NÁZOR – Poučka „investuj, čo môžeš stratiť”, je nezmysel – radšej investuj prezieravo

Pre začiatočníkov Investuj rozumne
Investuj rozumne, zdroj: shutterstock.com/Autor: Romolo Tavani
BitmarketsCrypto All Stars mobil

V kryptosvete existuje celý rad úskalí a pascí, ktorým sa musíte naučiť vyhnúť, ak nechcete o všetky svoje peniaze prísť. Je to také zlé, že sa doteraz len málo tradičných investorov rozhodlo tieto aktíva zaradiť do svojho portfólia. A rad tých, ktorí to urobili, berie kryptomeny len ako špekuláciu, a to veľmi rizikovú. Tak akosi sa nám tu zahniezdila poučka „investuj len to, čo si môžeš dovoliť stratiť”. Podľa môjho názoru je to nezmysel a v tomto článku vám vysvetlím prečo.

Kryptomeny ako riziková špekulácia

Nerád to hovorím, ale trh kryptomien je naozaj vysoko rizikovým miestom. Nejde len o to, že sú extrémne volatilné a ich dlhodobý trend naberá prudké a strmé výkyvy ceny. Oveľa horšie sú problémy s podvodnými projektmi a neustála prítomnosť hackerov, ktorí pracujú na tom, ako nás ošklbať.

Samozrejme, nemožno zabudnúť aj na veľké množstvo projektov, ktoré celkom zjavne nemajú žiadnu budúcnosť, ale napriek tomu je ich cena pomerne vysoká a v kapitalizácii dosahujú pokojne státisíce až milióny dolárov. Pritom by ste možno niečo lepšie vymysleli počas rannej toalety.

Čo sa snažím povedať je, že strata peňazí investovaných do kryptomien skutočne nie je nereálna. Tak ako to, že spomínaná poučka je nezmysel, hovoríte si? Hneď sa k tomu dostaneme.

Sledujte kryptomagazin na facebooku

Je to len právna ochrana

Pretože v skutočnosti nejde o ochranu investorov, ale skôr o pokus chrániť sa pred prípadnými právnymi následkami ich straty. To je na jednej strane úplne legitímne. Žijeme v dobe, keď sa dá právne napadnúť kde-čo, hlavne v USA, odkiaľ k nám neustále prúdi príliv nových trendov. Ide však o to, že by sme to mali rozlišovať a viac premýšľať o tom, čo si to vlastne vzájomne odporúčame.

Investuj len to, čo môžeš stratiť

Poďme sa teda zamyslieť nad tým, čo sa touto vetou, primárne určenou pre nováčikov, vlastne hovorí. Akoby sme vopred očakávali, že nováčik o svoje peniaze príde. Hovoríme mu, že má investovať, ako to má urobiť a spravidla potom pripojíme, aby investoval to, o čo je ochotný prísť. Neviem ako vy, ale ak by som skutočne očakával, že investované peniaze stratím, radšej by som ich utratil alebo niekomu daroval.

Je to také falošné. Všetci investori predsa očakávajú, že sa ich investície zhodnotia, a preto to robia. Keby sme mali investovať len to, čo chceme stratiť, tak by to bolo nič, alebo naozaj len veľmi malá čiastka. V skutočnosti túto vetu len vzájomne kopírujeme, ale sami sa ňou neriadime, inak by sme tu neboli. Keby sme si mysleli, že kryptomeny znamenajú stratu, tak sa nimi vôbec nezaoberáme a nič si ani vzájomne neradíme, nieto ešte investovať.

Zabudnuté heslo? – Majiteľ získal späť Bitcoiny v hodnote $300k – prelomil šifrovanie zip súboru

Prečo to vlastne riešim

Dospel som k tomu názoru, že je to z psychologického hľadiska úplne zle a nikto by nemal „investovať to, čo môže stratiť.” Ako by sme tou vetou sami sebe hovorili, že je to síce veľmi pekné, technológie super, Lambo atď., ale v skutočnosti svoje peniaze stratíme. Za seba som sa preto rozhodol, že odo mňa už túto vetu nebudete počuť.

Namiesto toho by som veľmi rád každému odporučil, aby do kryptomien investoval spôsobom, ktorý minimalizuje riziko straty v prípadoch, ako sú hacky búrz, podvodné projekty, strata v dôsledku vlastnej chyby, phishing atď. A ďalej, aby nikto za investíciu nepoužíval peniaze, ktoré patria niekomu inému, príp. peniaze, ktoré nepatria do rozpočtu na investície (najmä peniaze na nájom a pod.). To sú totiž rady, ktorými sa skutočne sám snažím riadiť, a preto mi dáva zmysel ich ďalej šíriť.

Záver

Všetci investori, ktorí prichádzajú alebo už prišli na kryptomarket, sa snažia zhodnotiť svoj kapitál. Osobne si veľmi vážim túto možnosť, že môžem písať články pre vás a robím to tak, aby som si za svojou tvorbou mohol stáť. Poučka „investuj len to, čo si môžeš dovoliť stratiť” môže byť mienená dobre, ale všetci iste cítite ten rozpor, ktorý prináša. V skutočnosti sa tým riadiť ani nedá, pretože to by ste nemohli investovať prakticky nič.

Strata je možná vždy, nielen na kryptomarkete, ale z psychologického hľadiska by sme mali myslieť predovšetkým na to, ako dosiahnuť zisk. A priznajme si, že kvôli tomu tu predsa väčšina z nás je. Sústreďme sa teda skôr na to, ako riziko eliminovať, než sa s ním zmierovať. Súhlasíte?

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Vyberte si hotovosť. Najväčšia banka vypne bankomaty aj platobné karty

2

Trinásty dôchodok sa dramaticky zmení. Skupina seniorov príde o stovky eur

3

Pád východoslovenského giganta? Firma čelí konkurzu, zamestnanci hrozia štrajkom

4

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

5

Na slovenskom trhu sú dva nebezpečné výrobky. Ich používanie môže mať fatálne následky

PR články

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.

Dokáže Ethereum napodobniť raketový rast Bitcoinu? Odborníci majú odpoveď

Henrieta Balázsová  | 12. novembra 2024

V období, keď Bitcoin dosahuje svoje nové historické maximá a približuje sa k hranici 90 000 USD, vzniká mimoriadne zaujímavá situácia aj pre Ethereum.

Napodobní Ethereum rast Bitcoinu?