[NÁZOR] Záťažový test Bitcoin Cash blockchainu – Nástroj propagandy v rukách big-blockerov

Kvakomat PC bannerBitmarkets

V sobotu 1. septembra 2018 sme boli svedkami masívneho záťažového testu, ktorým prešiel blockchain kryptomeny Bitcoin Cash. Výsledky boli senzačné. Táto platobná sieť za jediný deň spracovala 2,1 milióna transakcií a dokázala si pritom uchovať minimálne poplatky – vlastnosť, ktorú môžu projekty ako Bitcoin, Ethereum či Litecoin iba ticho závidieť.

Ak však viete niečo o tom, ako fungujú poplatky na Bcash blockchaine, malo by vám byť jasné, že ide o propagandu zo strany big-blockerov. Tento test rozhodne nesimuloval reálnu záťaž. Zväčšovanie blokov NIE JE riešenie! Viac o konflikte medzi stúpencami Bitcoin Core a big-blockermi sa dočítate v tomto článku.

Problém s drahými transakciami

Mnohí z nás si ešte pamätajú na nepríjemnú situáciu, do ktorej sa Bitcoin dostal po tom, čo v decembri 2017 poplatky za posielanie transakcií narástli do neuveriteľných výšok. V isté dni sa medián vyšplhal až na 35 $. Na druhej strane, Bitcoin Cash sa vždy chválil nízkymi poplatkami. Ako je to možné?

Nuž, počet transakcií Bitcoin Cashu je viac-menej nulový, zatiaľ čo teoretická priepustnosť siete je osemkrát väčšia. Bcash to dosiahol vďaka zväčšeniu maximálneho limitu veľkosti jednotlivých blokov. Aby sme mohli pokračovať, musíme si spraviť rýchlokurz blockchainu. Ak viete, ako všetko funguje, v čítaní môžete pokračovať pri ďalšom podnadpise.

Ako sa vlastne potvrdzujú transakcie v blockchaine?

Pre potreby tohto článku vynecháme všetko o ťažení a výrazne zjednodušíme realitu. Na pochopenie celého problému to však bude stačiť.

Bitcoin Cash blockchain produkuje jeden blok raz za desať minúť. Tento blok má veľkosť
8 MB a teoreticky môže byť plný transakcií. Predstavte si ho ako škatuľu a transakciu ako loptičku – tzn. transakcia má istú veľkosť -> adresa odosielateľa, adresa prijímateľa, počet poslaných Bcashov a digitálny podpis pomocou ktorého je možné overiť, že coiny skutočne posiela ich majiteľ.

Pochopiteľne, do škatule sa vojde iba určité množstvo loptičiek. To limituje maximálnu priepustnosť siete.

Prečo je sobotný záťažový test irelevantný?

Jednoducho preto, že na jeho vykonanie komunita okolo kryptomeny Bitcoin Cash zaspamovala sieť transakciami s minimálnymi poplatkami. Každý si sám môže určiť, aký poplatok chce zaplatiť za poslanie transakcie. Všetky tieto poplatky idú minerom, ktorí vyťažili najnovší blok. Títo mineri si môžu vybrať, aké transakcie do svojho bloku vložia a aby zarobili čo najviac, logicky si vyberú transakcie s najväčšími poplatkami.

Práve preto sa cena transakcií Bitcoinu v čase mení. Ak je sieť preťažená a chcete, aby coiny dorazili čo najrýchlejšie, musíte zaplatiť vyšší poplatok ako ostatní. Navyše, cena transakcií Bitcoinu je často umelo navyšovaná samotnými minermi, ktorí tak ľudí nútia platiť ešte viac.

Záťažový test Bcash blockchainu nemá nič spoločné s realitou. Členovia komunity nechceli čo najrýchlejšie poslať coiny z jednej adresy na druhú. Oni iba poslali zopár transakcií aby “prispeli.” Neboli motivovaní platiť vyššie poplatky.

Čo si o tom myslíte vy? Bola celá táto “šaráda” iba jedno veľké PR? Vyjadriť sa môžete v komentároch pod článkom.

Okazio PCKvakomat mobil