Od roku 2024 vznikne nová minimálna daň. Koho sa bude týkať?

  • Podnikatelia s ročnými výnosmi aspoň 750 miliónov eur zaplatia minimálnu daň z príjmu 15 %
  • Vláda zaviedla nové dane a opatrenia za účelom ozdravenia rozpočtu
Novinky Vláda zavádza nové minimálne dane
Vláda zavádza nové minimálne dane. Zdroj: shutterstock.com/lunopark/Alexandros Michailidis
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku vznikne nový zákon, na základe ktorého sa zabezpečí minimálne zdanenie 15 % z príjmov podnikateľov. Do účinnosti vstúpi 31. decembra 2023 a bude sa týkať slovenských podnikateľov, ktorí sú členmi nadnárodnej skupiny podnikov alebo vnútroštátnej skupiny, uvádza správa Teraz. Nie je to ale ani zďaleka jediná zmena, ktorá ovplyvní dane v najbližšom období.

Veľké firmy budú platiť minimálnu daň z príjmu 15 %

Návrh zákona sa vzťahuje na podniky s ročnými výnosmi minimálne 750 miliónov eur, ktoré boli dosiahnuté v najmenej dvoch zo štyroch predchádzajúcich účtovných období. Vylúčené majú byť iba subjekty, ktorý vykonávajú činnosť vo verejnom záujme a nie za účelom podnikania.

“Ak efektívne zdanenie príjmov subjektov skupiny v Slovenskej republike bude pod úrovňou minimálnej sadzby dane 15 %, minimálne zdanenie týchto subjektov sa zabezpečí výberom dorovnávacej dane,” uviedol rezort financií. To znamená, že každý, kto v tejto skupine podnikateľov platí v súčasnosti menšiu daň ako 15 %, dorovnávacou daňou štát rozdiel vyrovná.

Podľa správy Teraz je prijatie zákona na pôde Slovenskej republiky výsledkom transpozície európskej smernice, ktorou sa do práva Európskej únie prevzali odporúčania druhého piliera iniciatívy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) k reforme medzinárodného zdaňovania.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Vláda predstavila nové dane a opatrenia na ozdravenie verejných financií

Celkovo má táto nová minimálna daň z príjmu zabezpečiť príjem do štátneho rozpočtu na úrovni 48,5 milióna eur. Ide tak o jedno z opatrení, ktorým sa vláda snaží znížiť deficit verejných financií. Už skôr sme dokonca informovali o tom, že Slovensko dosiahne podľa Európskej komisie najhorší deficit spomedzi všetkých členských štátov EÚ v roku 2024 na úrovni až -6,5 %.

Zásadné zmeny v zdaňovaní sa ale ani zďaleka netýkajú výhradne iba veľkých podnikov. Slovenská vláda nedávno predstavila nové opatrenia, ktoré pocíti takmer každý Slovák. Podnikateľov sa bude napríklad týkať aj nová zmena v prípade dane z dividend, ktorá stúpne zo 7 % na 10 %. Vláda zrejme siahne aj na výšku paušálnych výdavkov živnostníkov a zníži ich zo súčasnej hodnoty 60 %.

Medzi ďalšie zmeny, ktoré sa dotknú aj fyzických osôb patrí zvýšenie spotrebnej dane na alkohol a tabak, vyššie zdanenie kryptomien, banková daň či zvýšenie sadzieb zdravotného poistenia z 10 % na 11 % pre zamestnávateľov, SZČO a samoplatcov. Rovnako pocítime aj zníženie príspevku do druhého piliera z 5,5 % na 4 %.

Cieľom všetkých týchto nových opatrení je získanie dodatočných príjmov, ale aj skresanie štátnych výdavkov napríklad v podobe v nulovej valorizácie miezd vo verejnej správe. Tá bude platiť od septembra 2024.

Mohlo by ťa zaujímať: Črtá sa nový daňový bonus. O 100 eur mesačne si možno prilepší táto skupina ľudí

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.