Na hraniciach s EÚ hrozí humanitárna katastrofa – Utečenci tu žijú v katastrofálnych podmienkach!

4

Utečenci sa dnes do EÚ snažia dostať najmä cez Bosnu a Hercegovinu. Od začiatku roku 2018 do krajiny prišlo približne 45 000 utečencov. Napriek finančnej pomoci žijú v táboroch, ktoré nespĺňajú ani minimálne štandardy – obklopení mínami, bez vody a v areáli bývalej skládky odpadu. S blížiacou sa zimou sa situácia zhoršuje – na prahu EÚ hrozí humanitárna katastrofa!

Utečenci žijú obklopení mínami

Napriek tomu, že situácia utečencov v Bosne a Hercegovine je dlhodobo nepriaznivá, nehumánnosť nedávneho počinu miestnych autorít bije do očí. Bosenské autority začali utečencov presúvať do nového tábora, ktorý nespĺňa absolútne žiadne bezpečnostné ani hygienické štandardy.

Je znepokojujúce, že tábor mohol byť v tak alarmujúcich podmienkach vôbec založený. Humanitárne organizácie v ňom odmietajú poskytovať pomoc, pretože práca v ňom je pre humanitárnych pracovníkov a pracovníčky príliš nebezpečná. A utečenci? V tábore im chýba pitná voda, hygienické pomôcky aj zdravotná starostlivosť. Navyše, v oblasti badať výstražné značky, ktoré varujú pred mínami. Tie sa tam nachádzajú ako pozostatky z vojny v deväťdesiatych rokoch. Aby toho nebolo málo, v areáli leží aj bývalá skládka odpadu. V takomto kontexte sa diskurz o ľudských právach stáva iba prázdnou frázou. S prvými mrazmi sa situácia stáva akútnou!

Pozrite si video (v anglickom jazyku) o utečencoch v Bosne a desivých podmienkach, v ktorých sú nútení žiť.

Utečenci a kríza: Miestne autority v neľahkej pozícii

Utečenci sa v Bosne najväčšmi vyskytujú v oblasti blízko hraníc s Chorvátskom. Nie je to nič prekvapivé, práve do Chorvátska a ďalej do utečenci mieria. Táto administratívna oblasť situáciu nezvláda pre príliš veľké počty migrantov a autority žiadajú pomoc od ďalších krajov v Bosne a Hercegovine.

Bosna ale patrí medzi ekonomicky menej rozvinuté krajiny, mnohí jej obyvatelia zaspávajú s hladom, mladí utekajú z krajiny a každý dôchodca sa poteší, ak mu v aktuálnom mesiaci príde dôchodok, pretože to nie je pravidlom. Hoci si ľudia pamätajú na časy, kedy oni sami boli utečencami, je otázne, akú reálnu schopnosť zabrániť humanitárnej katastrofe má tento štát. Bez medzinárodných aktérov to nepôjde.

EÚ poskytla financie… a zatvorila oči?

Európska únia v lete vyhlásila, že Bosne poskytne finančnú pomoc v hodnote 10 miliónov eur. Napriek tomu nebol v Bosne od leta postavený žiaden tábor pre utečencov a migrantov, ktorý by spĺňal medzinárodné štandardy. Zima sa blíži a Bosna nie je pripravená.

Finančná pomoc ale nestačí – nerieši dlhodobý problém s utečencami v Bosne. Finančná pomoc a know-how medzinárodných aktérov a humanitárnych organizácií by v ideálnom prípade mohla pomôcť utečencom prečkať jednu zimu (hoci zatiaľ ani toto nie je realita), čo ale nastane potom? Aktivisti a aktivistky hlásia, že na chorvátskej časti hraníc sú migranti a migrantky protiprávne a násilne zatláčaní späť do Bosny. Toto rozhodne nie je riešením!

Čo čítať ďalej?

Nemecká vláda chce sledovať utečencov pomocou blockchainu – testy už prebiehajú

Zdroj:
bbc.com

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Mates

Apropo, čo to má s kryptom? Na tekéto „dojáky“ mame minimálne topky, aktuality, …
Zásadná otázka znie, koľko je z nich ilegálov a koľko je legálnych? A potom riešenie je viac ako jednoznačné.

Samuel Slavkovský

Uź 5 mesiacov píšeme aj témy ktoré nie sú o kryptomenách, takže vaša otázka je dosť bezpredmetná 🙂
Čo sa týka riešenia… treba hlavne pamätať, že nejde o zvieratá, ale o ľudíí.

Mates

Áno, všimol som si, ale niečo iné vedecko technické informácie a iné je sprofanovaný a väčšinou tendenčne pojatý európsky migrantský problém, na ktorý vzhľadom na Vaše zameranie, nemôžete dať taký priestor, aby ste ho mohli objektívne pojať. (Či to je zámer?!). Plánujete do budúcna dávať aktuálne správy z celého stredomoria a každý utečenecký tábor prepierať osobitne, prípadne srdcervúce príbehy pašerákov „legálnych“ aj nelegálnych a ich obetí? Prípadne plánujete rozoberať geopolitické rošády mocností, ktoré to spôsobili a hlavne nestranne, chronologicky a fakticky? V podobnom duchu sa dá chrakterizovať aj článok „Už aj Putin verí na globálne otepľovanie“.

michal

??????? to akože fakt?