Môže byť Bitcoin zničený? (Ne)možné scenáre #2

Pre začiatočníkov Môže byť Bitcoin zničený?
Môže byť Bitcoin zničený? Zdroj: shutterstock.com/gualtieroboffi
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Ako sme uviedli v prvom článku, spôsobov ako by mohol byť Bitcoin zničený je niekoľko, avšak väčšina z nich je veľmi nepravdepodobná. Veď posúďte sami, ktorá z možností Armageddon, kritický bug, forkovanie až do záhuby alebo spojený tvrdý zásah vlád pôsobí realisticky? V dnešnom článku si skúsme uviesť ďalšie 3 možnosti, ktoré by hypoteticky mohli zničiť kráľa medzi kryptomenami.

5. Hackerský útok

Pravdepodobnosť (najbližších 5 rokov): stredná
Dopad: dočasný úpadok

Je viacero možných scenárov, ako by sa takéto niečo mohlo udiať. Jedným z najpravdepodobnejších by mohol byť ten, čo sa v 2014 stal Mt. Goxu. V čase keď sa to udialo bol Mt. Gox zodpovedný za takmer 70% všetkých Bitcoin transakcií. V dnešnej dobe je však viac veľkých búrz, v ktorých sú objemy enormné a preto by takýto útok nespôsobil až taký úpadok ako v roku 2014.

Pozrime sa napríklad na situáciu, ktorá sa nedávno stala kryptomene NEM. Tá stratila medzi 15 až 20 % zo svojej hodnoty, avšak iba na pár hodín. Takmer do jedného dňa bola hodnota NEM na tých istých číslach ako pred útokom na CoinCheck burzu.

6. „Lepšia” kryptomena

Pravdepodobnosť (najbližších 5 rokov): nízka až stredná
Dopad: pomalé strácanie hodnoty

Je možné aby nejaká „lepšia” kryptomena úplne spôsobila pád Bitcoinu? Pod „lepšou” kryptomenou si pre tento príklad predstavme takú, ktorá je výhodnejšia na ťažbu a má nižšie transakčné poplatky. V dnešnej dobe to už také nepredstavítelné nie je. A aj napriek tomu je Bitcoin stále prvý na coinmarketcap (CMC). Prečo ale?

Je to jednoduché. Spýtajte sa vašich známych, aké kryptomeny poznajú. A práve Bitcoin je tá, ktorú vám povie asi každý opýtaný. Bitcoin momentálne suverénne vedie v kapitalizácii. Porovnať s altcoinmi ho môžete napríklad na stránke coinmarketcap.com. V tomto zmysle bude pre jednotlivý altcoin náročné obrať Bitcoin o jeho dominantné postavenie na trhu.

BTC totiž predstavuje značku. Má takzvanú first mover advantage- teda výhodu, že bol na trhu prvý. Rovnako má ešte jednu obrovskú výhodu a tou je, že pokiaľ chcete kúpiť akýkoľvek altcoin, väčšinou musíte najprv kúpiť práve Bitcoin. Nie je to pravidlo, avšak najviac párov je práve voči Bitcoinu.

7. Vyčerpanie trhu

Pravdepodobnosť (najbližších 5 rokov): nízka
Dopad: pomalé strácanie hodnoty

Pokiaľ nové kryptomeny a ICO neuspejú a neponúknu ľuďom výraznú zmenu, investori pomaly začnú strácať nádej. V tomto prípade by sa rast trhu mohol spomaliť a ceny kryptomien by sa mali stabilizovať. Kvôli tomuto by kryptomeny prestali byť pre investorov atraktívne, čím by opäť spomalili rast trhu.

Záver

Do dnešného dňa mal Bitcoin údajne zomrieť 200 krát. Teoreticky povedané, však Bitcoin nezomrie nikdy pokiaľ sa niekde na svete nájdu počítače, ktoré ho budú stále ťažiť. Preto sa takmer s určitosťou dá povedať,  že Bitcoin tak skoro nezomrie. Iba žeby sa naplnil jeden s vyššie spomínaných scenárov. Či sa však niečo také vôbec môže stať, nám ukáže až budúcnosť.

Nenechajte si ujsť ďalšie správy a prihláste sa k odberu notifikácií kliknutím na zvonček vľavo dole. Tiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke.

txbAnycoin mobil banner
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.