Najväčšia kríza za posledné desaťročia. Čína sa nevie vyhrabať z problémov

Ekonomika Čína čelí realitnej kríze
Čína čelí realitnej kríze. Zdroj: shutterstock.com/Fabio Nodari/tanitost
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Čína zažíva jedno z najhorších období za posledné desaťročia. Rast druhej najväčšej ekonomiky na svete bude pomalší než sa očakávalo, uvádza sa v správe Teraz. Hlavným faktorom, ktorý spomaľuje ekonomiku je realitný trh. Ten tvorí až 70 % bohatstva krajiny. Developeri krachujú a mestá duchov márne hľadajú záujemcov o kúpu nehnuteľnosti.

Čína čelí kríze realitného trhu

Spúšťačom krízy realitného trhu je obrovský dlh, ktorý sa nahromadil po dlhodobom investovaní do infraštruktúry a stal sa v čase poklesu realitného trhu záťažou. Analytici očakávajú, že čínska ekonomika v tomto roku porastie iba o 5 %, čo je v porovnaní s európskymi krajinami stále veľa, no Čína bola zvyknutá na omnoho rýchlejší rast. V roku 2024 má rast dokonca klesnúť na 4,5 % a v roku 2025 na 4,3 %.

Nelichotivý stav realitného trhu sa priamo prejavil aj na najväčších developerských spoločnostiach v krajine. Séria rokov ekonomického rozmachu v Číne zanechala za sebou prebytočnú ponuku a mestá duchov. Do dlhovej krízy sa dostali spoločnosti ako Glorius Property Holdings, Country Garden, Yida China a Times China.

Práve akcie najväčšej developerskej spoločnosti Country Garden sa za posledné 2 roky prepadli až o 90 %. Nedávno sme informovali o tom, že developer zmeškal úrokové platby za dva dlhopisy a nezaplatil 22,5 milióna dolárov na úrokoch splatných 7. augusta. To jasne ukazuje, že realitný trh má vážne problémy.

Ekonomický rast Číny

Ekonomický rast Číny. Zdroj: Traidingeconomics.com

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dlh Číny rastie

Čína čelí okrem krízy realitného trhu aj ochladeniu dopytu na exportných trhoch. Navyše, nezamestnanosť medzi mladými rastie do takých extrémnych hodnôt, že sa vláda rozhodla tieto štatistiky nezverejňovať. Joe Biden nazval Čínu tikajúcou bombou, ktorá negatívne zasiahne celosvetovú ekonomiku. Pokles zaznamenal aj čínsky juan, ktorý oproti doláru klesol za posledný rok a pol o viac ako 12 %.

V čase písania článku má Čína podľa kalkulačky USDebtclock národný dlh na úrovni 14,48 bilióna dolárov. Ide o druhú najzadlženejšiu ekonomiku na svete hneď po USA.

Mohlo by ťa zaujímať: Môže Čína pochovať západnú ekonomiku?

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.