Mzdy Slovákov sú podľa Ministerstva financií ohrozené. Štát musí konsolidovať

Novinky Mzdy Slovákov sú ohrozené
Mzdy Slovákov sú ohrozené. Zdroj: MFSR, shutterstoc.com/RomanR
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ak by bol budúcoročný štátny rozpočet vyrovnaný, ekonomika by sa prepadla takmer o 6,5 %. Došlo by k poklesu miezd o 4 % a nárastu nezamestnaných o 130 000 ľudí. Vyplýva to z makroekonomickej prognózy, ktorú vo štvrtok zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR.

Septembrová makroprognóza MF SR obsahuje simuláciu ďalšieho vývoja ekonomiky. Štát by v prípade vyrovnaného rozpočtu musel znížiť svoje výdavky približne o 7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Malo by to podľa rezortu financií negatívny vplyv na životnú úroveň.

Mzdy štátnych zamestnancov budú pod tlakom

Vláda odborníkov však navrhla postupnú konsolidáciu. Ak by k nej došlo, HDP by v roku 2024 posilnilo o 0,5 % a v ďalších rokoch by sa ekonomický rast pohyboval medzi jedným a dvoma percentami. Vo verejnom sektore by boli reálne mzdy pod tlakom, v súkromnom by sa však ďalej zvyšovali. Došlo by aj k miernemu zvýšeniu nezamestnanosti.

V prípade postupnej konsolidácie by tak na rozdiel od vyrovnaného rozpočtu nedošlo k recesii ekonomiky. Rezort financií upozornil na to, že v budúcom rozpočte by sa malo zohľadniť konsolidačné úsilie v optimálnej miere 5 % HDP. Miera zadlženia by sa tak zastabilizovala pod hranicou 60 % (55,9 %) do roku 2026. Výsledkom by bolo aj zníženie deficitu a zachovaný zdravý ekonomický rast.

Slovenská ekonomika v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu zvoľní a HDP v roku 2023 stúpne o 1,3 %. Trh práce zostane podľa rezortu financií odolný a s poklesom inflácie a dočerpaním európskych fondov v druhej polovici roka 2023 majú zamestnancom reálne mzdy stúpnuť.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prečítajte si aj: Imigranti zapĺňajú pracovné miesta na Slovensku. Našinci musia utekať za hranice