Napätie na geopolitickej scéne rastie – lídri G7 vyslali Číne jasný odkaz

Novinky Lídri G7 vyslali Číne jasný odkaz
Lídri G7 vyslali Číne jasný odkaz. Zdroj: shutterstock.com/Poring2017
BitmarketsBitmarkets

Pozornosť médií je v posledných dňoch zameraná na vyhlásenia hláv štátov krajín G7, predchádzajúce summitu v japonskej Hirošime. Na summite oficiálne trvajúcom od 19. do 21. mája sa stretnú lídri siedmych krajín, a to USA, Kanady, Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Talianska a Japonska. Ako informuje Reuters, v dňoch predchádzajúcich samotným rokovaniam jeden zo zástupcov USA vyhlásil, že jednou z hlavných tém bude využívanie čínskehoekonomického nátlaku”.

Zvyšujúce sa napätie medzi Čínou a USA

Vzťahy medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami je za obdobie posledných piatich rokov možné považovať prinajmenšom za problematické. Analytici zameriavajúci sa na danú problematiku poukazujú na širokú plejádu faktorov, spomedzi ktorých najviac vynikajú opatrenia prijaté administratívou bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Tie je možné vnímať v širšom kontexte zvyšujúceho sa vplyvu Číny a zápasu o globálnu ekonomickú dominanciu. Nemenej významným faktorom bola aj negatívna obchodná bilancia dosahujúca 800 miliárd dolárov za rok 2017, ako vyhlásil Trump počas svojej diplomatickej návštevy ázijských krajín. Medzi vyššie zmieňované opatrenia patria napr. kontroverzný program „China Initiative” zameraný na boj proti údajnej čínskej ekonomickej špionáží, zavedenie ciel na vybraný prevažne čínsky tovar, vzájomné obviňovanie sa v spôsobení pandémie Covid-19, atď.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Obchodná vojna

Bilaterálne vzťahy od roku 2018, sú často označované ako obchodná vojna. Vo svojej najjednoduchšej podobe je možné ju charakterizovať najmä novozavedenými vysokými clami na importovaný tovar. Tie sa týkali konkrétne solárnych panelov, pracích práčiek, oceli a hliníka, pričom z poslednej kategórie boli udelené výnimky.

V reakcii na uvedené opatrenia odpovedala Čína clami na importovaný americký tovar, presnejšie lieky, priemyselný tovar, automobily, spotrebný tovar a vybranú elektroniku.

Napriek zmene prezidenta v roku 2021 zostávajú zmieňované clá v platnosti a počas rokov 2021 – 2022 boli doplnené obmedzeniami alebo úplnými zákazmi importov vybraných čínskych spoločností, ako napr. Huawei. V rámci svojich protiopatrení Čína zintenzívňuje obchod s Ruskom, hromadí rezervy zlata a prehlbuje spoluprácu s krajinami BRICS.

Čína ako hrozba pre G7

Existencia a relevantnosť čínskej hrozby pre západný svet patrí medzi diskutabilné témy s množstvom odlišných názorov. Faktom zostáva, že fakticky všetky krajiny sú priamo alebo nepriamo závislé na zásobovacích reťazcoch s výrobou nachádzajúcou sa prevažne v Číne. Z tohto dôvodu patrí medzi priority členov G7 diverzifikácia v oblasti zásobovacích reťazcov, pričom priestor by mali dostať partnerstvá so stredne a nízkopríjmovými krajinami.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Kvakomat PC bannerSolaxy mobil banner