Morgan Stanley vyzýva centrálne banky na využívanie kryptomien

Novinky Morgan Stanley vyzýva centrálne banky na využívanie kryptomien.
Morgan Stanley vyzýva centrálne banky na využívanie kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/viewimage
BitmarketsMemex mobil banner

Vyjadrenia, ktoré spájajú kryptomeny a banky sa začínajú množiť. Či už ide o negatívne ohlasy zo strany bánk alebo naopak, pokusy o spustenie obchodovania s kryptomenami, niet pochýb o tom, že si digitálne meny vybojovali svoju cestu do médií. Iba pred nedávnom však vyšla veľmi zaujímavá štúdia. V nej majú experti z banky Morgan Stanley navrhovať, aby sa centrálne banky po celom svete začali zameriavať na kryptomeny. Podľa nich totiž môžu kryptomeny priniesť pozitívnu zmenu najmä v prípade, že by prišla finančná kríza.

Negatívna úroková sadzba

Tím pod vedením Sheeny Shah, expertky z Morgan Stanley, prišiel počas svojho výskumu k zaujímavým záverom. Podľa tejto štúdie by kryptomeny mohli pomôcť centrálnym bankám znížiť úrokovú sadzbu až do negatívnych čísiel.

To sa napríklad stalo počas poslednej finančnej krízy v 2008, kedy centrálne banky boli nútené znížiť úrokovú sadzbu až na úroveň -0,5%. Niektoré centrálne banky stále umelo držia negatívnu úrokovú sadzbu, čo však môže z dlhodobého hľadiska byť veľký problém.

Podľa zistení tímu by digitálne meny mohli pomôcť vytvoriť ešte nižšiu úrokovú sadzbu, ktorá by mohla pomôcť ekonomikám po celom svete počas veľmi zlých finančných časov.

„Cash v obehu môže limitovať schopnosti centrálnej banky potlačiť úrokovú sadzbu do negatívnych čísiel. Digitálna forma cashu by mohla teoreticky pomôcť s týmto problémom.”

Iná správa vydaná investičnou bankou UBS zverejnila znepokojujúci fakt. Podľa UBS totiž pri ďalšej finančnej kríze bude treba negatívnu úrokovú sadzbu držať až pri hranici -5%. Až takáto nízka hranica by mala údajne zabrániť negatívnym efektom finančnej krízy.

Čo by to mohlo znamenať?

Ak by táto štúdia naozaj bola pravdivá, v budúcnosti by banky museli mať svoju vlastnú kryptomenu. V čase krízy by ľudia používali práve danú kryptomenu. Určite však nebude všetko také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pomerne veľa vecí ostáva v takomto prípade nejasných.

Ľudia by sa napríklad mohli snažiť o presunutie svojich financií do iných decentralizovaných kryptomien ako napríklad Bitcoin. To by sa určite stalo hneď potom, čo by sa centrálna banka rozhodla znížiť úrokovú sadzbu do negatívnych čísel. Ak by sa veľká väčšina ľudí z daného štátu rozhodla zakúpiť Bitcoin, celý štát by mohol prísť o obrovské množstvo financií, čo by mohlo ešte zhoršiť všetky následky finančnej krízy.

Záver

Už len myšlienka na to, že by kryptomeny mohli pomôcť v čase krízy, môže centrálnym bankám spôsobovať poriadne problémy. Či by však ktorákoľvek z nich bola schopná otvoriť svoje dvere pre kryptomeny a využiť ich schopnosti pre zmiernenie efektov finančnej krízy, sa určite teraz nedá povedať. Avšak s veľkou pravdepodobnosťou sa žiadna centrálna banka do takéhoto rozhodnutia hrnúť nebude.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Nové video:

Zdroje:
bitcoinist.com
captainaltcoin.com

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.