Dve multimiliónové dotácie putujú na východ a západ Slovenska. O čo ide?

Ekonomika Štátne dotácie majú pomôcť ozelenieť špinavý priemysel
Štátne dotácie majú pomôcť ozelenieť špinavý priemysel. Zdroj: shutterstock.com/TR STOK/Julia Ardaran
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Celý svet si uvedomuje riziko špinavého priemyslu, ale aj napriek tomu sa tu nájde viacero podnikov, ktoré do neho spadajú. Práve na zmiernenie ich dopadu na životné prostredie štát rozdelil dve multimiliónové dotácie, informuje o tom portál HNonline.

Na Slovensku máme aktuálne štyri funkčné cementárne. Konkrétne ide o Cementáreň Ladce, Cemmac Horné Srnie, Cementáreň Rohožník a Cementáreň Turňa nad Bodvou. Dva z týchto podnikov, ktoré patria pod Danucem, získajú dotácie na ozelenie výroby.

Situácia začína byť kritická na východe Slovenska pri obci Turňa nad Bodvou. Miestne obyvateľstvo sa vyhradzuje proti rozšíreniu miestnej cementárne, ktorá má na výrobu spaľovať aj viac odpadu. To by malo viesť k zhoršeniu kvality ovzdušia.

Práve tu a potom aj do cementárne pri Rohožníku, investuje samotný štát. Je to zrejme aj preto, že spolu s hutníctvom patria k najväčším znečisťovateľom vzduchu na našom území.

Dôraz na jadrové elektrárne

Slovensko má v úmysle sa postupne zbaviť týchto nositeľov vysokej uhlíkovej stopy, ale to môže pokojne trvať niekoľko desiatok rokov. Uhoľné elektrárne sa tak stali nepriateľom číslo jeden, pričom väčší dôraz sa kladie na tie jadrové.

Dobrou správou je, že Slovensko by sa malo postupom rokov úplne zbaviť závislosti od ruského jadrového paliva. Ako nedávno informoval Denník N, tak novým dovozcom by sa mali stať Spojené štáty.

Dôraz sa dáva na jadrové elektrárne

Dôraz sa dáva na jadrové elektrárne. Zdroj: shutterstock.com/Ververidis Vasilis

Konkrétne ide o spoločnosť Westinghouse. Jeho bezpečnosť musí ešte pred prvým použitím schváliť Úrad jadrového dozoru. Aktuálne zásoby ruského jadrového paliva od firmy TVEL by nám mali vystačiť do konca budúceho roka.

Nie je preto prekvapením, že viaceré kandidujúce parlamentné strany majú vo svojom volebnom programe výstavbu nových jadrových elektrární, prípadne nových reaktorov na území už tých existujúcich.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko sa môže sčasti spoľahnúť aj na obnoviteľné zdroje

Na Slovensku máme viacero typov obnoviteľných zdrojov, ktoré primárne slúžia na výrobu elektriny. Spomenúť môžeme vodnú, solárnu, energiu z biomasy, veternú a geotermálnu energiu.

Najviac ťažíme práve z vodnej energie. Tá tvorí až 16 % z celkovej vyrobenej elektriny u nás, čo je ročne zhruba 5 000 GWh. O poznanie menej, okolo 540 MW, u nás vyrobí slnko, 350 MW je z energie z biomasy.

Je tu potenciál na zvýšenie veternej energie

Je tu potenciál na zvýšenie veternej energie. Zdroj: shutterstock.com/fokke baarssen

Na rozdiel od takého Rakúska, Slovensko nevyužíva naplno veternú energiu, aj keď na západe krajiny sú na to podmienky, takže potenciál do budúcnosti tu určite je. Rovnako je to aj s geotermálnou energiou. Na našom území na nachádza aktuálne 25 perspektívnych oblastí s geotermálnymi zdrojmi.

Prečítajte si aj: Inflácia na Slovensku opäť poklesla. Domácnosti sa radujú, že zlacneli už aj potraviny

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.