Obľúbená banka Slovákov v problémoch: Hrozí jej zánik?

Novinky Banke Revolut hrozí odobratie licencie
Banke Revolut hrozí odobratie licencie. Zdroj: shutterstock.com/Igor PaszkiewiczLemonsoup14
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Internetová banka Revolut, ktorú využívajú tisíce Slovákov, sa dostala vo svojej domovskej krajine – v Anglicku, do veľkých problémov a hrozí jej odobranie bankovej licencie. Stále prísnejší dohľad nad spoločnosťami zaoberajúcimi sa kryptomenami, ohrozil existenciu tejto banky a milióny ľudí tak môžu prísť o svoju obľúbenú banku. Podľa portálu beincrypto.com, aktuálne Bank of England podrobne preveruje všetky skutočnosti týkajúce sa hospodárenia banky Revolut.

Revolut nie je jediná spoločnosť v problémoch

Ako sme nedávno informovali, v uplynulom týždni bol v Európskom parlamente schválený komplexný regulačný rámec kryptomien, ktorý môže byť pre všetky členské štáty EÚ záväzný už od začiatku roku 2024. Mnohé spoločnosti už preventívne zavádzajú opatrenia a v Estónsku dokonca takmer 400 kryptospoločností bolo zlikvidovaných, keďže nedostali licencie na ďalšiu činnosť. Reguláciami ohrozené môžu byť aj veľké spoločnosti, ktoré doteraz fungovali bez problémov, ale do prísnych regulačných rámcov sa nebudú vedieť vtesnať.

Internetová banka Revolut bola ešte v marci anglickým regulátorom varovaná, kvôli nezrovnalostiam v ich účtovných výkazoch. Keďže spoločnosť nereagovala, hlavný regulátor plánuje pristúpiť ku najprísnejšiemu kroku. Má ním byť odobratie bankovej licencie v Anglicku, čo by v praxi spôsobilo, že banka by už viac nemohla poskytovať úverové a bankové služby. Dôvodom týchto krokov má byť skutočnosť, že Bank of England nedokázala overiť príjmy banky Revolut v hodnote 540 miliónov dolárov, z veľkej časti pochádzajúcich z obchodovania s kryptomenami. V roku 2021 mali príjmy z obchodovania kryptomien tvoriť jednu tretinu ziskov banky.

Internetová banka Revolut má problém

Internetová banka Revolut má problém. Zdroj: shutter stock.com/Valentin Baciu

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Môže skutočne Revolut skončiť?

Populárna internetová banka Revolut sa od svojho vzniku v roku 2015 zaradila medzi významné fintechové spoločnosti nielen v Európe. S viac ako 25 miliónmi zákazníkov je už roky obľúbeným partnerom najmä pre mladú a strednú generáciu používateľov. Banka poskytuje služby virtuálne. Ako fintechový startup začínala v Londýne, kde doteraz je jej materské sídlo. Hlavnú bankovú licenciu vlastní v Litve. Revolut poskytuje priamo vo svojich produktoch obchodovanie s kryptomenami pre retailových klientov a vďaka svojej fintechovej štruktúre sa vyznačuje nízkymi poplatkami, rýchlymi transakciami a inovatívnym užívateľským prostredím.

Či môžu byť aktuálnymi skutočnosťami ohrozené aj peniaze klientov, banka zatiaľ nedefinovala. Prípadné zastavenie alebo ukončenie bankovej licencie by však malo ďalekosiahle následky a zrejme by to ešte viac otriaslo dôverou v bankový systém.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Britská vláda dokonca minulý mesiac obvinila Úrad pre finančné správanie krajiny, že vytvára svojim tlakom protipodnikateľské prostredie v Spojenom kráľovstve a mnohé potenciálne firmy radšej zvážia, či v Británii vôbec začnú podnikať. Regulácie sú tam natoľko prísne, že pokiaľ chce napríklad spoločnosť alebo jednotlivec verejne propagovať akýkoľvek finančný produkt alebo investičnú príležitosť, musí mať na to vyslovený písomný súhlas anglického regulátora.

Či sa teda Revolut môže stať ďalšou obeťou neľútostných regulačných pravidiel, ukážu zrejme najbližšie dni.

Čítajte ďalej: Burza Binance stopla obchody na celom kontinente. Čo sa deje?