[NÁZOR] Časy sa menia, nastáva koniec éry coinov?

Novinky Časy sa menia, nastáva koniec éry coinov?
Časy sa menia, nastáva koniec éry coinov? Zdroj: shutterstock.com/eamesBot
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Disclaimer: Tento článok prosím neberte ako finančné poradenstvo. Ide iba o môj názor a až budúcnosť ukáže, či je na ňom niečo pravdy.

Trh s kryptomenami zažíva veľmi zaujímavé časy. Burzy praskajú vo švíkoch, ľudia nakupujú a predávajú ako šialení, všade samé manipulácie, intrigy, regulácie, pravdivé, aj nepravdivé správy. Insider trading dokonca aj na úrovni Juhokórejskej vlády! Deje sa toho naozaj veľmi veľa. Ak však sledujete naše analýzy, možno ste si všimli istý vzorec správania.

Trh je momentálne v downtrende. To znamená, že pomaly klesá. Volatilita sa rapídne znížila. Už tu nemáme skoky o stovky miliárd dolárov, ako pred niekoľkými týždňami. Objem zobchodovaných peňazí sa tiež rapídne znížil. V dobrých dňoch atakoval sto miliárd dolárov, dnes je to slabých dvadsaťpäť.

Bublina praskla

Čo sa deje? Naozaj sa znižuje záujem o kryptomeny? Naozaj to všetko padá? Naozaj praská bublina? Nuž, podľa môjho názoru je to tá posledná možnosť. Krypto-bublina z prelomu 2017/2018 praskla. Veď, tie tisíc-percentné zisky neboli udržateľné.

Momentálne sa oddeľuje zrno od pliev. Je veľmi pravdepodobné, že o dva-tri mesiace vstúpime do ďalšieho šialeného parabolického obdobia. Momentálne však celý trh hľadá dno.

Ale kryptomeny nekončia

Populárne médiá radi strašia bublinou a denne publikujú články o tom, ako praskla. Málokto si však uvedomuje, že prasknutie bubliny vo svete kryptomien nie je nič výnimočné. Podobných “prasknutí” sme v roku 2017 zaznamenali hneď niekoľko.

Kryptomeny stoja na pevných základoch. Viď ďalší odstavec:

Pozitívny fundament

Kryptomena, to nie je iba nejaký “transcendentálny ultramoderný internetový coin” bez akejkoľvek inherentnej hodnoty. Práve naopak.

Do kryptomien v súčasnosti investujú obrovské firmy. Napríklad, dnes sme písali o nových ASIC mineroch od Samsungu. Už dávnejšie sa kryptomenami začal zaoberať Microsoft a podľa nepotvrdených správ aj Alibaba.

Vlády začínajú krypto-trh regulovať. Podľa mňa je to z dlhodobého hľadiska pozitívny fundament. Kryptomeny sa tak zlegalizujú a začnú sa nimi zaoberať inštitucionálni investori.

Negatívny fundament

Na druhej strane, trh s kryptomenami momentálne klesá a tento pokles má svoje dôvody. Odbiť ich tým, že praskla bublina, nie je veľmi múdre.

Čo stojí za súčasným poklesom? Dôvodov je viac. Jednak zaň môžu prepálené ceny spred mesiaca, jednak rôzne poplašné správy a strašenie zo strany vlád. Ďalším dôvodom je vyberanie ziskov. Veľa ľudí kúpilo Bitcoin za 2000$ a teraz ho môže predať za päťnásobok. Navyše sú tu špekulanti, ktorí sa snažia zarobiť na každej vlnke.

Najväčšie problémy však robia takzvané veľryby, teda bohatí investori s veľkým kapitálom, ktorí majú možnosť manipulovať trhom. Či už ide o ťažobné spoločnosti alebo skorých kupcov, každý chce zarobiť. Každý chce viac.

Pre tieto individuá je výhodné tlačiť cenu kryptomien dole, vyvolať paniku a následne nakúpiť za pár šupov, pozbierať stoplossy…

Coiny ustupujú do úzadia

Existuje niekoľko základných typov kryptomien:

  1. Coiny – teda meny, ktoré slúžia výhradne na platby (Bitcoin, Bcash, Litecoin…)
  2. Technologické kryptomeny – platformy na tvorbu decentralizovaných aplikácií (Ethereum, NEO, Waves)
  3. Služby – V podstate firmy, ktoré majú akcie vo forme kryptomien (Mysterium, EOS, Tezos…)
  4. Pokusy – Kryptomeny, ktoré vyvíjajú nové typy blockchainov, konsenzus algoritmov, sidechainov a pod. (QRL, Dash…)

Ešte pred rokom trhu dominovali coiny. BTC, LTC, DOGE… Bohužiaľ, tieto kryptomeny neponúkajú nič zaujímavé. Iste, Bitcoin bol pred piatimi rokmi technologický zázrak s neuveriteľným potenciálom. Technológia blockchain však nachádza stále nové využitia a z Bitcoinu sa za posledných deväť rokov stal čiastočne zmanipulovaný, málo pružný systém, ktorý proste nestíha za mladšími a vyspelejšími konkurentmi. Veď, nie je náhoda, že jeho dominancia klesla na tretinu.

Takže… ako to je? Nastáva koniec éry coinov? Možné to je. Bitcoin však ešte stále neochvejne drží prvú priečku v trhovej kapitalizácii, disponuje najlepším ekosystémom a často sa používa ako nástroj na obchodovanie s menšími kryptomenami (viď napríklad Bittrex). Rok 2018 sa však ešte len začal. Je možné, že na jeho konci bude krypto-trhu kraľovať iná kryptomena. 

My budeme o vývoji na krypto-trhu aj naďalej informovať. Ak nechcete prísť o naše krypto-spravodajstvo, dajte nám like na facebook alebo povoľte notifikácie použitím zvončeka (vľavo dole).