Nemecký plynárenský gigant Uniper SE rokuje s vládou o záchrannom balíku vo výške viac ako 9 miliárd eur. Vláda uvažuje o uplatnení niekoľkých opatrení vrátane pôžičiek, prevzatia majetkového podielu či prenesenia časti zvýšených nákladov na svojich zákazníkov, uviedol Bloomberg.
Nemecko zažíva ťažké časy, Uniper potrebuje pomoc štátu
Uniper je jedným z najväčších dovozcov ruského plynu. Nemecko za posledné desaťročia postavilo svoj úspešný hospodársky model na lacných ruských surovinách, predovšetkým na plyne a rope. Momentálne však zápasí s obmedzením dodávok a prudkým nárastom cien palív, čo pokračuje od jari tohto roku. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck už niekoľkokrát varoval, že kríza v dodávkach plynu môže vyvolať kolaps na trhu, a prirovnal ho ku krachu giganta Lehman Brothers z roku 2008, ktorý sa stal symbolom finančnej krízy, ktorá nato vypukla.
Akcie sa v pondelok prepadli takmer o tretinu, čím sa trhová hodnota spoločnosti znížila na približne 4 miliardy eur. Spoločnosť Uniper sa zatiaľ k tejto veci nevyjadrila.
Mohlo by ťa zaujímať: Putin: Západu sa nedarí zničiť ruskú ekonomiku
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čo ďalej?
Podľa dvoch vysokopostavených úradníkov vláda v rámci svojho plánu pripravuje právne predpisy, ktoré by štátu umožnili prevziať podiely vo všetkých energetických spoločnostiach, ktoré v súčasnoti majú problémy. Je taktiež pravdepodobné, že časť nákladov na rastúce ceny plynu preniesla na spotrebiteľov. Odhaduje sa, že obmedzenie ruských tokov stojí Uniper 30 miliónov EUR denne.
Ďalší problém je ten, že hlavný plynovod Nord Stream 1 sa má 11. júla uzavrieť pre údržbu. Táto situácia len zvýši tlak na EÚ. Nemecko upozornilo, že po údržbe sa potrubie už nemusí nikdy spustiť, čím by krajina zostala bez hlavného zdroja plynu.
Minister Habeck povedal:
„Sme v ekonomickej vojne, je to očividné. Po znížení dodávok o 60 % logicky nasleduje ďalšie zníženie.”
Minister hospodárstva taktiež odporúča občanom, aby „neplytvali plynom a obmedzili kúrenie v domácnostiach.”
Nemecký BILD taktiež píše, že majitelia bytov v Sasku začali v súvislosti s rastúcimi cenami plynu a elektriny skracovať časy dodávky teplej vody a vykurovania.
Čítaj ďalej: Ceny elektriny a plynu budú naďalej rásť. Dosiahnu nové maximum?