[Názor] BTC maximalizmus – Ideológia, ktorá nie je potrebná

BITmarkets BITmarkets

Československá kryptokomunita sa vyznačuje javom, s ktorým som sa na medzinárodnej scéne stretol v podstatne nižšej miere. Ide o Bitcoinový maximalizmus. Dnes by som vám chcel vysvetliť, prečo si myslím, že je lokálna komunita toľko viazaná na BTC, a prečo je to nadmieru škodlivé. 

BTC maximalizmus

Predtým som úplne ignoroval sk/cz kryptoscénu a fungoval len na tej medzinárodnej. Keď som sa rozhodol preskúmať miestne lúky a háje, tak som bol prekvapený, ako silno je tu BTC maximalizmus rozšírený. A to bohužiaľ aj vo svojej radikálnej podobe, kedy BTC maximalisti zadupávajú do krajiny každý kryptoprojekt, ktorý nie je BTC či LTC.

Sledovanie cien kryptomien – Zmeny na stránke KMcap – Sledujte najziskovejšie a najstratovejšie kryptomeny

Začal som premýšľať, kde sa berú korene tohto nezvyčajne radikálneho zmýšľania. Kryptomeny sú predsa o otvorenosti, tak prečo práve tu je tak silná časť komunity ideologicky zakotvená? Myslím, že odpoveď mám. Československá kryptokomunita je totiž nielen silná, ale zároveň už aj relatívne stará. Stará v tomto prípade znamená, že mnoho miestnych nastupovalo na kryptovlak veľmi skoro.

A tu by som videl dva hlavné dôvody. V prvom rade ide o vnútorné pohnútky. Držíte BTC, tak ho zároveň tiež hájite. Idete totiž s kožou na trh a potrebujete, aby váš projekt uspel. Logicky sa tak snažíte (možno aj sami pred sebou) obhájiť hodnotu daného projektu. A vzhľadom na to, že BTC má výsadnú pozíciu na trhu, tak sa dá táto situácia chápať ako “kráľ proti všetkým”. Každý ďalší coin je ohrozením pre dominancie BTC.

Druhá časť je potom, podľa môjho názoru, daná prirodzeným vznikom ideológie zo zastávania určitých pozícií. Ak dostatočne dlho hájite nejakú pozíciu, môže sa z toho stať ideológia. A ideológia sa môže sama udržiavať. Zatiaľ čo mnoho coinov zlyhalo, tak BTC je tu stále. To môže byť jednoducho brané ako potvrdenie pravdy, že BTC bude teraz aj navždy jediným pravým, decentralizovaným kráľom kryptopriestoru.

Tip redakcie: Bitcoin a komunizmus – dokonalá ekonomika alebo kapitalistická nočná mora?

Altcoin = Shitcoin

BTC maximalizmus je podľa mňa nebezpečný. Alebo skôr kontraproduktívny. Zbytočne totiž obmedzuje rozhľad kryptoinvestorov a vytvára neudržateľnú ilúziu toho, že BTC bude vždy jediným, pravým kráľom krypta. Týmto sa, bohužiaľ, vyznačujú všeobecne všetky ideológie. Obmedzujú ľudskú myseľ len na určitý rámec, ktorý je umelo vytvorený inými ľuďmi.

Kryptomenové vtipy – Výber najlepších aprílových vtipov o kryptomenách

Úplne bežné sa tak stalo napr. označenie shitcoin pre akýkoľvek altcoin. To je jednoznačne pejoratívny názov, ktorý implikuje zbytočnosť. A shitcoin je všetko, čo nie je BTC či LTC. To bohužiaľ implikuje, že vlastne nie je potreba moc o shitcoinoch ani premýšľať, pretože sú jednoducho k ničomu. Čo samozrejme nie je pravda a dobre to dokazuje ETH, ktoré si dlhodobo drží výrazne vyšší počet transakcií v sieti než BTC.

BTC maximalizmus má svoju hodnotnú časť. To je minimalizácia rizika v kryptopriestore. BTC je samozrejme stále najstabilnejšou menou, ktorá má najlepšie našliapnuté do budúceho sveta. A možno naozaj BTC zvíťazí ako jediný kráľ. V roku 2017 sme boli blízko zmeny na prvom mieste, keď ETH tvorilo 31 % trhu a BTC 39 % celkovej kapitalizácie kryptomien.

Bitcoinový maximalizmus tak môže mať svoje miesto ako forma boja s rizikom, inak však prináša skôr klapky cez oči. A to nie je potrebné. Je v poriadku hovoriť, že je to tá najbezpečnejšia investícia s najväčšou pravdepodobnosťou úspechu. Nie je už ale v poriadku tvrdiť, že je to nezmeniteľný stav. V novo rozvíjajúcom sa odvetví dáva zmysel mať oči otvorené dokorán a kriticky pristupovať k novým vynálezom a nápadom. Nie je však nutné ich apriori zosmiešňovať a tvrdiť, že sú na nič, len preto, že nie sú Bitcoinom.

Pokračovať v čítaní:

VIDEO komentár k Bitcoinu – Pravdepodobné scenáre ďalšieho vývoja trhu

Tento článok je preložený z českého originálu, ktorý pre vás pripravil KracikA.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.