Na Slovensku nemá kto pracovať. Vláda prišla s riešením

Ekonomika Slovensko má problém na trhu práce
Slovensko má problém na trhu práce. Zdroj: shutterstock.com/Gorodenkoff/motioncenter
Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner

Slovensko čelí vážnemu problému v oblasti zamestnanosti. Takmer vo všetkých oblastiach ekonomiky chýbajú pracovníci a tento trend sa má dokonca zhoršovať. Podľa denníka Pravda sa vláda rozhodla problém vyriešiť. Predstavila návrh, ktorý má vyplniť túto dieru na trhu práce. Očakáva sa, že ak sa nič nezmení, o desať rokov u nás bude o štvrť milióna menej ľudí v produktívnom veku.

Slovensko čelí nedostatku pracovníkov

Už skôr sme informovali, že vláda plánuje zvýšiť počet udelených národných víz pre pracovníkov mimo Európskej únie. V súčasnosti je totiž prijímanie zamestnancov zo zahraničia komplikované a byrokratické. Celkovo má vláda udeliť približne 2 000 víz z viacerých zahraničných krajín maximálne na 1 rok. Pracovníci pokryjú predovšetkým pracovné pozície v automobilovom priemysle.

Na konci júna 2023 sme evidovali 78 932 voľných pracovných miest, najmä na pozíciách ako operátor a montér strojov a zariadení. Tento problém je dlhodobý a činnosti nemá kto vykonávať. Napriek tomu však počet zamestnaných cudzincov na Slovensku z roka na rok rastie. Väčšina z nich pochádza z Ukrajiny (38,25 %), Srbska (10,46 %), Rumunska (7,67 %), Česka (7,06 %) a Maďarska (6,16 %).

Zamestnaní cudzinci na Slovensku

Zamestnaní cudzinci na Slovensku. Zdroj: UPSVR SR

Aj keď vláda prišla s riešením, podľa zamestnávateľov to stačiť nebude. Za problém považujú dlhodobú antimigračnú politiku Slovenska. Neziskové občianske združenie vlastníkov a spoluvlastníkov spoločností, ktoré zamestnáva viac ako 500 zamestnancov, Klub 500, navrhuje zvýšiť tento počet 10-násobne, až na 20 000 víz.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Hlavné príčiny nedostatku zamestnancov

Nedostatok pracovnej sily na trhu práce je dôsledkom dvoch hlavných príčin. Prvou je odliv pracovnej sily do zahraničia z dôvodu nízkej reálnej mzdy a druhou príčinou je rast ekonomicky neaktívnych obyvateľov.

Najžiadanejšími krajinami, kde Slováci hľadajú prácu v zahraničí sú Nemecko, Česko a Holandsko. To znamená, že čoraz viac Slovákov uprednostňuje prácu na západe. Dôvodom sú neporovnateľne vyššie platy za rovnakú vykonanú prácu. Navyše, na Slovensku máme v mnohých oblastiach životných nákladov porovnateľné výdavky ako západné krajiny, no príjmy sú niekoľkonásobne nižšie.

Druhým závažným problémom, ktorému Slovensko čelí, je rast počtu ľudí, ktorí sú v produktívnom veku, no nie sú ekonomicky aktívni a ani neštudujú. Najnovšie údaje Eurostatu ukazujú, že takýchto ľudí na Slovensku je až 14,84 %, no stále sa nachádzame blízko priemeru Európskej únie. Najhoršie je na tom Rumunsko (25,76 %), Taliansko (25,63 %) a Grécko (22,79 %).

Mohlo by ťa zaujímať: Prepúšťanie na Slovensku pokračuje, zamestnaným ale mzdy rastú

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Wallstreetpepe PC banerBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.