Najväčšia expirácia ETH opcií v roku 2021 – aká cena je kľúčová?

0

Dňa 25. júna bude Ethereum (ETH) čeliť najväčšiemu vypršaniu opcií v roku 2021. Bude tak vyrovnaný otvorený záujem v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Toto číslo je o 30% väčšie ako v marci po uplynutí platnosti z 26. marca, ku ktorému došlo, keď sa cena ETH za 5 dní prepadla o 17% a dosiahla dno blízko hodnoty 1 550 dolárov.

Po marcovom vypršaní opcií však Ether vzrástol o 56% a do troch týždňov dosiahol 2 500 dolárov. Tieto pohyby úplne nekorelovali s Bitcoinmi (BTC).

Kľúčový moment pre ETH?

Dňa 22. marca, CoinMetrics zverejnil správu „Ethereum gas report“, v ktorej sa uvádza, že očakávaná aktualizácia siete EIP-1559 by problém vysokých poplatkov pravdepodobne nevyriešila.

Veci sa začali meniť 29. marca, pretože spoločnosť Visa oznámila plány na použitie blockchainu Ethereum na vyrovnanie transakcie uskutočnenej fiat a 15. apríla bola úspešne implementovaná aktualizácia Berlín. Po spustení priemerný poplatok začal klesať na zvládnuteľnejšie úrovne.

Predtým, ako urobíme závery a začneme špekulovať, či sú tieto javy býčie alebo medvedie, je najlepšie najskôr analyzovať pozíciu veľkých obchodníkov.

ETH opcie - otvorený záujem podľa dátumu expirácie. Zdroj: Bybt
ETH opcie – otvorený záujem podľa dátumu expirácie. Zdroj: Bybt

Všimnite si, ako júnový koniec platnosti drží viac ako 638 000 opčných zmlúv ETH, čo predstavuje 45% z celkového otvoreného záujmu vo výške 3,4 miliardy dolárov.

ETH opcie - otvorený záujem podľa strikov. Zdroj: Bybt
ETH opcie – otvorený záujem podľa cien. Zdroj: Bybt

Čítajte tiež – Kraken prehodnocuje IPO kvôli slabej výkonnosti akcií Coinbase

Hranica 2 200 dolárov je najdôležitejšia

Ako je uvedené vyššie, v ponuke je množstvo call opcií na úrovni 2 200 dolárov a viac. To znamená, že ak bude cena Etherea 25. júna pod touto úrovňou, 73% neutrálnych až býčích opcií bude bezcenných. 95 000 opcií na predaj, ktoré sú stále v hre, by predstavovalo otvorený záujem vo výške 228 miliónov dolárov.

Na druhej strane, väčšina put opcií bola otvorená na hodnote 2 100 dolárov alebo nižšie. V dôsledku toho sa 74% týchto neutrálnych až medvedích opcií stane bezcennými, ak cena zostane nad touto úrovňou. Zvyšných 73 700 predajných opcií by preto predstavovalo otvorený záujem vo výške 177 miliónov dolárov.

Zdá sa byť predčasné tvrdiť, kto by mohol byť víťazom tohto súboja, ale vzhľadom na súčasnú cenu Etheru 2 400 dolárov to vyzerá, že obe strany sú primerane blízko.

Obchodníci by však mali túto udalosť pozorne sledovať, najmä vzhľadom na cenový dopad, ktorý bol okolo marcovej expirácie.

Ak BTC čoskoro nenarastie, Stock-to-flow bude prvý krát porušený

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.