Najväčšie škandály a hacky zo sveta kryptomien

Best Wallet PCKvakomat mobil

Blockchainové technológie patria medzi najmodernejšie vymoženosti dnešnej doby. Ako také sa kryptomeny a blockchainové platformy zakrátko rozmohli do takmer všetkých kútov sveta a tiež do rôznych oblastí priemyslu. Najčastejšie sa o nich pochopiteľne dozvedáme z oblastí financií a obchodu.  

Ani krypto svet sa však nezaobišiel bez drám. Titulky novín sú už od vzniku Bitcoinu plné správ o všemožných podvodoch alebo hacknutých burzách či peňaženkách.  

V dnešnom článku sa pozrieme na notoricky známe podfuky a maléry kryptomenového sveta.  

Mt. Gox Hack 

Počas úplného vrcholu obľúbenosti sa cez Mt. Gox pohybovalo až 70 % z celkového počtu transakcií celého Bitcoinu.  

Mohlo by vás zaujímať: Mt. Gox sa chystá odškodniť svojich klientov

70 % transakcií na jednej platforme sa však môže ľahko zvrtnúť do centralizovaného bodu zlyhania. A to sa teda aj stalo. Roku 2011 boli peňaženky burzy Mt. Gox hacknuté úplne nečakaným spôsobom.  

Neznámy páchateľ získal hlavné prihlasovacie údaje vlastníkov spoločnosti a následne ich využil k zmene ceny Bitcoinu na burze na 1 cent a následne k preposlaniu celého BTC z burzy na vlastnú peňaženku. Mt. Goxu nezostalo nič iné, iba čo najrýchlejšie zvyšné BTC preposlať do studených úložísk.  

Tým však celá hrôza neskončila. Ľudia sa začali sťažovať, že sa im Bitcoiny nedajú preposielať a že niektoré transakcie trvajú už celé mesiace. Počas celého škandálu prišiel Mt. Gox o približne 850 000 Bitcoinov. Situácia nakoniec vyvrcholila oficiálnym vyhlásením bankrotu Mt. Gox v roku 2014.  

Skaza trhu Silk Road 

Silk Road bol notoricky známym čiernym trhom prevádzkovaným na dark webe. Na Silk Road ste vtedy mohli zohnať všetko od zbraní, cez nelegálne drogy po detskú pornografiu. Celý projekt bol dotovaný primárne kryptomenami, čo sa samozrejme odrazilo vo veľmi ťažkom vyhľadaní zakladateľov a všetkých zúčastnených strán. 

Nemenej, skazu Silk Road naznačuje moment, kedy si ľudia začali uvedomovať, že Bitcoin transakcie v skutočnosti nie sú anonymné, ale iba pseudonymné a vo výsledku i vyhľadateľné.  

Mohlo by vás zaujímať: Ako používať Bitcoin anonymne? Návod 2019

Nakoniec všetko vyústilo do zatknutia zakladateľa trhu Silk Road, Rossa Ulbrichta, počas policajného zásahu. Ďalšie známe zatknutie spojené s trhom Silk Road je uväznenie Charlieho Shrema, ktorý trh používal k nelegálnemu praniu peňazí. Ďalej bol na 10 rokov väzenia odsúdený Cornelis Jan „Maikel” Slomp, ktorý sa dopustil trestného činu v masívnom predaji nelegálnych drog.  

Okrem týchto známych páchateľov bolo zatknutých 130 ďalších. 

Následne vláda USA na aukcii predala takmer 30 000 Bitcoinov. Ďalších 144 342 Bitcoinov bolo nájdených a zhabaných z Ulbrichtovho počítača. Hodnota týchto Bitcoinov by sa dnes pohybovala okolo 511 miliónov dolárov.  

Nakoniec ich získal dnes už dobre známy „Bitcoin bull”, Tim Draper, ktorý ich veľmi výhodne zakúpil na aukcii za zhruba 17 miliónov dolárov.  

Sprenevera Marka Karpelésa

Mark Karpelés bol vedúcim manažérom vyššie spomínanej burzy Mt. Gox. Keď si všimol hrozivú situáciu, s ktorou sa celá spoločnosť Mt. Gox potýkala, rozhodol sa zbaliť 1 milión dolárov pre seba do zálohy. Nakoniec zmizli z používateľských účtov celé 3 milióny dolárov. Mark Karpelés samozrejme dúfal, že sa všetko zaobíde bez povšimnutia.  

Používatelia si však zmiznuté fondy všimli a začali sa hlásiť. Nakoniec sa všetko objasnilo a Mark Karpelés byl v priebehu roka 2015 dopadnutý v Japonsku, zatknutý a obvinený zo sprenevery.  

Coinone a maržové obchodovanie

Maržové obchodovanie je všeobecne neodporúčaným štýlom burzového obchodu, najmä v takom volatilnom trhu ako je ten kryptomenový. Coinone bývala jediná burza, ktorá maržové obchodovanie vo sfére krypta poskytovala. Najskôr to vyzeralo, že ide o výborný nápad a pokročilí obchodníci tak budú môcť veselo obchodovať na maržu aj s volatilným Bitcoinom.  

Neskôr však vyšlo najavo, že skutočný dôvod na poskytnutie maržového obchodovania bol inde. Najviac ho totiž nakoniec využívali samotní prevádzkovatelia burzy Coinone.  

India zapletená do veľkého podvodu s Bitcoinom

India patrí ku krajinám, ktoré sa k Bitcoinu a kryptomenám všeobecne stavajú zásadne s odporom. Vo výsledku to vyzerá tak, že vláda Indie používa extrémne prísnu reguláciu obchodovania s Bitcoinom a politici pravidelne démonizujú všetky digitálne meny.  

Aj napriek negatívnemu postoju indickej vlády voči Bitcoinu však nakoniec vyšlo najavo, že jedna z politických strán krajiny Bharatiya Janata dostala a inak finančne využívala kryptomeny v hodnote takmer 12 miliónov dolárov. Aké príhodné.  

Pokryteckosť indickej politickej strany Bharatiya Janata potom vychádza až nehanebne najavo, keď sa pozriete na politické sľuby tejto strany: ukončenie sivej ekonomiky a používanie akejkoľvek kryptomeny v Indii.  

Ponziho schéma 

Trendon Shavers je prvým známym podvodníkom, ktorý začal podnikať s Bitcoinom na báze Ponziho schémy. Rozbehol spoločnosť zvanú Bitcoin Saving and Trust, ktorá zákazníkom sľubovala týždenné obraty okolo 7 %. Tí mali spoločnosti zapožičať svoje Bitcoiny, zatiaľ čo Trendon aplikoval arbitrážne trhové stratégie.  

Trendonovi sa nakoniec podarilo získať 7 % navyše na každom z vybraných Bitcoinov tak, aby si účastníci schémy mysleli, že je všetko legitímne. Jeho podniku sa darilo a Trendon naďalej dostával Bitcoiny od nových zákazníkov.  

Nakoniec sa Trendon zobral aj so všetkými vypožičanými Bitcoinmi a roku 2012 zmizol ako para nad hrncom.  

Konkrétne Trendon odcudzil približne 500 000 Bitcoinov, pričom sa vtedajšia hodnota celého ukradnutého imania pohybovala okolo 5 miliónov dolárov. Neskôr však vyšlo najavo, že veľká časť týchto Bitcoinov údajne nemala patriť Trendonovi, ale jednému z vtedy prevádzkovaných čiernych trhov na dark webe, ktorý podvodník žaloval s úmyslom zakryť reálny objem ukradnutých fondov.  

Potom, čo ho zákon dostihol, bol podvodník odsúdený na jeden rok väzenia a pokutu 1,2 milióna dolárov.  

Singapúrsky škandál 

Singapúrsky škandál sa týkal jedného bohatého občana Malajzie, pána Panga. Pán Pang sa jedného dňa rozhodol, že si so sebou odvezie vcelku mastnú sumu 365 000 amerických dolárov a vyrazí si do Singapúru, kde si počas osobnej transakcie zakúpi Bitcoin.  

Na mieste, kde sa mala transakcia konať, však čakali iba obyčajní zlodeji, ktorí pána Panga obyčajne zbili a peniaze samozrejme odcudzili.  

NiceHash Hack 

NiceHash je trh s hashpowerom. Používatelia tu môžu kupovať aj predávať hashpower používaný na ťažbu a dostávať zaplatené Bitcoinom.  

Slovinská služba sa však v priebehu roka 2017 stretla s nepekným hackom, pomocou ktorého zlodeji používateľom odcudzili viac ako 4 milióny Bitcoinov. Išlo o najväčší kryptomenový hack roka 2017.  

Neskôr však vyšlo najavo, že sa spoločnosti NiceHash podarilo získať späť celých 60 % odcudzených Bitcoinov.  

Záver 

Scéna kryptomien sa samozrejme stretla s viacerými podvodmi a my sme tu spomenuli len tie najvýznamnejšie.  

Rovnako možno očakávať, že sa s podobnými hackmi a podvodnými schémami ešte stretneme. Majte sa na pozore, svet kryptomien je plný nástrah.  

Zdroj:
coindoo.com

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Filip M.

Kvakomat PC bannertxb