlo by ťa zaujímať: Kryptomeny opäť sklamali a investori sa nepoučili. Ako sa sektor vyrovná s rokom 2022?