Protokol Wormhole
Protokol Wormhole. Zdroj: Google

Jedna z najväčších krádeží v histórii kryptomien? Hacker ukradol 321 miliónov dolárov zo sieti Wormhole.

Wormhole prišiel o obrovskú sumu

Wormhole je bridge pre cross-chain operácie, ktorý používateľom umožňuje presúvať svoje tokeny a NFT medzi blockchainom SolanaEthereum. Predstavitelia oficiálne potvrdili, že bol okradnutý o 120 000 tokenov wETH v hodnote 321 miliónov USD.

V stredajšom príspevku na Twitteri sa uvádzalo, že je sieť aktuálne odstavená pre údržbu z dôvodu potenciálneho zneužitia zo strany hackera. To už však bolo neskoro. Exploit, na ktorý upozornil bezpečnostný technik „samczsun“ zo spoločnosti Paradigm, bol skutočný.

Prečítaj si tiež: CEO spoločnosti Grayscale: „Digitálny dolár bude pre Bitcoin prínosom“

Ako znela oficiálna správa hackerovi?

„Všimli sme si, že sa vám podarilo zneužiť overenie Solana VAA a vyťažiť tokeny. Radi by sme vám ponúkli dohodu a odmenu vo výške 10 miliónov dolárov za podrobnosti o exploite a taktiež vás žiadame o vrátenie wETH, ktoré ste vyrazili. Môžete nás kontaktovať na adrese [email protected]

VVA je skratka pre tzv. „validator action approval“. Ide o proces, ktorým sa schvaľujú transakcie.

Predstavitelia Wormhole dúfajú, že hacker konal s dobrým úmyslom. Ide o doteraz najväčší útok v roku 2022 a druhý najväčší hack v sektore DeFi. V hackerovej peňaženke na Solane sa v súčasnosti nachádza 432 662 SOL (44 miliónov USD). Predstavitelia kontaktovali hackera a ponúkli mu 10 miliónov dolárov, ak vráti zvyšné prostriedky.

Útok bol zrealizovaný na strane Solany. Začínajú sa však vynárať obavy, či nie sú zraniteľné aj mosty v sieti Terra.