Nová hviezda na poli kryptomien – pozreli sme sa na koreň projektu GRIN

Novinky Nová hviezda na poli kryptomien – GRIN
Nová hviezda na poli kryptomien – GRIN, zdroj: https://www.shutterstock.com/cs/g/Grey82
BitmarketsBitmarkets

Dnes sa pozrieme, čo je zač projekt GRIN. Ten si získal v komunite veľkú pozornosť. Hlavným lákadlom projektu je novátorský prístup v podobe protokolu Mimblewimble. Protokol s názvom z Harryho Pottera má umožniť výrazne lepší scaling než momentálne privacy mince. Bude GRIN novým trhákom kryptosveta?

Čo je to Grin?

Skôr, než sa hlbšie zahryzneme do vnútra GRINu, tak sa pozrieme na úplné základy. GRIN je v prvom rade privátnym blockchainom. To znamená, že ide o anonymizovanú kryptomenu, čo nám prakticky hovorí, že neexistuje spôsob, ako nájsť, kto akú transakciu previedol. V tomto ohľade je GRIN primárnou konkurenciou pre meny, akými sú napríklad Monero, Dash, Zcash, Komodo či NAV coin.

Viac informácií o kryptomene Monero –  Poznáte tie najlepšie Monero (XMR) peňaženky?

Grin sa zároveň pýši tým, že sa líši od väčšiny novovznikajúcich kryptomien. V prvom rade sa odlišuje absenciou ICO. Väčšina novovznikajúcich projektov využije možnosť predpredaja v ICO a vďaka tomu následne získa financie na rozvoj svojho projektu. To sa mnohým ľuďom nepáči, pretože to vytvára úvodný nepomer v rozdelení mincí. Je to však hodné diskusie, či je to pravda, alebo nie. Zároveň taktiež extrémne záleží na zvolenej forme ICO.

GRIN je open source projekt. Hlavnou silou tejto meny má byť jej anonymita a teda nulová reštrikcia v tom, kto ju môže a nemôže používať. To je veľmi podobné aj pôvodnej myšlienke BTC. Viac-menej vieme, že BTC transakcie sa teoreticky dajú vyhľadať, pretože všetky sú verejné. GRIN používa protokol s kúzelným menom MimbleWimble, ktorý mu dáva unikátne vlastnosti.

MimbleWimble

V roku 2016 prišiel Tom Jones s návrhom na nový protokol pre kryptomeny. Ten mal byť minimalistický, a to z dôvodu rýchlosti a ľahkosti celého blockchainu. A tak na svet prišiel MimbleWimble. Tento nový protokol má vylepšiť kryptomeny v dvoch hlavných bodoch.

Prvou výhodou je fakt, že do protokolu je zabudovaná anonymita siete. V rámci siete tak môžete posielať mince bez toho, aby niekto mohol odhaliť, kto, koľko a komu mince poslal. Protokol vychádza z kryptografického riešenia, ktoré je známe pod názvom Elliptic Curve Cryptography (ECC).

Informácie o anonymných burzách: PIVX spustí anonymnú decentralizovanú burzu so Zerocoin protokolom

Transakcie v sieti sa overujú len pomocou privátnych kľúčov a na základe tzv. Zero sum. To znamená, že sa odosielajú dve transakcie. Tie dohromady vždy musia vyjsť ako nula, čo je následne dôkazom toho, že neboli vytvorené žiadne nové mince. Vďaka architektúre protokolu taktiež nie je možné odhaliť detaily transakcií, čiže celý systém je anonymný. Viac o tom, ako funguje takýto princíp, sa dozviete na Githube GRINu.

V rámci siete taktiež neexistujú verejné adresy. Dve peňaženky komunikujú priamo spolu. Pri komunikácii potom príjemca vytvorí jednorazovú adresu, ktorú dostane priamo odosielateľ peňazí. Nikto okrem týchto dvoch participantov nemôže použiť dáta, ktoré sa tvoria medzi nimi, a teda nikto nemôže túto transakciu replikovať. Zvyšok vlastností je podľa tvorcov projektu veľmi podobný menám ako Zcash alebo Monero.

Prečo je MimbleWimble lepší?

Protokol MimbleWimble sa do kryptomainstreamu dostal ako novinka, ktorá je naozaj prevratná. Viac-menej nemôžem súhlasiť s týmto naratívom. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, prečo.

Scaling je jednoznačne najväčším problémom kryptomien. Absencia rýchlych transakcií tak bráni väčšej adopcii kryptomien. MimbleWimble prichádza s riešením, ktoré sa však nezameriava na rýchlosť, akou môžu byť transakcie prevádzané, ale na veľkosť celého blockchainu.

Súkromie v prostredí kryptomien – Ako používať Bitcoin anonymne? Detailný návod pre rok 2019

To bohužiaľ znamená, že MimbleWimble nebude závratne rýchly, ale jeho blockchain bude menší oproti iným, privátnym minciam. Fakticky tak bude sieť zvládať identické množstvo transakcií, ako napr. BTC či ETH. Pôjde maximálne o dve až tri desiatky transakcií za sekundu.

Scalingom sa tu myslí zníženie veľkosti celého blockchainu. Oproti privátnym minciam sa veľkosť blockchainu zníži naozaj pomerne radikálne. Zatiaľ čo veľkosť jednej transakcie Monera je cca 15 kB a Zcash má okolo 5 kB, tak GRIN by mal mať veľkosť približne 0,3 kB. To je výrazné zlepšenie aj oproti BTC, kde sú veľkosti transakcií približne trojnásobné.

V hypotetickom prípade, ak by BTC používal protokol MimbleWimble, tak by mal veľkosť približne 70 GB, čo je asi tretina z aktuálnych 200 GB. To je samozrejme významný pokrok, ktorý pomôže riešiť budúcu situáciu s neznesiteľnou veľkosťou blockchainov. Bohužiaľ, aj napriek tomu stále chýba dôležitý aspekt vyššej rýchlosti.

Hodnotenie projektu GRIN

Aj keď je Grin schopný pomôcť protokolu MimleWimble znížiť veľkosť hlavného blockchainu, tak okrem toho neprináša žiadne iné, výrazné vylepšenie. Aj samotný vplyv na scaling je stále diskutabilný vzhľadom na to, že ak by adopcia blockchainu výrazne vzrástla, tak nakoniec vznikne identický problém. Blockchain bude po dlhšej dobe stále príliš veľký.

GRIN bohužiaľ nebude mať ani smart kontrakty a ani ďalšie výhody, ktorými sa pýšia iné kryptomeny. Tvorcovia projektu však tvrdia, že táto situácia sa dá obísť a napríklad vytvorením offchainových riešení pomocou dcérskych chainov. Aj tak je GRIN viac-menej bežnou kryptomenou, ktorá má niekoľko nadštandardných vlastností.

MimbleWimble taktiež používa napríklad projekt BEAM, čo fakticky znamená, že tieto výhody rozhodne nebudú exkluzívne pre GRIN ani pre iné kryptomeny, ktoré túto technológiu využijú. Hlavnú hodnotu má práve tento protokol a v rámci priestoru anonymných transakcií je to veľký krok dopredu. V rámci celého blockchain priestoru je to ďalší dokaz, že technológia kryptomien je stále na začiatku, a môžeme očakávať ďalšie a ďalšie inovácie v tomto priestore.

Čo čítať ďalej?

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil KracikA.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.