Črtá sa nový daňový bonus. O 100 eur mesačne si možno prilepší táto skupina ľudí

  • Matky detí do 15 rokov môžu dostať daňový bonus 100 eur mesačne
  • Slovensko čakajú zásadné zmeny v daňovom systéme
Novinky Črtá sa nový daňový bonus
Črtá sa nový daňový bonus. Zdroj: shutterstock.com/andriano.cz/fizkes
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Niektoré politické strany chcú pokračovať v rozdávaní aj napriek tomu, že štátny rozpočet potrebuje konsolidáciu. Najnovší návrh sa týka daňového bonusu v sume 100 eur mesačne pre matky detí do 15 rokov, uvádza správa Teraz. To môže spôsobiť, že by platili nižšiu daň z príjmu. Tento návrh predstavila skupina poslancov z hnutia Slovensko v novele zákona o dani z príjmov.

Nový daňový bonus pre matky

Nárok na tento daňový bonus by mala matka vyživovaného dieťaťa, ktoré s ňou žije v jednej domácnosti do dovŕšenia 15 rokov. Uplatniť by si ho mohla na príjem zo závislej činnosti alebo na príjem z podnikania a samostatne zárobkovej činnosti. Ak by bola daň nižšia ako súčet tradičného daňového bonusu a bonusu na zaplatené úroky z úveru na bývanie, rozdiel by mal vrátiť správca dane vo forme preplatku.

Jeden z hlavných dôvodov tejto iniciatívy je, že matky majú výrazne nižšie mzdy ako muži a ženy bez detí. Príčinou je časté prerušenie kariéry kvôli starostlivosti o rodinu. Tieto skutočnosti dokonca môžu negatívne ovplyvniť aj demografickú štruktúru na Slovensku. Návrh zatiaľ nie je schválený a bude mať negatívny dosah na rozpočet v prípade, že ho napokon NR SR schváli.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Muži a ženy nemajú na trhu práce rovnaké podmienky

Rozdiel vo výške mzdy podľa pohlavia nie sú jediný problém. Existuje totiž aj vysoký nepomer medzi zamestnanosťou žien a mužov naprieč všetkými regiónmi. Na základe poslednej správy Eurostatu bol v roku 2022 rozdiel v zamestnanosti žien a mužov v Európskej únii až 10,7 %. Na Slovensku je tento rozdiel v Bratislavskom kraji 4,2 %, na západnom Slovensku 7,5 %, strednom Slovensku 8,5 % a východnom Slovensku až 10,4 %.

Zamestnanosť podľa pohlavia na Slovensku

Zamestnanosť podľa pohlavia na Slovensku. Zdroj: Eurostat

Nepomer je spôsobený viacerými faktormi, medzi ktoré patrí napríklad neplatená starostlivosť o ženy, diskriminácia a nedostatok manažérskych pozícií pre ženy. Nový návrh zákona má aspoň trochu zlepšiť podmienky pre matky a vyrovnať rozdiely. Napriek tomu je tento problém na dlhé lakte a nevyrieši sa tak skoro.

Slovensko čakajú zmeny v daniach

Po sformovaní novej vlády Slovákov zrejme čaká množstvo zmien v oblasti daní. Budú sa zvyšovať predovšetkým v oblasti tabaku, alkoholu a taktiež časom Slovákov neminie vyššie daňové zaťaženie na nehnuteľnosti. Zmenou si prešiel aj 13. dôchodok a očakávať môžeme aj progresívne zdanenie fyzických osôb. Najdôležitejšie zmeny si môžete prečítať v článku Čakajú nás nové dane a dôchodky. Toto sú najdôležitejšie zmeny novej vlády.

Mohlo by ťa zaujímať: Až 50 % zamestnancov si ešte tento rok prilepší. Dostanú špeciálnu odmenu

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.