Nový „lacný” iPhone bude oveľa atraktívnejší. Kedy sa ho dočkáme?

  • Apple pripravuje 4. generáciu iPhonu SE.
  • Vybral už aj dodávateľa OLED displejov.
  • Mali by sme sa ho dočkať už budúci rok.
Technológie Kedy príde ďalší iPhone SE?
Kedy príde ďalší iPhone SE? Zdroj: shutterstock.com/Mr.Mikla/nadia_if
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pamätáte si ešte na iPhone SE? Išlo o cenovo dostupný model, ktorý mal síce starší dizajn, ale najnovšie vnútornosti. Dobrou správou je, že Apple chystá ďalšiu generáciu. O téme informoval portál TOUCHIT.

Posledný iPhone SE sme tu mali ešte v roku 2022 a odvtedy fanúšikovia čakajú, kedy Apple predstaví jeho nástupcu. Avšak,dizaj by sa už nemal točiť okolo iPhone 8, ale mal by sa posunúť k súčasným generáciám.

O tom, že je jeho existencia skutočne potvrdená, svedčí aj to, že Apple už vybral dodávateľa OLED displejov, čo by mal byť hlavný ťahák novinky. Apple by sa chcel zbaviť ikonického domovského tlačidla, čím by sa displej mohol roztiahnuť cez celú prednú stranu.

iPhone se bol veľmi obľúbený model

iPhone se bol veľmi obľúbený model. Zdroj: shutterstock.com/Gabo_Arts

Aby Apple mohol tento model predávať približne za rovnakú cenu ako predošlú generáciu, teda okolo 500 eur, musel stlačiť cenu displejov čo najnižšie. Technologický gigant mal údajne rozpočet maximálne 20 dolárov na jeden kus displeja.

Apple mal na výber tri spoločnosti, a to Samsung, BOE a Tianma. Prvá spoločnosť ponúkala 30 dolárov za kus, druhá 35 dolárov za kus a tretia 40 dolárov za kus. Nakoniec sa Apple dohodol s BOE na sume 25 dolárov za jeden kus displeja.

To, že Apple už má vybratého dodávateľa displejov jasne naznačuje, že nového smartfónu by sme sa mali dočkať v najbližšom čase, avšak tento rok to podľa posledných správ nebude. Najskorší možný termín teda padá na rok 2025.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Aký bude iPhone SE 4. generácie?

Mali by sme sa dočkať nového hranatého displeja, takže vpredu a vzadu bude umiestnené ochranné sklo a boky z hliníka. Čo sa týka veľkosti, tam sa očakávajú približne rozmery súčasného iPhonu 13/14.

Vpredu by mal byť 6,1-palcový OLED Retina displej so štandardnou frekvenciou 60 Hz a pomerne úzkymi rámčekmi okolo displeja. Odpadne Touch ID, ktoré nahradí Face ID so senzormi vo výreze.

Kompromis série SE si so sebou prinesie aj najnovšia generácia, keďže na zadnej strane bude len jeden 12-megapixelový senzor, takže žiadne ultraširokouhlé fotografie alebo makro snímky s týmto smartfónom neurobíte. Na základné použitie to však bude stále stačiť.

Ešte si musíme počkať na to, aký procesor sa Apple rozhodne použiť. Malo by však ísť aspoň o Apple A16 Bionic, no Apple možno siahne aj po A17 Bionic. Jedno je však isté, iPhone SE 4. generácie bude mať výkonu na rozdávanie.

Výmena by mala nastať aj na spodku nového iPhonu, Lightning konečne nahradí moderný USB-C konektor, avšak len vo verzii 2.0, takže prenosy fotografií nebudú najrýchlejšie.

Používali ste niektorú generáciu iPhonu SE?

Loading ... Loading ...

Mohlo by vás zaujať: Spoznali sme najlepšie fotiaci smartfón súčasnosti. iPhone ani Samsung to nie je

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.