Najväčšie prepady Bitcoinu a príčina toho posledného

Novinky Najväčšie prepady Bitcoinu a príčina toho posledného
Najväčšie prepady Bitcoinu a príčina toho posledného Zdroj: shutterstock.com/SittipongPhokawattana
BitmarketsFreedum fighter mobil

Cena kryptomien neustále kolíše, preto sa nemôžeme diviť výskytom i väčších prepadov. Poďme sa na tie najväčšie od januára 2012 a zdôvodnime si možné príčiny toho nedávneho.

  Preložené z origininálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Michael Csepcsar.

Väčšie prepady nie sú ojedinelé

Od 17. decembra spadla cena Bitcoinu o takmer 70 %. V dobe písania článku sa hodnota celého marketu kryptomien pohybuje okolo 390 miliárd dolárov a Bitcoin sa z 6100 dolárov dostal opäť cez hranicu 8000. Z nasledujúceho obrázku sa dozviete o väčších korekciách Bitcoinu:

tabulka bitcoin padov

Pokles o 30 % sa dá považovať za pád v rámci akéhokoľvek trhu. Avšak kolísanie je u kryptomien na dennom poriadku. Bitcoin, rovnako ako iné kryptomeny, pravidelne padá a potom zasa stúpa. Pre Bitcoin bol rok 2017 jeden z najťažších, pretože tu bolo viac ako 100 príbehov, ktoré predpovedali jeho zánik.

Čím bol pád spôsobený?

Celá rada zlých správ viedla k obrovskému poklesu kryptotrhu. Veľa sa v poslednej dobe hovorí o dolárovom tokene – Tether. Ten je pod záštitou zmenárne Bitfinex. Neistota spočíva v malej pravdepodobnosti, že Tether má na svojom bankovom účte rovnaké množstvo dolárov, ako predal Tetherov. A keďže v poslednej dobe dotoval trh množstvom kapitálu, môže sa jednať o bublinu a trh mohol byť celú dobu nadhodnotený. Podozrivé je, že Bitfinex ani Tether nemusia nutne dokázať, že majú v bankách dostatok peňazí na doloženie všetkých Tetherov.

O problémoch Tetheru si môžete prečítať aj v tomto článku.

K poklesu prispeli i zvýšené reguláciu v niektorých štátoch. Pre krátkodobých investorov je to síce zlá správa, ale čo sa týka tých dlhodobých, tak tí vidia reguláciu ako nutnosť, ktorá by mala posunúť kryptomeny do štádia masovej adopcie.

Pozitívne je snáď len to, že pád nepocítil len kryptotrh, ale i fiat meny.

Hľadanie dna

I medzi začiatočníkmi je známa fráza “nakúp lacno, predaj draho”. Teraz len ostáva otázka, kedy to už lacnejšie nebude? Pravdu ale nikto nepozná. Keď sa pozrieme na tabuľku vyššie, vidíme, že najhorší prepad prebiehal 411 dní až do konca januára 2015. Za túto dobu sa cena Bitcoinu prepadla o 87 %.

Čo sa týka poslednej korekcie, tak za 52 dní sa cena prepadla o 69 %. Keby sa niečo podobné stalo na akciovom trhu, média by to nazývali podobne ako v roku 2008, teda krízou. Samozrejme, že pred desiatimi rokmi bola ekonomická kríza spôsobená tým, že americká vláda predala hypotéky ľuďom, ktorí si nemohli dovoliť platiť za domy v ktorých žili.  To však nie je u kryptomien nijak závažný dôvod poklesu.

Ako sa štát snaží skrotiť kryptomeny

V Indií sa snažia kontrolovať transakcie v mnohých kryptozmenárňach za účelom vybratia dane z príjmu. Len za 17 mesiacov sa cez Indou dostali transakcie s hodnotou prevyšujúcou 3,5 miliardy dolárov.

Prípad sám pre seba je Južná Kórea. Táto krajina nemá v pláne zakazovať zmenu kryptomien, čo však ešte pred nedávnom tvrdila. Miestna vláda sa ale snaží odstrániť anonymitu z transakcií. Preto musia miestny obyvatelia pri obchodovaní s kryptomenami používať svoje pravé mená.

Nezúfajte

Pokiaľ ste nestihli predať svoje kryptoúspory, nezúfajte. Vo väčšine prípadov po páde prichádza rast.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.