Podľa Štatistického úradu nezamestnanosť na Slovensku klesla na 2 a pol ročné minimum prvýkrát pod 6 %. Zároveň sa výrazne znížil aj počet osôb so základným vzdelaním. Okrem počtu dlhodobo nezamestnaných klesal aj počet ľudí, ktorí sú nezamestnaní iba krátko.
Nezamestnanosť naprieč krajmi
Miera nezamestnanosti sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 5,7 %, zatiaľ čo celkový počet dosahuje 157 800. Ide o pokles vyše 12 000 ľudí v porovnaní s prvým kvartálom tohto roku. Najväčšiu časť nezamestnaných približne 105 000 tvoria tí, ktorí nemajú prácu už vyše roka. Na druhej strane, krátkodobá nezamestnanosť medziročne klesla až o 11%.
Počet nezamestnaných celkovo klesol v 5 z 8 krajov. Najviac nezamestnaných ubudlo v Nitrianskom kraji o 18 % a v Trenčianskom kraji o 17,5 %. Najviac nezamestnaných bolo aj naďalej v Prešovskom kraji (40 000 osôb) a Košickom kraji (38 000 osôb). Najvyššia miera nezamestnanosti je v Prešovskom a Košickom kraji nad 10 %, zatiaľ čo najnižšia v Bratislavskom kraji s hodnotou iba 2,1 %. Najvýraznejšia zmena však nastala v Prešovskom kraji.
Nezamestnanosť klesá v celej eurozóne
Klesajúca miera nezamestnanosti je trend, ktorý môžeme vidieť v celej eurozóne. Na základe najnovších údajov z Eurostatu vyplýva, že nezamestnanosť v eurozóne sa drží na rekordne nízkej úrovni 6,4 %. Po hlbšej analýze dokonca zistíme, že nezamestnanosť v Európe klesá už 10 rokov.
Miera nezamestnanosti v eurozóne u mladých ľudí do 25 rokov však ostáva pomerne vysoká na úrovni 13,8 %. Problémom je narastajúci počet ekonomicky neaktívnych obyvateľov, ktorí nemajú záujem ani o štúdium. Dokonca už skôr sme informovali o tom, že každý ôsmy mladý človek na Slovensku nevykazuje žiadnu ekonomickú aktivitu. Spoločne v rámci všetkých krajín EÚ ide až o 44 miliónov ľudí.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Odliv pracovnej sily do zahraničia
Napriek tomu, že nezamestnanosť na Slovensku klesá, mnohí zamestnávatelia majú problém obsadzovať pracovné pozície. Pozitívom však je, že proces prijímania zamestnancov z tretích krajín sa zjednodušil. Vláda dokonca plánuje zvýšiť počet udelených národných víz pre pracovníkov mimo Európskej únie. Slovensko totiž zažíva veľký odliv pracujúcich do zahraničia. Najžiadanejšími krajinami, kde Slováci hľadajú prácu v zahraničí sú Nemecko, Česko a Holandsko.
Mohlo by ťa zaujímať: Štát masívne zvyšuje od júla dávky v nezamestnanosti – o toľko si prilepšíte