FED

Tak sa nám vyjadrilo zase pár popredných predstaviteľov Federálnej rezervnej banky (FED), ktorí nám akurát zopakovali, že politika inštitúcie zostane uvoľnená. Ľudovo povedané, budú kapitálové trhy držať nad vodou, kým je to len možné. Dokonca aj za cenu vysokej inflácie, čo mi teda nepríde práve rozumné. V dnešnej dobe však ide rozum úplne stranou, čo je dané tým, že nikto nedodržiava už ani základné učebnicové poučky a pravidlá. Všetkým je to úplne ukradnuté.

Inflácia ako cieľ

Už som sa párkrát nechal počuť, že Spojené štáty nutne potrebujú spotrebnú infláciu, pretože dlhodobo je stále nižšia a nižšia. Na základe toho si nejaký čas myslím, že cieľom aktuálnej fiškálnej a monetárnej politiky je práve vyššia inflácia. Oficiálne nám to samozrejme nepovedia, pretože by sa to verejnosti nepáčilo. Lenže posledné proklamácie už sú v štýle, že vyššia inflácia nie je problém, pretože je potrebné ekonomiku za každú cenu podporiť.

Teda nepriamo avizujú, že počítajú s rýchlejším rastom cenových hladín. Vďaka tomu je možné umorovanie dlhov a motivácia brať si ďalšie pôžičky. Spojené štáty sú skrátka typickým príkladom ekonomiky postavenej na tzv. credit expansion. Bez nejakej inflácie by teda nemohli dlhodobo fungovať.

Okrem toho sú úradníci FEDu až príliš optimistickí, čo sa mi nejako nepáči. Ich prognózy nedávajú vôbec zmysel a hlavne mi pripomínajú začiatok minulého roka. Podobné proklamácie viedli aj vtedy, a zrazu prišiel obrovský drop, ktorý trval niekoľko týždňov. A bez ich intervencie by možno trval až doteraz.

Hrobček pre americký dolár

Titulok berte samozrejme s nadsádzkou, pretože americký dolár má k úmrtiu naozaj ďaleko. Technicky vzaté je od roku 2008 v uptrende. Je však pravda, že hodnota amerického dolára vďaka aktuálnej politike Federálnej rezervnej banky a americkej vlády dosť trpí. Na dolárovom indexe sme mali krátkodobý uptrend, ale aktuálny týždeň začína byť pre tento trh celkom tragický a mizne možnosť strednodobej expanzie.

Na záver

Z jednotlivých vyhlásení vyplýva, že Federálna rezervná banka nezmení doterajšiu politiku minimálne do druhej polovice tohto roka. Pravdepodobne sa nejakej väčšej zmeny dočkáme až v prvej polovici nasledujúceho roka. Aj tak nebudú tie zmeny nejako zásadné, pretože ak sa rozhodnú dvíhať úrokové sadzby, bude to nepochybne veľmi striedme. Dokonca sa mierne špekuluje aj nad tým, že vyhlási negatívne sadzby, ale k tomu som dosť skeptický.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance