Nemecký priemysel sa topí v problémoch. Ovplyvňuje aj ekonomický rast Slovenska

Ekonomika Nemecko čelí výrobnej kríze
Nemecko čelí výrobnej kríze. Zdroj: shutterstock.com/Tang Yan Song/Alexandros Michailidis
BitmarketsBitmarkets

Slovensko je štvrtá najzávislejšia krajina od Nemecka hneď po Česku, Maďarsku a Holandsku. Dianie v najväčšej európskej ekonomika sa preto bezprostredne týka aj Slovákov. Nemecko v súčasnosti čelí poklesu priemyselnej produkcie už štvrtý mesiac po sebe, uvádza správa Teraz.

Pokles priemyselnej výroby

Na pokles priemyselnej produkcie predovšetkým vplýva stavebníctvo a energetika. Za mesiac júl štatistický úrad zverejnil medzimesačný pokles produkcie o 0,6 %, zatiaľ čo v auguste došlo k poklesu 0,2 %. Stavebníctvo kleslo medzimesačne o 2,4 % a výroba energií o 6,6 %. Na druhej strane mal pozitívny vplyv rast produkcie automobilov. Tieto čísla stúpli medzimesačne o 7,6 %.

Objem priemyselných objednávok vzrástol v auguste o 3,9 % predovšetkým vďaka výrobe počítačových, optických a elektrických výrobkov. Výroba tvorí v Nemecku až 20 % hrubého domáceho produktu (HDP). Je to obzvlášť alarmujúce, keďže tento segment čelí útlmu už dlhšie obdobie.

Nemecko: HDP nenarástlo už 3 kvartály

Nemecko: HDP nenarástlo už 3 kvartály. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo Nemecko stagnuje?

Už skôr sme informovali o tom, že Nemecko tesne balansuje na úrovni technickej recesie. Jeden z hlavných dôvodov stagnácie Nemecka je ich energetická politika, ktorá tvrdo presadzuje obnoviteľné zdroje a ukončenie výroby elektriny z jadra. To spôsobuje nárast cien energií a sťahovanie firiem do zahraničia. Napriek tomu je krajina stále závislá od tradičných energetických surovín.

Spomalenie sa však netýka iba výroby, ale všetkých odvetví. Inštitút pre ekonomický výskum v Halle (IWH) predpovedá v tomto roku zníženie nemeckého HDP o 0,5 %. Expanzia má nastať až ďalší rok, no žiadne závratné tempo ekonomického rastu nemôžeme očakávať. Postupné oživovanie ekonomiky od ďalšieho roku však môže vniesť na globálne trhy pozitívnejšiu náladu.

Až 17 % importu Slovenska tvorí Nemecko, keďže dovážame predovšetkým elektroniku, stroje a motorové vozidlá. Export tvorí dokonca až 20 %. To znamená, že závislosť Slovenska od vývoja nemeckej ekonomiky je pomerne vysoká.

Nemecko je podľa USdebtclock v súčasnosti štvrtou najväčšou ekonomikou sveta a zároveň najväčšou v Európe s HDP v hodnote 4,2 bilióna dolárov. Dlh v krajine je však taktiež extrémne vysoký a dosahuje 3,3 bilióna dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Nemecká ekonomika klesá. Slovensko je v priamom ohrození

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

txbCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.