Nelegálna ťažba kryptomien (cryptojacking) je podľa odborníkov zaoberajúcich sa kyberbezpečnosťou v obrovskom útlme.
Čo je cryptojacking
Cryptojacking je metóda ťažby, kedy sú na vašom počítači ťažené kryptomeny bez toho, aby ste o tom vedeli a mali z toho zisk. Spoznáte to napríklad zníženým výkonom PC alebo jeho prehrievaním. Idú vám vetráky na plný výkon bez toho, aby ste robili náročnú prácu? Možno niekomu ťažíte. Skúste prejsť počítač antivírusom. Ak sa to nezlepší, vyskúšajte radšej ešte iný.
Pozn: Nejde iba o používateľov operačného systému Windows, v redakcii sme niekoľkokrát zaznamenali napadnutia tiež Mac OS – na odstránenie bolo potrebné vyskúšať dokonca 2 – 3 antivírusy.
CoinHive a cryptojacking
Za úpadkom popularity stojí celkom určite aj ukončenie prevádzky služby CoinHive. Táto skvelá služba sa bohužiaľ vymkla kontrole. Miesto plnenia svojho primárneho cieľa – zarábať ťažbou na weboch (ako magazíny a pod.) namiesto reklám, ju začali využívať hackeri. Ťažobný skript (program) dostali do počítača či už neopatrnosťou používateľa (sťahovanie a inštalácia crackov a pochybných programov) alebo ešte dômyselnejšie a ťažba mohla začať.
O CoinHive sme už skôr napísali:
Coinhive zatvára, čo budú hackeri robiť ďalej? Pozor na malware
Záver
Útlm tohto typu útoku je dobrou správou, ale zároveň sa od posledného štvrťroka zvýšil počet útokov na firmy. Na to je však potrebné oveľa viac skúseností. Skúsený hacker CoinHive nepotrebuje… Vyzerá to teda tak, že vďaka CoinHive odpadli len zelenáči.
Čo čítať ďalej: Zabezpečte si vaše súkromie pomocou VPN
https://kryptomagazin.sk/bezpecnost-na-co-sluzi-vpn-a-preco-zacina-byt-jej-pouzivanie-nutnostou/
Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Dariusz Matuszyński.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.