volkswagen

Nemecká prokuratúra obvinila šéfa koncernu Volkaswagen Herberta Diessa a ďalšie dve osoby z manipulácie s akciovým trhom v súvislosti s emisným škandálom, ktorý vyšiel na povrch v roku 2015. Obvinený bol aj bývalý šéf koncernu Martin Winterkorn a tiež predseda dozornej rady Hans Dieter Pötsch. Podľa prokuratúry obvinení zámerne neposkytli investorom včasné informácie o finančných dôsledkoch emisného škandálu.

Koncern obvinenia odmieta

„V rozpore so svojou zákonnou povinnosťou zámerne informovali kapitálový trh o rozsiahlych finančných záväzkoch koncernu plynúcich z takzvaného dieselového škandálu príliš neskoro, čím nezákonne ovplyvnili cenu akcií podniku na burze“, uviedla prokuratúra v Braunschweigu.

Koncern Volkaswagen samozrejme všetky obvinenia odmieta. V koncerne je za právne otázky zodpovedná Hiltrud Dorothea Wernerová a tá uviedla, že Volkswagen túto záležitosť takmer štyri roky starostlivo skúmal pomocou externých právnych odborníkov. Výsledok vyšetrovania je podľa nich jasný a všetky vznesené obvinenia sú nepravdivé a nepodložené.

Diess podľa svojich právnikov môže naďalej plniť svoje povinnosti vo funkcii šéfa koncernu, ktorého súčasťou je aj česká Škoda Auto. Jeho právni zástupcovia zároveň uviedli, že sa bude obvineniu brániť všetkými právnymi prostriedkami. Ďalej upozorňujú verejnosť, že Diess do Volkswagenu nastúpil až v júli 2015 a v tom čase teda nemohol predvídať dôsledky škandálu na trh s akciami spoločnosti.

Straty akciového trhu

Volkswagen americké úrady v roku 2015 obvinili z falšovania výsledkov meraní v ich autách s naftovými motormi. Koncern po tvrdom tlaku nakoniec v septembri toho istého roka priznal, že približne do 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka. Akcie podniku vzápätí po odhalení tohto škandálu oslabili až o 37 %. Investori z tejto tvrdej straty obviňujú spoločnosť a požadujú odškodné.

Hneď ako škandál vyšiel na povrch, Winterkorn odstúpil z funkcie šéfa podniku. Pötsch bol v čase škandálu finančným riaditeľom, ale už pred vypuknutím aféry bol navrhnutý do čela dozornej rady. V októbri 2015 bol do tejto funkcie zvolený a zároveň opustil post finančného riaditeľa.

Čo čítať ďalej?

Analýza komodity stříbro – Stříbro má po korekci a už zase pěkně posiluje

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Jaroslav J.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre