Rusko si našlo nového odberateľa na plyn. Európsky trh to ale nenahradí

Ekonomika Rusko sa musí vysporiadať so stratou európskeho trhu
Rusko sa musí vysporiadať so stratou európskeho trhu. Zdroj: shutterstock.com/Sebastian Castelier/63ru78
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Rusko má stále veľké zásoby plynu, zvlášť po tom, čo minulý rok vo februári napadlo susednú Ukrajinu. Našlo si však nového odberateľa, ktorý čiastočne nahradí európsky dopyt, téme sa venoval denník Pravda.

Dodávky plynu z Ruska nahradili v Európe dodávky skvapalneného plynu. Ďakovať môžeme aj medziročnému poklesu spotreby plynu v Európe, a to až o 13 %. Za tým môžeme hľadať zrejme teplé počasie, teda vykurovacia sezóna sa začala neskôr ako býva zvykom.

Aj keby konflikt na Ukrajine utíchol, je veľmi nepravdepodobné, že by sa obnovili dodávky plynu z Ruska do Európy v takej miere ako pred vojnou. Rusko sa však už zariadilo po svojom, pričom sa zameralo na Áziu.

Konkrétne ide o Čínu, kde môže svoj nahromadený plyn vyvážať a zarábať na tom, takže sa vyhlo krachu svojho národného podniku Gazprom, ktorý sa aktuálne dostal na svoje 30-ročné minimum. Navyše, produkcia plynu medziročne klesla o 25 %.

Rusko sa dohodlo na dodávkach plynu s Čínou

Rusko sa dohodlo na dodávkach plynu s Čínou. Zdroj: shutterstock.com/plavi011

Dopyt ale nie je taký, ako ruský prezident Vladimir Putin očakával. Čína taktiež nechce vyššie dodávky plynu a ani nový plynovod s názvom Sila Sibíri 2.

Na druhej strane, cena ruského plynu pre Čínu sa drží naozaj nízko. V reči čísiel to predstavuje 271,6 dolárov za 1 000 metrov kubických, čo je dvojnásobne nižšia cena ako bola pre Európu a Turecko.

Podľa odhadov do Číny aktuálne prúdi približne 22 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne, zatiaľ čo v časoch pred konfliktom na Ukrajine do Európy prúdilo 170 až 180 miliárd metrov kubických ročne.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Európa sa už zariadila inak

Strata európskeho trhu je už viac menej definitívna. Slovensko sa bez ruského plynu bude musieť naplno zaobísť už od konca roka 2024. Ukrajina totiž nepredĺži zmluvu s ruským dodávateľom plynu, spoločnosťou Gazprom.

Aktuálne na Slovensko cez plynovod z Ruska na Ukrajinu prúdi 40 miliónov kubíkov plynu denne, z toho viac ako polovica smeruje ďalej do Rakúska. Len pre porovnanie, v čase pred konfliktom tadiaľ išlo až 130 miliónov kubíkov ruského plynu denne.

Na tento scenár bez ruského plynu sa naplno pripravuje aj spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) na čele s riaditeľom Vojtechom Ferenczom. Dobrou správou je, že minimálne na najbližšiu zimu máme plynu na vykurovanie domácností dostatok.

Hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík načrtol aj taký scenár, keď by dovoz ruského plynu cez Ukrajinu pokračoval aj po skončení platnosti aktuálnej zmluvy, ale išlo by o veľmi komplikovaný proces.

Muselo by totiž dôjsť k trojstrannej dohode, kde by práve tretia strana v podobe súkromnej spoločnosti preberala plyn priamo na rusko-ukrajinskej hranici a distribuovala ho následne do celej Európskej únie.

Prečítajte si aj: Kedy sa finálne odstrihneme od ruského plynu? SPP sa už na to pripravuje

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.