Nové regulácie kryptomien úplne zakážu tie najlepšie projekty – EÚ by na nich mala zapracovať

0

Nedávno sme vás informovali o zámere Európskej Únie kompletne zregulovať trh s kryptomenami. Cieľom týchto regulácií bude ochrana investorov a hlavne obyčajných ľudí pred rôznymi podvodmi, ktorých je skutočne neúrekom. Nové pravidlá však môžu byť veľmi deštruktívne pre mladé odvetvie kryptomien známe ako DeFi – Decentralizované Financie.

Môže vás zaujímať: Ethereum pravdepodobne otestuje $300 – Analytik varuje pred krátkodobým downtrendom

Kryptomenám samotným už autority začínajú veľmi dobre rozumieť, DeFi je však nové a je okolo neho veľa otázok. Ak by však nakoniec boli schválené regulácie, ktoré 24. septembra navrhla Európska Komisia, veľká časť DeFi projektov pre občanov EÚ nebude dostupná.

Európska Komisia chce zlepšiť bezpečnosť investovania do kryptomien sériou povinností, ktoré musí splniť správca každého coinu. Problémom je hlavne povinnosť fungovania každého poskytovateľa kryptomenových služieb ako legálnej entity (firma) a byť tak začlenený v právnom systéme. To je však pri mnohých DeFi projektoch problematické, keďže ich tvorcovia sú často neznámi.

Inými slovami, ak projekt poskytuje akékoľvek služby spojené s kryptomenami, musí fungovať ako firma, či iná legálna entita.

Zistite o európskych reguláciách viac: POTVRDENÉ, EÚ kompletne zreguluje kryptomeny! Je to dôvod na obavy?

Regulácie v tejto forme Európu zatvoria pred odvetviami s veľkou perspektívou

Decentralizovaná podstata niektorých DeFi projektov to však neumožňuje. Napríklad decentralizovaná burza Uniswap svojím zákazníkom sprostredkováva obchodovanie kryptomien. Ide o poskytovanie kryptomenových služieb, no zároveň neexistuje žiadna centrálna entita, ktorá túto službu spravuje.

Upozornila na to Spoločnosť XReg Consulting.

„Regulácie kryptomien vo všeobecnosti chránia konzumentov a investorov, integritu trhu a finančnú stabilitu. Každopádne, DeFi sektoru však z nich vyplývajú veľké a v niektorých prípadoch neprekonateľné problémy a možné existenciálne otázky. Minimálne v Európe.“

Ak teda budú schválené regulácie vytvorené Európskou Komisiou, niektoré DeFi služby v Európe nebudú dostupné. Aspoň nie legálnou cestou.

XReg nie je jediná spoločnosť, ktorá upozorňuje na možné problémy. International Association for Trusted Blockchain Applications (INATBA) – konzorcium spoločností ako Ripple, Iota či ConsenSys, tiež prejavilo znepokojenie. Konzorcium v oficiálnej reakcii na navrhnuté regulácie varuje, že mladé odvetvia ako DeFi v Európe nebudú môcť fungovať.

Európska Komisia síce podporuje pripravené regulácie, no celý schvaľovací proces môže trvať aj viac než rok a za ten čas sa iste mnohé zmení. Dúfajme, že európski zákonodarcovia nezavrhnú nové perspektívne priemyselné odvetvia. Bola by to škoda.

 

Osloboďte sa od spoločenského vymývania mozgov – Alan Watts

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre