Stroskotá Bitcoin rovnako ako Napster?
Stroskotá Bitcoin rovnako ako Napster? Zdroj: shutterstock.com/nuttaponaveruttaman

Určite sa medzi našimi čitateľmi nájdu aj takí, ktorí si pamätajú prevrat, ktorý priniesol Napster. Napster priniesol peer-to-peer zdieľanie hudby zvyčajne v MP3 formáte. Jeden z popredných predstaviteľov v kryptosvete našiel veľmi zaujímavú analógiu medzi Bitcoin a práve Napsterom.

Bitcoin ako Napster kryptomien?

Brad Garlinghouse, CEO Ripple, sa nedávno nechal počuť, že práve to čo priniesol Napster do sveta hudby, môže priniesť Bitcoin do sveta financií. Jeho oficiálne vyjadrenie išlo však oveľa viac do hĺbky:

“Ľudia sa budú pozerať na Bitcoin medzi digitálnymi aktívami (digital assets) tak, ako sa dnes pozerajú na Napster medzi sprostredkovateľmi hudby. Čo pod tým myslím je, že Napster bola prvá spoločnosť, ktorá digitalizovala hudobný priemysel a demonštrovala, že s ňou môžete spraviť naozaj veľa zaujímavých vecí. Napokon však Napster zlyhal kvôli viacerým faktorom. Na druhú stranu, v dnešnej dobe Spotify, iTunes alebo Pandora sú veľmi úspešné. Preto si myslím, že ďalšia generácia kryptomien a digitálnych aktív môže vyriešiť niektoré problémy, na ktoré Bitcoin poukázal.“

Podobnosti medzi Bitcoinom a Napsterom

Vo veľa prípadoch sa dá táto analógia naozaj pochopiť. Bitcoin a Napster v istom zmysel obe „podkopali“ tradičné, regulované infraštruktúry. Na druhú stranu, väčšina ľudí Napster nielenže nepoužíva, ale takmer už ani nepozná. Či takýto osud postretne aj Bitcoin je dnes ešte naozaj ťažké odhadnúť.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Záver

Aj keď takáto analógia môže byť naozaj zaujímavá, je otázne, či je myslená naozaj úprimne. CEO Ripple totiž môže práve takouto cestou naznačovať, že Bitcoin zlyhá a bude nahradený inými, novšími projektami zaoberajúcimi sa blockchainom. Práve v prípade, že by sa to stalo, Ripple by mohol byť jeden z najvážnejších adeptov na to, aby mal možnosť uspieť v ére po Bitcoine (ak by taká naozaj nastala).

Disclaimer: My v kryptomagazíne však určite netvrdíme, že Bitcoin musí zlyhať, rovnako ako to, že by ho mal práve Ripple nahradiť. Snažíme sa iba kriticky a nezaujato zhodnotiť situácie, aké by mohli nastať v budúcnosti.

 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance