Nepotvrdené transakcie Bitcoinu sa dajú zrušiť! – Viete ako na to?

Memex PC bannerBitmarkets

Ako iste mnohí viete, každá potvrdená transakcia v Bitcoinoch je nezvratná. Prostriedky, ktoré ste pomocou blockchainu odoslali, teda už nie je možné získať späť. Je však možné zrušiť transakcie, ktoré ešte neboli potvrdené?

Nepotvrdené transakcie

Za nepotvrdenú transakciu sa považuje každá, ktorá nedostala ani jedno potvrdenie počas 24 hodín. Bitcoinové transakcie potvrdzujú mineri. Za úplne potvrdenú transakciu v blockchaine sa považuje každá, ktorá získa tri takéto potvrdenia.

Existujú dva dôvody, prečo transakcie v blockchaine môžu zostať nepotvrdené:

  1. Transakcia je príliš čerstvá. Pre potvrdenie transakcie je vždy potrebné čakať. Aj tie najrýchlejšie potvrdenia trvajú minimálne 10 minút. Následne je však nutné čakať na ďalšie dve potvrdenia.
  2. Vami určený poplatok za vykonanie transakcie je príliš nízky. Práve tu je aplikované pravidlo, čím menší poplatok za transakciu určíte, tým znížite šance úspešného potvrdenia transakcie zo strany minerov.

Práve pre prípad, že je váš nastavený poplatok príliš nízky, transakcia zostáva nepotvrdená už viac ako 24 hodín, prinášame návod ako postupovať ďalej.

Ako zrušiť nepotvrdené transakcie

V prvom rade je nutné sa presvedčiť, že vaša transakcia naozaj nebola potvrdená. To znamená, že od zadania transakcie je nutné čakať minimálne 24 hodín. V prípade, ak ste naozaj za tento čas nezískali žiadne potvrdenie na blockchaine, použite pre kontrolu Explorer ako napríklad blockchain.com, ktorý potvrdí, že vaša TX je nepotvrdená. Stačí zadať ID vašej transakcie a okamžite získate informácie o svojej transakcii.

V prípade, ak Explorer ukáže, že vo vašej transakcii bolo vykonané už minimálne jedno potvrdenie, nemáte na výber a musíte čakať na ďalšie potvrdenia transakcie. Proces je v tomto prípade nezvratný.

V prípade, že transakcia zostala úplne bez jediného potvrdenia, môžete využiť dva nasledujúce spôsoby:

  1. Použite náhradný poplatok (protokol RBF)
  2. Použite vyšší poplatok – Double-Spend

Ak využijete prvú z možností, ide o úpravu pôvodnej zaslanej transakcie. Prostredníctvom RBF protokolu môžete zvýšiť pôvodne určený transakčný poplatok. V podstate zrušíte pôvodnú transakciu a systém vytvorí rovnakú transakciu, avšak so zvýšeným poplatkom. Týmto zvýšite šancu, že mineri vašu transakciu potvrdia.

Je však dôležité mať na pamäti, že množstvo peňaženiek RBF protokol nepodporuje. Túto možnosť teda využite iba v prípade, ak si vopred overíte, že práve vaša peňaženka tento protokol podporuje. Avšak ak je táto možnosť pre vás dostupná, vyberte si ju už pri nastavovaní transakcie a odosielaní BTC. V prípade, ak vaša peňaženka túto možnosť nepodporuje, postupujte podľa druhej možnosti.

Druhá možnosť je v podstate len vytvorenie novej transakcie s totožným objemom odosielaných BTC ako v pôvodnej transakcii. V tomto prípade teda len znova odošlete coiny, pričom ručne zvýšite poplatok.

Je transakcia potvrdená?

Ak sa v budúcnosti chcete vyhnúť problému s nepotvrdenými transakciami, použite odporúčané nastavenia poplatkov, ktoré väčšina peňaženiek používa. Práve náhodná zmena nižšieho ako odporúčaného poplatku totiž vedie vo väčšine prípadov k neúspešným potvrdeniam transakcií.

Práve za týmto účelom množstvo peňaženiek ponúka možnosť automatického výberu poplatku, ktorý vám zaručí, že vami zasielané BTC bez väčších problémov prídu na adresu, ktorú určíte.

Veríme, že mnohým z vás tento článok pomohol. Ak máte ďalšie otázky, neváhajte a diskutujte pod článkom.

Čítajte ďalej:

Bitcoin atakoval hranicu 7000 USD a stále o ňu bojuje – ceny na burzách sa vyrovnali

Zdroj:
bitcoinist.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.